יו"ר המג'ליס עלי לריג'אני הגיע לביירות לתיאום עמדות מדיניות וצבאיות עם נסראללה, לגבי סוריה וישראל

עשרים וארבע שעות לאחר שאמר ביום א', כי האש שהוצתה בסוריה תתפשט ותאכל את הישראלים, הגיע יו''ר המג'ליס האיראני עלי לריג'אני, ביום ב' 6.8, לביקור פתע בביירות.
המקורות המודיעיניים והאיראנים של תיקדבקה מוסרים, כי לרג'אני, הנחשב  כיום לאחד האנשים המקורבים והמשפיעים ביותר היום על מנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי,  ינהל שיחות תיאום עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, כאשר השניים ינסו לקבוע מדיניות תגובה איראנית-חיזבאללה משותפת כלפי המלחמה בסוריה, וכלפי ישראל.
מיד לאחר הגיעו לביירות, כאשר מסביבו סידורי ביטחון ללא תקדים, כולם מבוצעים על ידי כוחות מיוחדים של חיזבאללה, ואנשי גדודי אל קודס האיראנים בבגדים אזרחיים, עלה יו''ר המג'ליס האיראני לקברו של עימד מורנייה, אשר חוסל בידי ישראל ב-2008 בדמשק. על הקבר אמר לרג'אני, כי 'להתנגדות' resistance, נגד ישראל היו 'כוכבים' רבים, אבל ביניהם, מורנייה היה 'הירח'-כלומר המנהיג.
התבטאות כזו של ראש המג'ליס האיראני מעל קברו של איש הביטחון והמודיעין האיראני-לבנוני, שהקדיש את שנותיו האחרונות למלחמה ולפיתוח שיטות לחימה מתקדמות-חשאיות נגד ישראל, כולל חטיפת חיילים, מצביעה על המקום המרכזי שישראל תתפוס בשיחות בין לריג'אני ונסרראללה.
בנאום שנסראללה נשא ביום ב' בסעודה לשבירת צום הרמאדאן Iftar, הוא התייחס לישראל. נסראללה אמר ברמז למתרחש במרידות בעולם הערבי, 'כי כל העדות המוסלמיות אינן מקבלות את הטבח וההרג הנובעים מחילוקי הדעות שבניהן'. לחברות המוסלמיות קיימים לדעתו שני איומים מרכזיים: 'ישראל והכופרים. לשניהם יש מחשבה של רוצחים.' ציטוט המקור:  All Muslim sects do not accept the approach of slaughtering and killing over differences with the other. This is among the biggest threats our societies are facing and I say there are two threats: Israel and the Takfiri, murderer mind.
המקורות שלנו מציינים, כי הדיבורים החריפים ביותר של לרג'אני ונסראללה על ישראל, מעידים כי השניים ידונו בצעדים הצבאיים המשותפים הקרובים שטהרן וחיזבאללה עומדים לנקוט נגד ישראל.
המקורות שלנו מוסרים, כי לרג'אני הגיע לביירות, כאשר באותן שעות החלו להתפשט, ביום ב', שמועות בסוריה ובלבנון, כאילו נשיא סוריה בשאר אסד מת בנסיבות מסתוריות, ואילו אשתו אסמה, ילדיו, ויתר בני משפחת אסד, ביניהם אחיו מאהר אסד, הגיעו כבר ללטקיה, שם מחכים להם כלי שייט ומטוסים שיוציאו אותם מסוריה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי לידיעות אלה אין בסיס, אולם התפוררות בצמרת בסוריה הגיעה לידי כך, שישנם אנשים בדמשק ובמזרח התיכון, המוכנים להאמין להן.  עצם קיומו  של מצב כזה  מחליש את ממשל אסד וגורם לעריקות רבות, בייחוד בקרב הגורמים הסוניים הסורים שהיוו פעם את אחד מגורמי התמיכה החשובים של משטר העלוואים בסוריה. במילים אחרות, בסיס הכוח של המשטר הולך ומצטמצם במהירות.
אחת הסיבות  העיקריות לכך, היא האמונה המאחדת את רוב הסורים כיום, ביניהם תומכיו ומתנגדיו של אסד, כי לבשאר אסד ולמשפחתו יש תוכנית המלטות מסוריה, שבמוקדם או מאוחר  הם יבצעו אותה.
מבחינתו של בשאר אסד, הימלטותם ביום ב' 6.8 של מי שהיה ראש ממשלת סוריה ריאד חיג'אב ועוד שלושה שרים נוספים בממשלתו לירדן, איננה מהווה מכה כל כך קשה כפי שתוארה באמצעי התקשרות המערביים והערביים. תפקיד ראש ממשלה בסוריה, איננו דומה  לתפקיד כזה במדינות אחרות, ומדובר בלא יותר מאשר פקיד טכני גבוה. ואכן אסד השביע תוך זמן קצר ביותר  ראש ממשלה וממשלה חדשים. אולם עצם העובדה שאיש הנושא תואר כזה עורק, מצביעה יותר מכל דבר אחר על המצב הפנימי המתדרדר במהירות בסוריה.
לכן שיחותיהם של יו''ר המג'ליס עלי לריג'אני ומנהיג חיזבאללה, יתרכזו יותר מאשר במצב בסוריה, במצב שייווצר בסוריה  לאחר שבשאר אסד ומשפחתו ימלטו ממנה,  באם לא ייאחרו את המועד ויצליחו בכך.  

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות