ירדן פתחה במלחמה נגד ISIS בעיראק. טורקיה פתחה במלחמה נגד ISIS בסוריה. ארה"ב וישראל מעורבות

המזרח התיכון התעורר, ביום ו' 24.7,  לשתי חזיתות צבאיות  חדשות נגד אל קעידה ISIS, בהן מעורבות 4 מדינות. טורקיה, ירדן, ארצות הברית וישראל.
כוחות שריון, קומנדו, ואוויר ירדניים פועלים בעומק השטח העיראקי. מטוסים טורקיים הפציצו בפעם הראשונה ב-4 שנות המלחמה בסוריה, מטרות של ISIS בתוך סוריה. 
בירדן בוצע גל מעצרים של תומכי ISIS. בטורקיה בוצע ביום ו' לפנות גל מעצרים בו השתתפו 5,000 סוכנים ואנשי ביטחון, בו נעצרו לפחות 250 איש  בחשד תמיכה או קשר עם ISIS, ועם תנועת המחתרת הכורדית ה-PKK.
ארצות הברית מעורבת ישירות במלחמה אחרי שמטוסים אמריקניים החלו להשתמש בפעם הראשונה בבסיסי אוויר טורקיים, בייחוד אינצ'רליק Incirlik airbase, למטרת התקפות על ISIS. ישראל אותתה  ביום ה' בפרסום משותף עם ארה''ב כי העבירה לירדן מסורי תקיפה מדגם 'קוברה', כי חיל האוויר הישראלי ייתן לצבא ירדן מטרייה אווירית לפעולותיו בעיראק ובסוריה.
ביום ה' 23.7 דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה:  
דוברים צבאיים אמריקנים מסרו, ביום ה' 23.7, כי ישראל העבירה לירדן 16 מסוקי קרב מדגם 'קוברה' Cobra combat helicopters, שיישמו אותה למלחמה נגד אל קעידה ISIS. זו פעם ראשונה ששיתוף הפעולה האמריקני-ירדני-ישראלי במלחמה נגד כוחות אל קעידה ISIS בעיראק ובסוריה נחשף בפומבי. זו גם פעם ראשונה שחיל האוויר הישראלי מעביר כלי טייס קרביים ישראליים למדינה ערבית.
דובר אמריקני אמר, כי 'המסוקים ישמשו להבטחת גבולותיה של ירדן', These choppers are for border security.
המקורות הצבאיים וללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי ישראל לא העבירה את המסוקים לירדן ישירות, כפי שהודעה האמריקנית אמרה, אלא שהם הועברו קודם לארה"ב ששיפצה אותם והעבירה אותם לאחר מכן לחיל האוויר הירדני. עוד מוסרים המקורות שלנו, כי הסיבה האמיתית להעברת המסוקים היא פעולה גדולה חשאית של כוחות אוויריים  וקומנדו ירדניים בתוך מערב עיראק, באזור אנבאר Anbar.  מטרת הפעולה הזאת היא ליצור אזור חיץ ביטחוני שעומקו כמה עשרות קילומטרים בתוך המדבר העיראקי, כדי למנוע מכוחות ISIS, להתקדם דרכו אל גבולות ירדן.
הירדנים פנו בבקשה לאמריקנים לספק להם מסוקי קרב שיאפשרו להם לבצע פעולה זו, אולם וושינגטון השיבה לירדן כי יש לה מחסור במסוקים כאלה והיא תבקש מישראל לספק אותם.
האיום ההולך ומתגבר של אל קעידה ISIS על הממלכה האשמית בא  עכשיו גם מעיראק וגם מסוריה. מעיראק יש איום על ירדן מכוחות ISIS, הפועלים במחוז אנבאר Anbar במערב עיראק. כמו כן ישנם כוחות של ISIS ליד מפגש הגבולות ירדן, עיראק וסוריה. חלק מהכוחות האלה נמצאים באזור אנבאר בעיראק, וחלק מהכוחות האלה נמצאים במזרח סוריה ליד העיר אבו קמאל Abu Kamal.
קבוצה שנייה של כוחות ISIS המאיימת על ירדן מיקמה את עצמה בדרום סוריה ליד הר הדרוזים. בסוף חודש מאי השנה הציבו ISIS כוח קטן באזור שהגיע מהעיר תדמור במרכז סוריה. במשך החודשיים האחרונים, יוני-יולי הזרימה ISIS לאזור קבוצות קטנות של לוחמים, בנקטה טקטיקה של פרופיל נמוך, במטרה שישראל וירדן לא ישמו לב לריכוז הולך וגדל זה.  אולם תצפיות אוויר אמריקניות-ישראליות וירדניות גילו את ריכוז הכוחות הזה ועקבו אחריו.
לא פחות מהאיום החיצוני של ISIS על ירדן קיים גם האיום הפנימי. ISIS הצליח להחדיר לירדן אנשי טרור אשר הקימו בממלכה רשתות טרור רדומות. המטרה היא לבצע פעולות טרור נגד מטרות אסטרטגיות ירדניות, כאשר התקפה כוחות ISIS, מעיראק או מסוריה תפתח.
עוד מציינים המקורות הצבאיים שלנו כי שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-ישראלי-ירדני מתבצע בעיקר דרך חדר מלחמה מיוחד  US Central Command Forward-Jordan-CF-J, שהקימה מפקדת  פיקוד מרכז האמריקנית,  צפונית לעמן.  במטה זה פועלים קצינים אמריקנים, בריטים, ירדנים, סעודים וישראליים, כאשר המטרה העיקרית היא תיאום המלחמה ב-ISIS.
 ביום ג' 21.7 ביקר במטה זה שר ההגנה האמריקני אשטון קרטר, וקיבל שם סקירות  על התפתחות מהלכי המלחמה.

Print Friendly, PDF & Email