ירי הקטיושות-אזהרה סורית. טורקיה מוכנה לכל אפשרות בסוריה, כולל מעורבות צבאית

בניגוד להצהרות טורקיות קודמות כי אנקרה לא תתערב צבאית בסוריה, הכריז  ביום ג' 29.11 שר החוץ הטורקי אחמט דוואטולו  Ahmet Davutoglu, כי היא מוכנה עכשיו לכל התפתחות שהיא בסוריה, כולל מעורבות צבאית. 'טורקיה איננה רוצה לשקול את האופציה הצבאית…אבל היא מוכנה לכל סצנריו…באם הדיכוי ימשך'. ציטוט המקור: Turkey does not want to consider a military option for intervention in neighboring Syria…, but it is ready for any scenario…If the oppression continues.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בכך מודיעה טורקיה בפעם הראשונה בפומבי, כי לא רק שהיא מוכנה לשלוח חיילים טורקיים לסוריה, אלא שהיא גם מוכנה להעמיד בסיסים לכוחות צבאיים אחרים שיתערבו ישירות במתרחש בסוריה.
ביום ב' דיווחנו בלעדית, כי הולכות ונשלמות ההכנות למעורבות צבאית מערבית-ערבית במרד הסורי, וכי מטה צבאי של מדינות נאט''ו ומדינות המפרץ הפרסי פועל כבר באלכסנדרטה ומכין את התוכניות המבצעיות והלוגיסטיות של הקמת 'מסדרונות אנושיים' בתוך צפון סוריה.
עוד מציינים המקורות הצבאיים של תיקדבקה, כי ירי 4 טילי הקטיושות ביום שלישי לפנות בוקר מלבנון לעבר מטרות בגליל המרכזי והמערבי בתוך ישראל, לא הייתה פעולה של ארגוני ג'יהאד לבנוניים המקורבים לאל קעידה, כפי שהדברים תוארו בישראל והדבר מוצג בלבנון, אלא פעולה יזומה על ידי מפקדי חיזבאללה בדרום לבנון שהפעילו לשם כך חולייה פלסטינית ממחנה עין חילוואה ליד צידון, הנמצאת תחת פיקודם. מפקדי חיזבאללה בדרום שהעמידו את  טילי הקטיושה לרשות הפלסטינים, ציינו לפלסטינים את מקומות השיגור וביצעו עבורם איכון מטרות בתוך ישראל.
ביום שלישי בצהרים קבלו אחריות על הירי 'גדודי עבדאללה עזאם'. 
קצינים בכירים בפיקוד צפון, אומרים, כי האזור ממנו נורו הטילים בלבנון, נמצא תחת פיקוח צבאי הדוק של חיזבאללה, ואין כל אפשרות לגורם צבאי כלשהו לנוע באזור, בייחוד כאשר הוא נושא טילים, מבלי שחיזבאללה ידע על כך ויאשר זאת.
בצה''ל רואים בירי זה, אזהרה סורית אחרונה לארה''ב, מדינות נאט''ו, ומדינות המפרץ הפרסי, כי כל פעולה צבאית שלהן בתוך סוריה, תבעיר מיד את גבול לבנון עם ישראל, ותביא להפגזות טילים נרחבות של מטרות בתוך שטח ישראל. לפי ההערכה זו צפויות בימים הקרובים הפגזות אזהרה נוספות על מטרות בגליל.
ביום ב' 28.11 דיווחו המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה:
קצינים ממדינות נאט''ו, ביניהן ארצות הברית, צרפת, קנדה ובריטניה, וממדינות ערביות כמו קטאר, ערב הסעודית ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, הגיעו בימים האחרונים לדרום טורקיה, והקימו ליד הגבול הטורקי-סורי מטה משותף ביחד עם קצינים טורקיים שמתפקידו לתאם את הפעולות הצבאיות של כמה חברות נאט''ו וצבאות ערב בתוך סוריה.
המטה פועל בעיר הנמל הטורקית איסכנדרון İskenderun, בחבל הטאי Hatay Province, הגובל עם צפון סוריה. המטה כולל קציני כוחות יבשה, ים, אוויר והנדסה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי למרות שהכוחות המיועדים לפעולה הצבאית הזו, מוגדרים 'כמשקיפים' monitors, והם אינם מייצגים את נאט''ו, וכי הפעולות העתידיות שלהם מוגדרות 'כהקמה ותפעול של מסדרונות אנושיים' humane corridors, הרי מדובר בפעולה צבאית של מדינות נאט''ו, עם מדינות המפרץ הפרסי, בתוך רוב שטחה של צפון סוריה.
היסוד והרקע לפעולה הצבאית המערבית-ערבית הנרחבת הזו, הונח ביום שני 28.11, כאשר  וועדה של האו''ם (The U.N. independent international commission on Syria's assessment), שהוקמה לחקור את המתרחש בסוריה, פרסמה דו''ח קשה המאשים את משטר בשאר אסד  ב'הפרות נרחבות וקשות של זכויות האדם', gross violations of human rights. הוועדה מצאה 'דפוסים של הוצאות להורג המוניות, מעצרים שרירותיים, העלמות אנשים באמצעים אלימים, עינויים, אלימות מינית, והפרה של זכויות ילדים'. ציטוט המקור:
According to the report, evidence 'documents patterns of summary execution, arbitrary arrest, enforced disappearance, torture, including sexual violence, as well as violations of children's rights'.
זו הסיבה מדוע שר החוץ הסורי ואליד מועלם, Walid al-Moallem, אשר הציג ממול תמונות זוועה של גופות חיילים סוריים מבותרים, התלונן מרות במסיבת עיתונאים אשר ערך ביום ב' 28.11, כי 'מדינות הליגה הערבית, ומדינות אחרות בעולם מסרבות להאמין כי קיימת מזימה זרה ששמה לה את סוריה כמטרה'. ציטוט המקור: that the Arab League and others refuse to believe that there is a foreign conspiracy targeting Syria.
המקורות שלנו מדווחים בלעדית, כי התוכניות הצבאיות, הנמצאות כבר בשלב של תכנון פרטים מבצעיים, עוסקות בהקמת אזור חיץ צבאי בצפון סוריה, שיכלול את רוב הערים המרכזיות באזור בהן מתחולל המרד נגד בשאר אסד, ביניהן אידליב, חמה, ראסטאן Rastan, וחומס. התוכניות כוללות גם את העיר חלאב Aleppo, שהיא העיר הגדולה ביותר בסוריה, ומספר תושביה הוא מעל ל-2,5 מיליון תושבים, רובם סונים וכורדים.
עד עתה רוב תושבי חלאב, הנחשבים כחוט השדרה של השכבה הכלכלית המפעילה את המערכים הפיננסים והמסחריים הסוריים, לא הצטרפו למורדים, והפעולות של המורדים הסוריים התרכזו בעיקר בדרכי ואמצעי התחבורה העיקריים המובילים למטרופולין של חלאב וממנו.
התוכניות המערביות לכלול את העיר בתוך 'המסדרונות' המוגנים על ידי צבאות המערב שיוקמו בתוך סוריה, יהוו את הסנקציה ואת המכה הכלכלית הקשה ביותר למשטר אסד, משום שהם ינתקו אותו ממרכז הכלכלה הסורית, ובכך ישתקו סופית את יכולתו לפעול ולמממן את הפעולות הצבאיות לדיכוי המרד ואת צרכי האוכלוסייה הסורית בשטחים בהם הוא ימשיך לשלוט.   האזורים הצבאיים המערביים-ערבים יכללו כ-6,5 מיליון סוריים, המהווים כ-30 אחוז מכלל אוכלוסיית סוריה, המונה למעלה מ-23 מיליון איש.
זו הסיבה מדוע שר החוץ הסורי ואליד מועלם Walid al-Moallem הגדיר ביום ב' 28.11 בדמשק את הסנקציות הכלכליות שהליגה הערבית הטילה ביום א' 27.11 על סוריה, כעל 'הכרזתמלחמה כלכלית', a declaration of economic war.
 

Print Friendly, PDF & Email