יחידות ללוחמה נגד טרור בריטיות נשלחו לאזור אגם לומונד Loch Lomond בסקוטלנד, לאחר סדרת התפוצצויות, ומציאת מטעני נפץ

המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה: הכוננות באירופה נגד גל פיגועים של אל קעידה עלתה מדרגה ביום חמישי 18.11, כאשר לאחר שבצהרים דיווחו שירותי המודיעין הגרמנים כי פצצה נמצאה במזוודה שהוטענה על מטוס 'אייר ברלין' Air Berlin, שטס מנמיביה למינכן, הודיעו שירותי המודיעין הבריטיים על שורת התפוצצויות שאירעו ביום ד' ביער גארדבאן Garadhban במרכז סקוטלנד, ליד אגם אגם לומונד Loch Lomond. לונדון מודיעה כי לאזור נשלחו יחידות מיוחדות של הצי ללוחמה בטרור Royal Navy's Northern Diving Group, כדי לבדוק את ההתרחשויות שם. מקורות ביטחון בריטיים אחרים מוסרים כי במקום התפוצצו מטעני חומר נפץ, וכי מטענים אחרים נוספים נמצאו בסביבה.
במשך יום ה' דיווחו המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה כי מספר חוליות של ארגון אל קעידה, שכל אחת מהן מונה לא יותר מאשר 2 עד 4 מתאבדים, יצאו השבוע את הודו ופקיסטן במטרה להגיע למדינות המפרץ הפרסי ומשם למערב אירופה, כדי להתחיל בסוף החודש, שהוא השיא של תנועת הקניות לקראת חג המולד, בשורה של פיגועים. הפיגועים מתוכננים להיערך במרכזי קניות, שדות תעופה, ותחנות רכבת. גופי מודיעין אמריקנים מסרו ביום ד' 17.11, לממשלות גרמניה ובריטניה, כי החוליות הראשונות של אל קעידה יתחילו להגיע לאירופה כבר בתחילת שבוע הבא, החל מיום שני 22 בנובמבר.
ביום חמישי בצהרים, נמסר בגרמניה ובנמיביה, כי ביום ד' עוכבה טיסה של חברת התעופה הגרמנית Air Berlin שעמדה לצאת מווינדהוק Windhoek, למינכן לאחר שנתגלתה פצצה שהייתה מוסתרת באחת המזוודות שעמדה להיות מוטענת על המטוס, בו היו 300 נוסעים. כל הנוסעים פונו מהמטוס. לא ברור עדיין באם המזוודה עם הפצצה הגיעה כבר לתא המטען של המטוס בעת שהיא נחשפה. לאחר בדיקת כל המטען שהיה במטוס, הוא המריא לדרכו והגיע בצהרים למינכן. שירותי המודיעין הגרמניים שלחו צוות מומחי טרור וחומרי נפץ לנמיביה.
המקורות המודיעיניים שלנו מוסרים, כי האזהרה האמריקנית אומרת, כי המחבלים אומנו בצורה כזו שהם אינם צריכים לבוא במגע עם גורמי טרור מקומיים, וכי מיד עם הגיעם למטרתם הם יבצעו את הפיגועים. במילים אחרות, כלי הנשק וחומרי הנפץ המיועדים לשימוש בפיגועים כבר הושמו במקומות מחבוא ליד המטרות שנקבעו.
לא ברור מהמידע האמריקני מי ומתי הטמין את הנשק במחבואים, והאם כמה מהם נחשפו כבר?
בשיטה זו השתמשו חוליות המחבלים אשר תקפו, לפני שנתיים, ב-26 בנובמבר, 10 מטרות במומבאי בהודו, שם נהרגו כ-175 איש ולמעלה מ-500 איש נפצעו.
בגרמניה ובריטניה הובע ביום ה' 18.11 חשש, כי המודבר לא רק בהתקפה נוסח מומבאי במרכזי הערים הגרמניות והבריטיות, אלא מדובר גם בשורה של התקפות של אל קעידה שנועדו לציין את יום השנה ה-3 להתקפה על מומבאי. מקורות מודיעין מערב-אירופאים אמרו כי אל קעידה שואף לבצע התקפות אלה בייחוד לאחר ביקורו של נשיא ארצות הברית באראק אובמה במומבאי בשבוע הראשון של נובמבר, במטרה להוכיח כי ההתקפה במטרופוליס ההודי לא הייתה מבצע חד-פעמי, וכי שום עיר מרכזית במערב לא תהייה חסינה מפני התקפה של אל קעידה.
כתוצאה המידע הזה, הוזהרו ותודרכו ביום ד' חברי ועובדי בתי הנבחרים הבריטיים, מפני האפשרות כי חוליות קומנדו של אל קעידה תנסנה לחדור לארמון ווסטמינסטר Palace of Westminster, מקום מושב בית הנבחרים ובית הלורדים הבריטי, ולהשתלט עליו.
באי-מייל שמשטרת לונדון שלחה ביום ג' 16.11 לראשי הפרלמנט הבריטי נאמר, כי במקום לנסות ולמצוא מקומות מחבוא בבניינים בעת התקפה של אל קעידה, הדרך היעילה ביותר היא להכין תוכניות פינוי מהירות ככל האפשר של חברי הפרלמנט, העובדים, והאורחים. 'התפקיד של איתור התוקפים, בידודם, ונטרולם, יהיה של כוחות המשטרה המזוינים'. במילים אחרות, ברגע של פתיחת ההתקפה של אל קעידה על הפרלמנט הבריטי, הדרך הטובה ביותר לנקוט היא פשוט, לברוח. ציטוט המקור:
The latest police advice is that an effective contingency plan should concentrate on evacuating members, staff and visitors out of the estate and away from danger as quickly as possible.
Locating, containing and neutralising the threat will be a role for armed police officer.
במקביל בגרמניה, הועלתה ביום ד' רמת הכוננות, בכל מרכזי הערים הגרמניות העיקריות, ביניהן ברלין, ולנמלי התעופה ותחנות רכבת ברחבי גרמניה הוחשו כוחות מיוחדים, מלווים בצוותים של חבלנים, וכלבי גישוש המאומנים למצוא חומרי נפץ.
שר הפנים הגרמני תומס דה-מאיזאייר Thomas De Maiziere, כינס ביום ד' אחה"צ מסיבת עיתונאים בהולה בה אמר, כי לפי המידע שגרמניה קבלה ממקור זר, ההתקפה של אל קעידה תתרחש לקראת סוף נובמבר. ציטוט המקור: According to information from a foreign partner which came to us after the Yemen incident, we suspect a planned attack is due to be put into action at the end of November
דה-מאיזאייר הזהיר את אזרחי גרמניה כי עליהם להיות ערניים בעת עריכת הקניות שלהם לחג המולד, וכי הם יבחינו בכוחות ביטחון רבים הפרושים בשטח.
עיתוני גרמניה דיווחו ביום חמישי 18.11, כי המידע המודיעיני האמריקני לגבי ההתקפות הצפויות בגרמניה מתבסס בעיקר על כך כי האיש המרכזי באל קעידה שמארגן אותן הוא מוחמד איליאס קשמירי Ilyas Kashmiri, האחראי על ארגון ההתקפה ב-24 לפברואר השנה על מאפיה גרמנית בעיר ההודית פונה Pune, בה נהרגו 17 איש. קשמירי שם לו כמשימה מרכזית לפגוע במטרות גרמניות, בגלל מעורבותו של הצבא הגרמני במלחמה באפגניסטן.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים כי קשמירי, בן 46, נחשב כיום למפקד של יחידת העילית המבצעית הסודית ביותר כיום של אל קעידה 'בריגדת 313', שאנשיה פזורים בפקיסטן, הודו, ובנגלדש, והוא גם נחשב לאיש באל קעידה אשר פיתח את 'טקטיקת מומבאי', שלפיה אין צורך יותר במתקפות ענק של אל קעידה דוגמת פיגועי 9/11 בארצות הברית, ובמקומן צריכות לבוא מספר התקפות קטנות של כוחות קומנדו מאומנים היטב שתתבצענה בו זמנית על מטרה גדולה אחת כמו לונדון, או ברלין.
אחד המומחים האמריקניים הבולטים ביותר לאל קעידה ולטרור, איש ה-CIA לשעבר ברוס רידאל Bruce Riedel מגדיר את קשמירי 'כאחד האנשים המסוכנים ביותר בעולם'. ציטוט המקור: Kashmiri which is one of the most dangerous men in the world.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות