ירדן הוציאה להורג את המחבלת המתאבדת אל-רישאאוי ואת המחבל זיאד אל-קארבולי

ירדן הוציאה להורג עם שחר, ביום ד' 4.2, בתגובה על שריפתו בחיים של הטייס הירדני סגן ראשון מואט אל-קסאעסבה, את המחבלת העיראקית סאדיג'ה אל-רישאאוי Sajida al-Rishawi, שנכשלה ב-2005 לפוצץ את עצמה בלובי של מלון בעמן, ונידונה למוות, ואת המחבל זיאד אל-קארבולי Ziad al-Karbouli, שנתפס כשהוא מתכנן פיגועים המוניים.
הצבא וכוחות הביטחון הירדניים הועמדו בכוננות מלאה מחשש כי אל קעידה ISIS יגיב בשורה של פיגועים בעריה המרכזית של ירדן כולל עמן. בירדן מצויות רשתות רדומות רבות של ISIS, ויש לארגון הטרור תומכים בין צעירים ירדניים, עיראקיים, פלסטינים, וסורים.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי באירועים אלה נפתח חשבון דמים בין מלך ירדן עבדאללה, ובין אל קעידה ISIS, אשר ינסה לזעזע את שלטונו. מזווית הראייה של ישראל פירושם של אירועים אלה הוא התקרבות אל קעידה ISIS, לגבולותיה המזרחיים מצד אחד, והידוק שיתוף הפעולה הביטחוני-מודיעיני הישראלי-ירדני במטרה להגן על משטר המשפחה האשמית בירדן.
קודם לכן, ביום ג'  3.2, עם התקבל הידיעות הראשונות על שריפתו בחיים של הטייס הירדני  מואט אל-קסאעסבה, דיווחו המקורות המודיעניים וללוחמת טרור של תיקדבקה:    
אל קעידה בלבנט ובעיראק ISIS פרסמה, ביום ג' 3.2, סרט ווידיאו בו נראה כיצד הטייס הירדני סגן ראשון מואט אל-קסאעסבה, First Lieutenant Muath al-Kasaesbeh, aged 27, הוצא להורג באמצעות שריפה בחיים. בכך הראה אל קעידה ISIS, כי יש לו דרך אחת של הוצאה להורג של בני ערובה מערביים, ודרך שנייה של הוצאה להורג של חיילי הצבאות הערבים הנלחמים נגדו, ביחד עם ארצות הברית.
מטוסו של אל-קסאעסבה, הופל מעל אל-ראקה בסוריה ב-24 לדצמבר שנה שעברה. בשבוע שעבר ניסתה ממשלת ירדן להביא לשחרורו של הטייס, בקושרה אותו לעיסקה שבמסגרתה היו צריכים להכלל בן הערובה היפני קאנג' גוטו Kenji Goto, מצד אחד, והמחבלת מתאבדת סאדיג'ה אל-רישאאוי Sajida al-Rishawi, הכלואה בכלא ירדני.  כתנאי לקיום העסקה דרשה ירדן מאל קעידה ISIS, לספק סימן או אות חיים מהטייס השבוי. עצם הבקשה הצביעה על כך, כי ירדן חששה כבר אז שאל-קסאעסבה, איננו נמצא יותר בחיים.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מציינים, כי עתה עם הוצאתו להורג הראשונה של איש צבא ערבי הנלחם נגד ISIS, עולה בכל חריפותה השאלה, האם המדינות הערביות המשתתפות ביחד עם האמריקנים בקואליציה נגד ISIS, ובייחוד מדינות המפרץ הפרסי, כמו סעודיה, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות UAE, יסכימו להמשיך להשתתף במלחמה זו, או שייפרשו ממנה?
בחודשיים שעברו מאז נפילתו בשבי של אל-קסאעסבה, משפחתו שדרשה ממלך ירדן עבדאללה לעשות את הכל כדי להצילו, נקטה בקו הסברה ותעמולה מרכזי, שנקלט יפה בירדן ובמדינות המשתתפות בקואליציה, כי המלחמה נגד אל קעידה ISIS, איננה מלחמה של הערבים, אלא מלחמה של האמריקנים והאירופאים. קו תעמולה זה נקלט היטב גם במדינות ערביות אחרות המשתתפות בואליצה המלחמתית נגד ISIS.
למלך הירדני עבדאללה, ולשליטים הערביים האחריים, יהיה קשה מאוד לשכנע את חייליהם להמשיך במלחמה נגד ISIS, בייחוד עתה כאשר לכל אחד מהם ברור, מה יעלה בגורלו באם הוא ייפול בשבי.
אין ספק כי בשריפתו בחיים של אל-קסאעסבה העבירה אל קעידה ISIS, את שיטות הטרור וההפחדה שלה מהעולם המערבי, גם אל העולם הערבי.
 

 

Print Friendly, PDF & Email