ירדן: התרעת הטרור נשארה בידי יועצי המלך שלא טיפלו בה ולא העבירו אותה לעבדאללה.

המלך הירדני עבדאללה זועם בימים אלה, מוסרים המקורות של תיקדבקה מעמן. הזעם שלו פרץ כלפי חוץ כאשר פיטר בצעד ללא תקדים את כל 11 היועצים האישיים שלו שפעלו בארמון המלוכה, ובראשם את מנכ"ל הביטחון הלאומי, הגנרל סעייד חאייר שנחשב עד כה לאחד האנשים המקורבים למלך והחזקים בממלכה האשמית.
הסיבה לזעמו של המלך היא כישלונם של הגנרל סעד חאייר ושל יועצי הארמון למנוע את פיגועי ההתאבדות של אל קעידה בשלושת המלונות בעמן ביתר ירדן ב-9.11, פיגועים בהם נהרגו 57 אנשים וכ-300 נפצעו. המקורות ללוחמת טרור שלנו מדווחים כי למודיעין הירדני, שהוא ארגון המודיעין הערבי היחיד לו יש קשרים הדוקים עם ה-CIA, שהצליח לחדור אל שורות אל קעידה ואנשיו של מוסאב זרקאווי בעיראק, לא רק הייתה התרעה מוקדמת על הפיגוע המתקרב אלא גם את הפרטים על זהותם של ארבעת העיראקים, שלושה גברים ואישה אחת שנכנסו מעיראק לירדן במטרה לבצע את הפיגוע, ומידע על המטרות אותם הם עמדו לתקוף.
בירדן מידע צבאי ומודיעיני רגיש, ובייחוד מידע על אל קעידה, אינו מועבר בצינורות הרגילים, ואף פעם אינו עובר למשרדי הממשלה הנוגעים בדבר, מאחר והם אינם נחשבים בטוחים מבחינה ביטחונית. מידע כזה עובד ישר מזרועות המודיעין הירדניים אל המלך עצמו.
המלך מעביר את המידע אל מנכ"ל הביטחון הלאומי ויועציו האחרים המפעילים את כוחות הצבא ושירותי הביטחון הירדניים האחרים במטרה לסכל את פעולות הטרור, כשאר הם מדווחים כל הזמן למלך על פעולותיהם ועל המתרחש בשטח. בצורה כזו מתפקד צוות יועצי הארמון כמו ממשלת על בירדן.
אולם הפעם כאשר ההתראה על הפיגוע המתקרב הגיעה לארמון, היה המלך עבדאללה בביקור רשמי באוזבקיסטן. ההתראה הגיעה אל שולחנו של הגנרל סעייד חאייר, ומסיבה שאיננה ברורה עד כתיבת שורות אלה הוא לא שם אליה לב והיא נשארה ללא כל טיפול. כתוצאה מכך סעד חאייר, גם לא העביר את ההתראה לידיעתו של המלך, למרות שבעת הביקור באוזבקיסטן הוא עדכן אותו כמה פעמים במשך כל יום במתרחש בממלכה.
הגנרל חסן עספורה ראש המודיעין הצבאי שניסה לשאול בארמון מה קורה עם ההתראה ואיך צריך לטפל בה לא קיבל כל תשובה. מיד שנודע למלך עבדאללה על הפיגוע הוא הפסיק את ביקורו וחזר עוד באותו לילה לירדן.
ההחלטה לפטר את כל יועציו היא לא רק הודאה של המלך בכישלון הצוות השלטוני שלו אלא בניסיונותיו לרענן את צמרת השלטון בירדן בפנים צעירות ומודרניות יותר.
המקורות שלנו בעמן מוסרים כי כאשר המלך הקים את צוות יועציו הוא נמנע בכוונה תחילה למנות אליו אנשים שהיו קרובים לאביו המלך חוסיין. עבדאללה אמר כי כדי לקדם את הממלכה ואת תפקודה צריך למנות אנשים צעירים, אולי פחות מנוסים, אבל יותר נמרצים בעלי גישות חדשות. עתה במינויים שליועצים חדשים במקום אלה שפיטר, חוזר המלך עבדאללה בחזרה אל היועצים הוותיקים ששירתו את אביו. לתפקיד המרכזי של ראש לשכת החצר שהוא תפקיד חשוב יותר בירדן מתפקיד ראש הממשלה מינה עבדאללה את פילד מרשל סאלם אל טורק, שהיה בימי המלך חוסיין עוזר הרמטכ"ל הירדני ומושל מחוז עקבה, הנחשב לחשוב במחוזות הממלכה הירדנית. מנכ"ל הביטחון הלאומי החדש במקומו של הגנרל סעד חאייר יהיה שגריר ירדן בישראל Maaruf al-Bakhit שבתקופת המלך חוסיין מילא תפקיד גנרל בצבא הירדני.
כל הפיטורים והמינויים החדשים רק מחזקים יותר את מעמדו של ראש המודיעין הצבאי הירדני הגנרל חסן עספורה, הנחשב עתה כאחד האנשים החזקים ביותר בעמן.

Print Friendly, PDF & Email