ישיבת הקבינט המדיני-ביטחוני חשפה את העובדה כי 'מדיניות ההכלה' של נתניהו ואיזנקוט פשטה את הרגל לא רק בסוריה אלא גם בעזה

כדאי לשים לב לשתי ההצהרות הבאות של ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושל שר השיכון והבינוי יואב גלנט-לטון ולמוסיקה שלהן.
נתניהו אמר ביום ד'  כי 'אם ההתקפות מעזה לא ייעצרו אנחנו נעצור אותן.' 
השר גנלט אמר ביום ה' לאחר שהשתתף בישיבת הקבינט-מדיני ביטחוני שהסתיימה בסביבות השעה 02:30 לפנות בוקר:  'אני יכול לומר דבר אחד בצורה מאוד מפורשת – כללי המשחק עומדים להשתנות. אנחנו לא נקבל יותר את טרור האש וטרור הגדרות'.
במילים אחרות, אין חדש מתחת לשמש, ושום דבר לא השתנה במדיניות הממשלה וצה"ל בעוטף עזה. גם דברי  נתניהו וגם דברי גלנט הם ואריצה נוספת של העקרון: שקט יענה בשקט, ההתקפות תתקלנה בתגובות של צה"ל.
לא נתניהו ולא גלנט, לא העמידו עמדה, שלא לדבר על אולטימטום, ברורים לחמאס להפסיק את ההתקפות. הם רק אמרו כי תבוא תגובה!
זו הסיבה האמתית מדוע נתניהו הורה לשרים לשתוק ושלא לדבר יותר על הנושא.
מאחר והחמאס כבר מבין, מחוסר יכולתו של הקבינט-מדיני ביטחוני להכריע בעד פעולה צבאית נרחבת בעזה,  כי בסך הכול במסגרת התגובה הישראלית יהרסו עוד כמה מבנים, מפקדות ומתקנים, רובם או כולם ריקים, כאשר עיקר הכוח הלוחם ומאגרי הטילים שלו לא ייפגעו, הוא איננו מתרגש בדיוק מהצהרות אלה, והוא ממתין לראות אין יתפתחו האירועים בשטח, כדי לדעת איך ומתי לפעול הלאה.
ההצהרות המודלפות, כאילו יום שישי הקרוב  19.10, יהיה 'יום מבחן לכוונות החמאס'  הן בבחינת בדיחה גרועה.
נניח שהחמאס, שקורא ושומע דברים אלה, יחליט להפחית ביום שישי זה את ההפגנות, ההתקפות, ואת שיגור בלוני הנפץ והתבערה, בחמישים אחוז, או אפילו ב80 אחוז.
אז מה?
מי אמר, כי מדובר בסימן שבעוד שבוע, שבועיים ואולי חודש, הוא לא יוכל להגביר שוב את גובה הלהבות, ואפילו להחמירן? מישהו יכול להיות ערב לכך שזה לא יקרה? 
איך שאנחנו הופכים את הבעיה הזו, היא מגיעה תמיד לאותה נקודה שישראל וצה"ל משאירים בידי החמאס את היוזמה/ההחלטה לקבוע את גובה הלהבות.
זו הסיבה מדוע החמאס הרשה לעצמו לפרסם ביום ה' אחה"צ סרט ווידיאו, ובו נראים הטילים שלו מכוונים נגד ישראל כאשר מעליהם מתנוססת כתובת גדולה האומרת: 'מומלץ לכם (הישראליים) לקרוא אותנו נכון! אל תטעו!'.
כאשר החמאס מרשה לעצמו להתגרות בישראל עד דרגה כזו, סימן שהוא מרגיש/חושב שהוא עומד לנצח במערכה הזאת.     
ירי טילי 'הגראד'  המשופרים על באר שבע וכל אחת מערי גוש דן, הייתה נקודת מפנה אסטרטגית אצל החמאס, בעוד שאצל ממשלת ישראל וצה"ל, זו הייתה עוד סיבה להיצמד 'למדיניות ההכלה' מושג שעכשיו כולם מדברים עליו בגלוי.
נראה שראש הממשלה בנימין נתניהו, השרים התומכים בו ובמדיניותו, והרמטכ"ל רב אלוף גדי אייזנקוט לא תפסו, כי פגיעת הטיל והריסת הבית בבאר שבע, הייתה הנקודה בה 'מדיניות ההכלה' שלהם הגיע לסיומה.
כאשר מנהיגים פוליטיים וצבאיים, הופכים את המדיניות שלהם לקונספציה בה הם נאחזים בכל מחיר ובכל מצב, זה הרגע/השלב בו הקונספציה הופכת להיות מלכודת מסוכנת.
זה מה שקרה בחודשים האחרונים בסוריה עם התבססות הצבאית של איראן ושל חיזבאללה שם היא נמשכת ללא הפרעה והפסקה, וזה מה שקורה היום בעזה.
.

Print Friendly, PDF & Email