ירדן הקימה מפקדה עם רוסיה לניהול המלחמה בדרום סוריה


(כוחות מיוחדים ירדניים)
בצעד דרמטי המצביע על התהפוכות הצבאיות והמדיניות המהירות מסביב לישראל, הקימה השבוע ירדן בבירה עמן, חדר מלחמה ירדני-רוסי לניהול המלחמה בסוריה.
עד עתה תיאמה ירדן את מהלכיה הצבאיים בסוריה ובעיראק, נגד משטר בשאר אסד, ונגד ISIS, מחדר מלחמה אמריקני-ירדני-סעודי-ישראלי שפעל מצפון לבירה הירדנית ואשר נשא את השם  'המפקדה הקדמית של פיקוד מרכז האמריקני עם ירדן' US Central Command Forward-Jordan. עתה, הוקמה מפקדה קדמית רוסית מקבילה. 
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים כי מדובר ברעידת אדמה צבאית ומודיעינית במזרח התיכון.
ירדן לא תבטל את חדר המלחמה האמריקני-ירדני, אולם ברור כי מרכז הכובד של מערכות הפיקוד הצבאיות והמודיעיניות שלה  העוסקות בסוריה,  תעבורה ממפקדה זו, בה גם ישראל פעילה, למפקדה הרוסית.
מקורות ירדניים ומקורות מודיעין בוושינגטון, מנסים בימים האחרונים לרכך את המשמעויות המעשיות  של התפתחות זו ומציגים אותה כמהלך ירדני שמטרתו העיקרית היא לנסות ולתאם באמצעות הצבא והמודיעין הירדניים את שיתוף הפעולה הצבאי בין ארצות הברית ורוסיה בסוריה ובמלחמה מול ISIS.
מדובר בהטעיה מכוונת.
עם כל הכבוד למלך ירדן עבדאללה, לצבא ולמודיעין הירדניים, לא הם שיתאמו את המהלכים הצבאיים האמריקנים-רוסיים בסוריה. תיאומים כאלה מבוצעים בדרג של נשיא ארצות הברית אובמה, ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.
המקורות שלנו בוושינגטון ובמוסקבה מדווחים, כי נושא הקמת המפקדה הרוסית-ירדנית המשותפת עלה בשיחת הטלפונית האחרונה של שני הנשיאים ביום ד' 13.1.
זמן קצר לפני השיחה עם פוטין  נפגש אובמה, ביום ד' עם עבדאללה מלך ירדן לפגישה חפוזה בבסיס חיל האוויר אנדרוס  Andrews שבמרילנד, כדי לשמוע ממנו הסברים על החלטתו להקים מפקדה משותפת עם הרוסים.
זו היא כמובן התפתחות חמורה ביותר עבור המליציות השונות של המורדים הסוריים הנלחמות ושולטות בחלקים גדולים של דרום סוריה, כולל אלה שגובלים עם ישראל.
עד עכשיו הייתה ירדן עבור המורדים הסוריים המקור-הצינור העיקרי דרכו ארצות הברית, סעודיה, איחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, העבירו להם לוחמים, נשק וכספים. ארצות הברית הקימה בירדן מחנות אימונים מיוחדים ללוחמים של ארגוני המורדים הסוריים.
עתה אפשר לצפות או לניתוקו המוחלט של צינור אספקה עיקרי זה למורדים, או לצמצומו עד למינימום.  
אחת המטרות הצבאיות העיקריות של המעורבות הצבאית הרוסית בסוריה, היא להחזיר את דרום וצפון סוריה לשלטונם של בשאר אסד וצבאו.
הירדנים מנסים להסביר מהלך זה ככזה שיכריח את המורדים בדרום סוריה להסכים להפסקת אש, ולאחריה להשתתף בשיחות האמריקניות-רוסיות על עתיד סוריה. אולם זו לשון עדינה המצווה עליהם להפסיק את הלחימה באסד.
בארבעת החודשים האחרונים, החל מאוקטובר 2015, ניסה נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, לשכנע את ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו להפסיק לתמוך במורדים הסוריים בדרום סוריה, ולאפשר לבשאר אסד להשתלט שוב על האזור.
מאחר ושיחותיו של נתניהו עם פוטין  ידועות בישראל רק למספר מועט ביותר של אישים בצמרת הביטחוניות והמודיעינית, אין מידע מדויק על מה שני המנהיגים הסכימו או לא הסכימו, ומה הוא באמת הוא היקף ההבנות הצבאיות בין רוסיה וישראל בסוריה.
עיקר דאגתה של ישראל הייתה תמיד, וגם היום, כי השתלטות מחדש של צבא אסד על דרום סוריה תביא לשם את חיזבאללה, ואת המליציות השיעיות (רובן עיראקיות) הנלחמות בסוריה תחת הפיקוד של קצינים ממשמרות המהפכה האיראניים.
עתה, עם הקמת חדר המלחמה הרוסי-ירדני בעמן, עקף פוטין את ישראל ונתניהו. כאשר ירדן לצידו, פוטין איננו זקוק יותר לעזרתה של ישראל בדרום סוריה. 

 

Print Friendly, PDF & Email