יחסים וחילופי מודיעין חלקיים עם מדינות ערב אינם תחליף לאסטרטגיה צבאית מול איראן

לאור הדברים של הרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט לעיתון הסעודי 'אילאף' Elaph שמקום מושבו בלונדון, ביום ה' 16.11, ולדברים קודמים של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון אביגדור ליברמן, לגבי מעורבותה הצבאית של איראן בסוריה, צריך להתחיל לשאול ברצינות מדוע  מביאים בפנינו בחודשים האחרונים מצגת שיקולים ומצבים שאינם קיימים במציאות?
רב אלוף אייזנקוט אמר  בראיון לעיתון הסעודי שהוא תולה תקווה בהצהרות של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ, שאמר שצריך לבלום את תכנית הטילים של איראן ואת התבססותה בסוריה ובעיראק.
השאלה היא אם דבריו תואמים את מעשיו ואת המתרחש בשטח?
התשובה היא פשוטה מאוד ומסתכמת במילה אחת-'לא'!
בעיראק- משתפים האמריקנים פעולה עם המליציות השיעיות הנמצאות תחת פיקודו של מפקד גדודי אל-קודס האיראניים הגנרל קסאם סוליימני.  
המדובר ב'צבא הגיוס העממי' הידוע יותר בשמו 'חאשד אל-סחאבי' Popular Mobilization Forces (PMU), also known as the Hashd al-Shaabi.
רק השבוע החלו להופיע בוושינגטון הקולות הראשונים השואלים, כיצד קרה כי מליציות אלה מצוידות עכשיו במערכות נשק אמריקניות, כמו טנקים מסוג 'אברהמס', וארטילריה כבדה אמריקנית.
אולם חמור מזה, בקרבות בשבועיים האחרונים על העיר אל-קאים al Qaim, מול ISIS, קבלו המליציות האלה סיוע אווירי מחיל האוויר האמריקני.
מאחר והעיר אל קאים שוכנת על גבול עיראק-סוריה, ומליציות אלה עברו את הגבול מעיראק לתוך סוריה, פירוש הדבר שחיל האוויר האמריקני עזר להן להשתלט על חלקים אסטרטגיים במרכז גבול עיראק-סוריה. בכך נעשה עוד צעד צבאי אחד שיבטיח את הגשר היבשתי האיראני  המשתרע מאיראן דרך עיראק וסוריה, ועד לחיזבאללה בלבנון שעל חוף הים התיכון.
התפתחות זו תואמת בדיוק רב את דבריו של הרמטכ"ל  בראיון בהם הוא אומר, כי 'איראן רוצה לשלוט במזרח התיכון  וליצור סהר שיעי מלבנון ועד לאיראן, ומהמפרץ ועד לים האדום.'
הנקודה היא שלא מדובר 'ברצון' ערטילאי שאולי יתרחש בעתיד כפי שאיינקוט מציג זאת.  מדובר במציאות שמתרחשת בימים אלה, ואשר ארצות הברית וממשל טראמפ אינם עושים מאומה כדי לעצור אותה.
יתרה מזאת: מישהו צריך לקום ולשאול איך ומדוע ממשל הנשיא טראמפ זנח את הכורדים העיראקים ונתן אותם לא רק בידי ממשלת בגדאד, אלא גם לידי האיראניים שכוחותיהם השתלטו על רוב שדות הנפט באזור העיר קירקוק-מהיכן שמגיע חלק מתצרוכת הנפט הישראלית?
הבעיה היא שלא רק בבגדאד ובטהרן מדברים עכשיו על תיאום עיראקי-איראני בהפקת הנפט בכורדיסטן, אלא אפילו בשווקי הנפט העולמיים מדברים בגלוי על כך שהגנרל קאסם סוליימני ומשמרות המהפכה האיראניים מקבלים עבור התכנון המבריק שלהם בכיבוש וההשתלטות על קירקוק ועל שדות הנפט שלה את הפרס של נתח שליטה בנפט העיראקי.
ומה עם הוויתורים האמריקנים לנוכחות הצבאית האיראנית ושל חיזבאללה בסוריה סמוך לגבולות ישראל?
איך ומדוע קרה שממשל טראמפ הסכים לכך, כי כוחות איראניים יישארו במרחק של 7 ק"מ בלבד מגבול ישראל ברמת הגולן?
לאור כל זה חייבים לשאול על איזה קואליציה בינלאומית חדשה שיש לה תכנית אסטרטגית גדולה לעצור את הסכנה האיראנית הרמטכ"ל אייזנקוט בדיוק מדבר?
צריך להיזהר מאוד מלומר שיש הסכמה מלאה בין ישראל לכמה ממדינות ערב.  נכון שיש אולי מידה מסוימת של הסכמה.
אבל נניח שהדברים הם כפי שהרמטכ"ל אומר ויש הסכמה מלאה בין סעודיה, בחריין, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, ובמידה מסוימת גם עם מצרים וכווית-אבל זו החלטה חלקית וזמנית שיכולה תוך זמן קצר מאוד להשתנות. 
השאלה היא מה עושים עם הסכמה זו כאשר ארצות הברית ונשיאה דונלד טראמפ, אינם מוכנים להתמודד עם איראן לא בעיראק, לא בסוריה, וגם לא בוועדה הבינלאומית לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA בנושאי הגרעין והטילים הבליסטיים האיראניים?
הרמטכ"ל מספר בראיון עם העיתון הסעודי, כי הוא השתתף באחרונה  במפגש רמטכ"לים בוושינגטון וכאשר 'ששמעתי את הנציג הסעודי מצאתי שהוא תואם לגמרי את מה שאני חושב בכל הנוגע לאיראן.'
האם הסכמה סעודית-ישראלית יכולה לפתור את בעיית הנוכחות הצבאית של חיזבאללה ושל איראן בסוריה?  לא רק ארצות הברית נסוגה ממעורבותה בסוריה, גם סעודיה הפסיקה את תמיכתה בארגוני המורדים הסוריים.
ברית בין ישראל לכמה ממדינות ערב, או לחילופין קשרים חצי חשאיים וחילופי מידע מודיעיני הן התפתחויות חיוביות ומועילות מאוד מבחינה מדינית, כלכלית, מודיעינית, אבל כל אלה אינם תחליף לאסטרטגיה ישראלית נגד איראן, ובוודאי שלא  מהוות אסטרטגיה כלפי התבססותה הצבאית של איראן בסוריה.
בנקודה הזו אין לבנימין נתניהו, לשר הביטחון אביגדור ליברמן, ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, אסטרטגיה  משום שהמדיניות שלהם בסוריה נחלה מפלה והם אינם רוצים ומוכנים להודות בכך!       

 

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “יחסים וחילופי מודיעין חלקיים עם מדינות ערב אינם תחליף לאסטרטגיה צבאית מול איראן

 • נוב 16, 2017 @ 20:08 at 20:08
  Permalink

  "ו אין לבנימין נתניהו, לשר הביטחון אביגדור ליברמן, ולרמטכ"ל גדי איזנקוט, אסטרטגיה משום שהמדיניות שלהם בסוריה נחלה מפלה והם אינם ….."
  הרבה שאלות………..
  פסח עוד רחוק……..
  סל של סרטנים………..
  בסוף …..מי ישורנו????????.

 • נוב 16, 2017 @ 21:43 at 21:43
  Permalink

  אנחנו עוד נאכל הרבה קש מהשילוב החדש הזה. איראן סוריה חיזבאללה. . זה רק ענין של זמן

 • נוב 17, 2017 @ 15:22 at 15:22
  Permalink

  יש שיאמרו העיקר שאמריקה לא בממשלת אובמה כי אז הכי קל להגיד 'אם אובמה לא שם כנראה שדונלד טרמף הכל דבששש'

  ומעניין יהיה לראות מה יעשו השונאים לשווא את הנשיא החשוב שהיה בבית הלבן ברק , אז כשדונלד טראמף 'רק' יחפש תירוץ חימוק מנושאים נוראים כשרוסיה כנראה תנסה לקבוע 'כאן' עובדות .

 • נוב 17, 2017 @ 15:52 at 15:52
  Permalink

  אבל מה לעשות שלפעמים חשוב יותר לחשוב שהכל דבש בשעה כשהכל בדיוק במסלול אחר לגמרי אבל כשמישהו מעיז להגיד מה עם קצת מתינות בהילוך המדיני המהיר מאד להיחסם כליל מכל יכולת המשך מחשבה אמיתית שאולי כמעט וודאי יש יכולת להגיע למצב מאד תקין עם הרבה נבונים בעולם הפלסטיני . נו , מקסימום יענו לו 'שמאלני' ומינימום או שאמרתי המינימום .

  המצב הרי שרק בכאילו עיוורון אפשר לדמיין שהמצב של המדינה 'מצוין' , כי אם רק עם איראן או רק עם חיזבללה או רק עם סוריה או רק או רק – עם , אה כן , הפלסטינים . או רק עם טורקיה היה למדינה מצב מתוח ביותר אז היינו יכולים להמשיך לחשוב שהכל דבש כי אם לא מכאן אז משם תבוא הישועה אבל במצב הכולל מאד נגד המדינה ועוד + הביקורת מכל מדינות אירופה נגד המדינה וגם ברור שלא כל מי ששותק בעולם למדינת ישראל שכל כך מנסה להיות 'הכי' חכמים ברחבי העולם – לא כל השותקים שמחים או רוצים אותה .

  בגלל זה ברור שהמצב רק שאם תפרוץ מלחמה אז כנראה ככה וככה וככה 'שרירים' והטכנולוגיה ההכי חדשה ואיזה מטוס קרב מאמריקה ואיזה צוללת מ"גרמניה" . נו .

  בראייה נבונה היינו צריכים כבר עכשיו ! לחפש ידידים אמיתיים שלא חסרים בצד השני !

 • נוב 17, 2017 @ 19:16 at 19:16
  Permalink

  אני רואה את הדברים קצת אחרת אולי זה תמימות איתכם הסליחה!!!!
  לדעתי איראן וישראל חילקו כבר את העולם המוסלמי ל 2 מחנות, איראן תשלוט בעיראק- סוריה – לבנון, כל מדינות ערב הסוניות יהיו תחת החסות של ישראל וטורקיה נשארת בחוץ ללא כלום!!!!
  פרוש הדבר יהיה מלחמה קרה עם האיראנים כי זה טוב גם לאיראן וגם לישראל אבל יהיו גם יחסים שקטים של תן וקח

 • נוב 18, 2017 @ 7:49 at 7:49
  Permalink

  אם יש דבר אחד בטוח זה שאיראן לא מוכנה בשום אופן לצאת בגלוי למלחמה מול ישראל!! הידיעה שיש ברשותנו מעל ל300 פצצות אטום/מימן ומי ידוע מה עוד.. מפחיד אותם עד מוות.

  ברגעים אלו יש צוללות ישראליות המשייטות באזור איראן ומצוידות בטילים ים-יבשה עם ראשי נפץ לא קונבנציונליים
  ואני לא מתכוון לכימי/ביולוגי…

  כרגע יש מלחמה גדולה בין שיעים לסונים כאשר אנחנו בצד הסוני! ולנו יש מלחמה בפלסטינים שהם סונים.
  אנחנו צריכים לגייס את הסעודים ללחוץ על הפלסטינים ע"מ להשיג כמה שיותר ויתורים במו"מ שיקרה בסוף ובתמורה לעזור להם להילחם באיראנים/חיזבאללה.

 • נוב 19, 2017 @ 9:17 at 9:17
  Permalink

  יותר מדי פוליטיקה בכתבה אחת, אני לא חושב שישראל וארה"ב כאלו מטומטמים.
  יש הרבה מתחת לשטח שאנחנו לא יודעים, הגיע הזמן שתיק דבקה יכתוב על נושאים צבאיים ולא על
  ביקורת פוליטית.

 • נוב 19, 2017 @ 17:00 at 17:00
  Permalink

  יום הניצחון לעם ישראל ישראל תבוא כאשר כל מתקני הנפט הפרסיים במערב איראן לאורך המפרץ הפרסי נהרסים על ידי שריפה גדולה ופיצוץ חם שמביא את איראן על ברכיה, הן מבחינה כלכלית והן מבחינה צבאית אחת ולתמיד.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות