יועצי אובמה, וקלינטון, נפגשו עם באשר אסד בדמשק.

בלעדי ומיוחד למקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: שני יועצים בכירים של שני המועמדים המרכזיים הדמוקרטיים לנשיאות, הסנטורים באראק אובמה, והילארי קלינטון, ביקרו בשבוע שעבר בדמשק, ונפגשו עם נשיא סוריה בשאר אסד. היועצים הם, זביגנייב בז'זיזנסקי Zbigniew Brzezinski, מי שהיה היועץ לביטחון לאומי האמריקני בתקופת הנשיא ג'ימי קרטר, והמשמש היום אחד היועצים המרכזיים של אובמה בנושאי מדיניות חוץ. האיש המקורב להילארי קלינטון, הוא חסן נמאזי Hassan Nemazee, איל הון איראני-אמריקני, הממלא תפקידים שונים במטה הבחירות, ונחשב אחד התורמים הגדולים שלה.
בז'זיזנסקי, ונמאזי, הגיעו לדמשק במסגרת משלחת של מכון המחקר האמריקני 'ראנד' RAND Coporation. בעוד נאזמי סירב לומר דבר על שיחותיו עם הנשיא אסד, פרסם בז'זיזנסקי הודעה האומרת, כי השיחה 'נסבה על ההתפתחויות באזור, וחיזקה את רצונם של שני הצדדים להשיג יציבות באזור, ממנה יכולות ליהנות העם בסוריה וארצות הברית'. ציטוט המקור:
The conversation dealt with recent regional developments, affirming that both sides have a common desire to achieve stability in the region, which would benefit both its people and the USA.
משפט זה של בז'ז'ינסקי, עורר בארצות הברית, מחדש את הוויכוח מה היא באמת מדיניותו של אובמה לגבי המזרח התיכון, ולגבי ישראל. מצד אחד פגישתו של בז'ז'ינסקי, תואמת את הקו המוצהר של באראק אובמה, האומר, כי אם ייבחר לתפקיד הנשיא לא תהייה לו כל בעיה להיפגש עם נשיא איראן אחמדי נז'אד, ועם נשיא סוריה בשאר אסד, כדי לנסות לשכנעם כי מוטב שהם ישתפו פעולה עם ארצות הברית מאשר יתעמתו אתה. קלינטון מגדירה גישה זו 'כנאיבית'.
אולם ההודעה של בז'ז'ינסקי, לוקחת את הדברים הרבה יותר רחוק. היא מתארת את סוריה, כמדינה אשר שאיפתה היא להשיג יציבות במזרח התיכון. לפתע פתאום נמחקו מעורבותה של סוריה במשלוח לוחמים, נשק, וכסף, לעיראק, כדי להלחם בחיילים האמריקנים. המעורבות ומעשי הטרור הסוריים בלבנון. חימוש חיזבאללה, והעובדה כי מפקדות של ארגוני טרור פלסטינים, כמו החמס, והג'יהאד האיסלמי, פועלות מדמשק. צריך לציין, כי הפגישה של בז'ז'ינסקי, נערכה כמה ימים בלבד לאחר חיסולו של עימד מורנייה בדמשק, דבר שהעיד עד כמה אנשי הטרור מרגישים את עצמם חופשיים לפעול דמשק. חסן נמאזי, המקורב לקלינטון סרב לומר דבר.
הפגישה הזו זכתה לשתי תגובות שונות, בניו יורק, ובמוסקבה.
בקרב תומכיה של הילארי קלינטון בניו יורק, בייחוד בקרב היהודים, והלבנוניים, נשמעו קולות האומרים, כי עצם העובדה כי נציג של קלינטון השתתף בפגישה עם אסד, מטילה בספק את המחויבות של הסנטורית, לביטחון של ישראל ולבנון, שכל אחת מהן סובלות מהמעורבות הסוריות. לבנון מחיזבאללה, וישראל מהמעורבות הסורית אצל הפלסטינים.
במוסקבה התגובה הייתה קשורה לאווירת המלחמה הקרה. חוגים במוסקבה אמרו, כי בז'זינסקי, שהיה היועץ לביטחון לאומי אמריקני, בסוף שנות ה-70, כאשר המלחמה הקרה הייתה בשיאה, הגיע לסוריה, במטרה לשכנע את הנשיא בשאר אסד להפסיק את קשריו הצבאיים עם רוסיה, ובייחוד את הסכמתו להעמיד בסיסים ימיים לצי הרוסי בים התיכון. בישראל, דבר בואם של נציגי המועמדים לנשיאות הדמוקרטיים לדמשק, לא זכה כלל לאזכור.

Print Friendly, PDF & Email