ירושלים על כוונת הטרור. מהיכן מגיעים כספים לחמאס? הניסיון של השב"כ לקשור את השייח' ראאד סאלח לפיגוע בהר הבית נכשל

כאשר תוך שבוע אחד, בין ה-10 ל-16 באוגוסט, מתבצעות באזור ירושלים שלוש פעולות מרכזיות של השב"כ והיממ"מ נגד גורמי טרור, ברור דבר אחד: ירושלים נמצאת במרכז הכוונת של גורמי הטרור, כאשר החלטתם נחושה לבצע בעיר פיגוע המוני.
ב-10 לאוגוסט פורסם, כי במבצע משותף של שרות הביטחון הכללי, צה"ל ומשטרת ישראל, נעצרו באזור עזריה, חמישה פלסטינים מאזור חברון שהיו בדרך לפיגוע בגזרת ירושלים. שום פרטים נוספים על מטרת הפיגוע לא פורסמו. אבל אפשר להניח שאם חמישה פלסטינים נושאי נשק וחומרי חבלה, היו מגיעים למרכז העיר, מרחק נסיעה של 15 דקות, מה הייתה התוצאה.
בשבת 12.8, בצעה פלסטינית פיגוע דקירה המרכזי של ירושלים המזרחית סולטן סולימאן-פינת רחוב הנביאים. ערבי-נוצרי נדקר על ידה בטעות כאשר חשבה כי מדובר ביהודי.
למחרת, ביום א' 13.8, בדרום ירושלים בכפר צפאפא, שבין אזור התעשייה בתלפיות ושכונת גילה, באחד ממרכזי תנועה הסואנים של הבירה  נשמע ירי, וחשוד פלסטיני נעצר. מאוחר יותר פרסמה משטרת ירושלים הודעה, לפיה נעצר חשוד בעקבות התראה ביטחונית כי האיש, תושב אבו-טור, מתכוון לבצע פיגוע. לא נמסרו פרטים נוספים.
ב-14 לאוגוסט הוגש בבית המשפט המחוזי בירושלים כתב אישום נגד שלושה תושבי מזרח ירושלים שהואשמו בתכנון פיגוע ירי, תקיפת שוטרים, יידויי אבנים ועבירות נוספות. השלושה תכננו בשנה האחרונה לבצע פיגוע ירי נגד כלי רכב ישראליים בכביש העוקף של שכם ולהניח בכביש מטעני חבלה. כלומר, מלבד פיגועים בירושלים  השלושה שאפו להרחיב את זירת הפיגועים שלהם לשכם.
הפרסומים האלה הם רק קצה הקרחון של מה שמתרחש בימים אלה במלחמה החשאית בטרור הפלסטיני המתרכזת בשלושה אזורים: ירושלים כולל אזור בית לחם. אזור חברון, כולל הר חברון, והעיר הערבית הישראלית אום-אל פאחם, משם יצאה חוליית המחבלים שביצעה ב-14 ביולי  את הפיגוע בהר הבית בו היא רצחה שני חיילי מג"ב ישראליים.
לכל אחד משלושת מרכזי הטרור ישנם מאפיינים מיוחדים משלו.
התארגנויות הטרור בחברון, ובהר חברון, קשורות בדרך כלל בצורה רעיונית וארגונית עם החמאס.
בשבועיים האחרונים החל החמאס לקבל כספים רבים, בייחוד מגורמים באיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE. זה שכמה גבות הורמו בישראל בשאלה כיצד קורה שממדינה העומדת בראש הקואליציה נגד טרור שהקים נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בתחילת אפריל בעת ביקורו בריאד ולאחר מכן בישראל, זורמים כספים לארגון טרור כמו החמאס? עדיין לא  הפסיקה את זרם הכספים.
הנקודה היא שהכספים הלאה החלו לחלחל בימים האחרונים ליהודה ושומרון, וכאשר בשטח יש כסף, המוטיבציה לפיגועים רק עולה.
התארגנויות הטרור בירושלים עצמה  קשורות בדרך כלל עם תאים המשתייכים לפת"ח או לתנזים.  עדיין מדובר בתאים שוליים שאינם קשורים ישירות עם הנהגת הארגונים, אבל עצם העובדה שתאים אלה מרגישים שהם יכולים לפעול בחופשיות יחסית, הדליקה כמה מנורות אדומות בישראל.
תאי הטרור שפועלים מאום-אל-פאחם והכפרים שמסביבה קשורים רעיונית או עם הפלג הצפוני של התנועה המוסלמית של ערביי ישראל, או ישירות עם אנשי ISIS   הנמצאים בסוריה.
בסוריה ישנם כ-20  מערביי ישראל שעברו את הגבול להילחם לצד ISIS, ביניהם כמה תושבים מאום-אל פאחם.
רק ביום שישי האחרון, 11 לאוגוסט, הוגש כתב אישום נגד שני תושבים מאום-אל-פאחם, אחד מהם קשור למשפחת ג'בארין, ממנה יצאו המחבלים שביצעו את הפיגוע בהר הבית, שנערכו לצאת לסוריה ולהילחם לצד ISIS. ההכנות ליציאה לדרך נעשו בעזרתו של תושב לשעבר של העיר הערבית שכבר נמצא בסוריה והוא פעיל  בשורות ISIS.
אין ספק כי מעצרו השבוע של מנהיג הפלג הצפוני של התנועה האיסלמית-שהיא מחוץ לחוק בישראל- השייח' ראאד סאלח, והפרסום מיד לאחר מעצרו כי אחד מאנשי אום אל פאחם טוען בחקירתו שדבריו של השייח' הביאו אותו לידי ההכרה שעליו לבצע פיגוע טרור, היה ניסיון לא מוצלח ואולי אפילו כושל, לקשר בין הפיגוע בהר הבית ובין  דרשותיו של השייח' ראאד סאלח. 
זה היה ניסיון ראשון במינו, שעדיין לא בוצע אף פעם במלחמה בטרור בישראל, להוכיח את הקשר בין הטרור של ערביי ישראל ובין האידיאולוגיה הקיצונית מוסלמית באם היא  נובעת מגורמי דת מולסמים מקומיים או מ-ISIS מחוץ לישראל.
אפילו אם הנחה זו נכונה הדרך לטפל בה הוא לא באמצעות מעצרו של השייח' ראאד סאלח והבאתו לבתי משפט. פעולה כזו רק מעצימה את האהדה שחלקים מערביי ישראל חשים כלפי השייח' ראאד סאלח,  ורק מקדמת את מעמדו בעיניהם.
ברור שכל ההתרחשויות האלה קשורות עם הפיגוע בהר הבית.
על פניו המשבר מסביב להר הבית נפתר, אבל מתחת לפני השטח כל הסיבות שהביאו לו עדיין רותחות מתחת ל-פני השטח-כאשר רובן מתרכזות בירושלים.

Print Friendly, PDF & Email

4 תגובות עבור “ירושלים על כוונת הטרור. מהיכן מגיעים כספים לחמאס? הניסיון של השב"כ לקשור את השייח' ראאד סאלח לפיגוע בהר הבית נכשל

 • אוג 16, 2017 @ 14:40 at 14:40
  Permalink

  כולם יודעים מאיפה בא הכסף וזה לא הבעיה- לא ערבים וחמאס- לא ירדן – טורקיה -איראן ולא האירופאים האויבים הנצחיים שלנו!!!!
  הבעיה הכי גדולה זה אנחנו שדומים לאדם זקן וחולה ויש יורשים שלא נשאר להם סבלנות!!!!!
  יש להם את הרושם וחושבים אותו דבר כמו לפני מלחמת השחרור רק אם יתנו יריקה אנחנו נברח וכל אחד מסמן את החלק שלו!!!
  ירושלים זה רק התחלה הם רוצים את כל הארץ!!!!

 • אוג 16, 2017 @ 15:40 at 15:40
  Permalink

  די עם הניתוחים החובבניים שלכם.
  אני עוקב אחריכם כבר שנים.
  לא נתקלתי כמעט בשום תחזית שלכם שהתממשה.

  היומרה שלכם לדעת יותר טוב ויותר מדויק מכל גופי המודיעין בישראל, הנה יומרנית מדי.
  לא הוכחתם עד כה שאתם מבינים טוב יותר.
  מעט צניעות לא תזיק לכם.

 • אוג 20, 2017 @ 5:20 at 5:20
  Permalink

  "ירושלים על כוונת הטרור"
  עד סוף הכתבה "המעניינת".
  טוב.
  הלכו …..
  לזקנים????
  מי יודע????.
  אולי!!!!!!111
  ""השבח לאל שמנחיל ניצחון למוג'אהידין ומשפיל את היהודים המקוללים".
  נא לא לשכוח.
  האמנן!!!!!!!!!!!!

Comments are closed.