ירי סורי לגולן. הפנטגון: לא לאובמה. הפסקת האש קורסת


הפנטגון והצבא האמריקני אינם מצייתים לפקודות המפקד העליון שלהם-הנשיא באראק אובמה, לפחות לגבי הסכם שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-רוסי בסוריה.

שמועות על כך נפוצו כבר מיד עם הפרסום על השגת ההסכם, ביום שני 12.9 בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ובין שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב.
תיקדבקה היה כלי התקשורת היחיד במערב שהתייחס להתפתחות אפשרית כזו כבר לפני שלושה חודשים ב-17 ביולי במאמר 'אובמה מוסר את בנק המטרות האמריקני בסוריה לרוסים'.
כבר אז העריכו המקורות הצבאיים והמודיעיניים שלנו, כי כדי שיושג הסכם לשיתוף פעולה צבאי בין ארצות הברית ורוסיה בסוריה, על וושינגטון יהיה לחשוף בפני מוסקבה את השיטות האמריקניות של איסוף מודיעין, לא רק בסוריה, אלא בעולם כולו.
תיקדבקה היה גם היחיד שכתב אז, כי לא רק שמדובר על שיתוף פעולה בין חיילות האוויר של ארצות הברית ורוסיה, אלא גם על שיתופו של חיל האוויר הסורי במערך אווירי חדש במזרח התיכון. 
זה לא היה מקרה שהרוסים מיהרו, ככל שהמשא ומתן בין קארי ולברוב נמשך, להריץ למזרח הים התיכון את נושאת המטוסים היחידה שיש להם אדמירל קוזניצ'וב  Admiral Kuznetsov, ולהציבה מול חופי סוריה.
המטרה הרוסית ברורה. אם תוקם מפקדה משותפת אמריקנית-רוסית (אותה קארי ולברוב מכנים בהסכם ביניהם  Joint Implementation Center), דרכה יבוצעו התיאומים האמריקנים-רוסיים, ויתבצעו חילופי המודיעין, הם יכללו גם את המטוסים וטילי השיוט הרוסיים שיפעלו מנושאת המטוסים ומסיירות הטילים המלוות אותה. 
במילים אחרות, חיילות האוויר והים הרוסיים ילמדו את שיטות ואמצעי הלחימה של הצי וחיל האוויר האמריקנים בתנאים של שדה קרב אמיתי-דבר שלא עולה על דעת איש בממסדים הביטחוניים והמודיעיניים האמריקנים בתקופה שבה המלחמה הקרה בין וושינגטון ומוסקבה מתגברת.
צריך לשים לדבריו ולטון ('המוסיקה') של ניסוחיו של דובר הסטייט דפרטמנט מארק טונר Mark Toner, שאמר, ביום ה' 15.9, כי משרדו-כלומר שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, איננו מאמין לרוסים ובוודאי שלא לסורים כי ימלאו את התחייבויות שקבלו על עצמם I don't think that anyone in the U.S. government is necessarily taking at face value Russia's or certainly not the Syrian regime's commitment to this arrangement, אבל צריך לזכור דבר אחד. 'מה שבאמת קובע' הדגיש טונר, 'הוא שנשיא ארה"ב תומך בהסכם, וכי שיטת הממשל שלנו עובדת בצורה כזו שכל אחר ממלא אחרי מה שהנשיא אומר'. ציטוט המקור: What really matters here is that the president of the United States supports this agreement, and our system of government works in such a way that everyone follows what the president says.
עצם העובדה ששר החוץ האמריקני קארי אישר לדוברו להזכיר חוק בסיסי כזהsuch a basic role, מצביעה על כך שישנם כמה גורמים בוושינגטון שאינם ממלאים אחר הוראותיו של הנשיא אובמה. המדובר בהתפתחות יוצאת דופן בוושינגטון, שאם אפילו מתרחשת מתחת לפני השטח, איש לא יודה בה בפומבי, בוודאי שלא כלי התקשורת האמריקנים, כמו שעשה דובר הסטייט דפרטמנט.
לא שר ההגנה האמריקני  אשטון קרטר Ash Carter, ולא ראש המטות המזוינים האמריקנים גנרל ג'וזף דאנפורד Gen. Joseph F. Dunford Jr, יודו כי בנושא שיתוף הפעולה הצבאי עם רוסיה בסוריה הם ממרים את הוראותיו-פקודותיו של הנשיא אובמה.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי מה שהשניים עושים הוא פשוט 'גרירת רגליים'  שמוציאה את נשיא רוסיה ולדימיר פוטין ואת מפקדי הצבא הרוסי ובמוסקבה ובסוריה מגדרם.

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב אמר ביום שישי 16.9 בראיון לרדיו קירגיסטן, כי ארה"ב איננה ממלאת את הבטחותיה לבצע הפרדה בין קבוצות מורדים מתונות וטרוריסטיות.  The US is stalling on its promise to separate moderate rebel groups in Syria from terrorists.
לברוב הוסיף ואמר, כי הצורה בה ארה"ב ממלאה את הבטחותיה-איטית' US progress in delivering on the promise is slow.
זו הייתה התבטאות עדינה לגבי המצב בשטח, שם שיתוף הפעולה הצבאי בין האמריקנים לרוסים לא התקדם אפילו אינץ' אחד.
בשבת 17.9, טען נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי המורדים מנצלים את הפסקת האש  כדי להתארגן מחדש. Rebels 'regrouping' under ceasefire.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי צריך לקשר דברים אלה של נשיא רוסיה להתחממות הגזרה לאורך גבול ישראל-סוריה ברמת הגולן, וירי  שני הטילים הסוריים בשבת.
כבר זמן רב ברור, כי רוסיה וסוריה לא ישלימו  עם מדיניות ישראל בדרום סוריה שם היא תומכת בבליל משונה של קבוצות מורדים שכמה מהן משתייכות לארגון ג'הבת אל-נוסרה, שהוא אל קעידה סוריה. (ארגון זה לקח לעצמו באחרונה שם חדש ג'בהת פתח אל-שם Jabhat Fath Al-Sham).
זו לא שאלה מה בשאר אסד, או האיראנים או חיזבאללה יסכימו או לא יסכימו, זו שאלה שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא יסכים שישראל תאפשר לחזית אל נוסרה לשלוט בחלקים של דרום סוריה הגובלים עם ישראל.
זו  הסיבה מדוע הירי שבישראל מוגדר 'כזליגה' יימשך ואפילו יתגבר בימים הקרובים.
בהתפתחות חמורה אחרת בצפון סוריה נראו מורדים סוריים, אנשי 'צבא סוריה החופשית' Free Syrian Army, הזועמים על הסכם שיתוף הפעולה בין ארה"ב  ורוסיה, מגרשים חיילים של הכוחות המיוחדים האמריקנים, שבאו לעזור להם, מהעיר אל-ראי Al-Rai, כשהם מכנים אותם 'כופרים' infidels.
מקורות בוושינגטון מדווחים, כי שר ההגנה האמריקני קרטר טוען, כי איננו יכול לפעול נגד חוקים שהתקבלו בקונגרס. הכוונה היא לחוק האוסר כל שיתוף פעולה צבאי בין ארצות הברית ורוסיה לאחר שרוסיה פלשה וסיפחה אליה את חצי האי קרים.  existing U.S. law that prohibits any military-to-military relations with Russia, as a result of Moscow's annexation of the Crimea region of Ukraine.
ברצותם לכסות על המתרחש טוענים הבית הלבן והסטייט דפרטמנט, כי עד שפוטין לא ישכנע את אסד לפתוח את דרכי האספקה למורדים הנצורים  בחאלב, אי אפשר יהיה לגשת ליישום הסכם הפסקת האש ושיתוף הפעולה הצבאי בסוריה.
דרך שונה להציג את המצב היא: כל זמן שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין לא יראה בשטח כי ארצות הברית נערכת לשיתוף פעולה צבאי עם הכוחות הרוסיים בסוריה ובים התיכון, כלומר שהנשיא אובמה יכפה את רצונו ופקודותיו על הפנטגון והצבא האמריקני, הוא לא יורה לאסד לפתוח את דרכי האספקה לחאלב. 
בהתפתחות כזו המלחמה בסוריה תימשך.

 

Print Friendly, PDF & Email