ישראל לא מצטרפת למהלך לגירוש דיפלומטים רוסיים בגלל דו"ח המודיעין לפיו גז עצבים נוביצ'וק מיוצר ומוחזק על ידי 20 מדינות

ישראל איננה מצטרפת למהלך האמריקני-אירופאי המקיף עתה 14 מדינות מערביות ומזרח אירופאיות לגירוש דיפלומטים רוסיים, הגירוש הגדול ביותר של דיפלומטים שהתרחש אי פעם בהיסטוריה,  שעד סוף שבוע שעבר הובל על ידי ראשת ממשלת בריטניה תרזה מאי, בגלל שלוש סיבות עיקריות, כך מוסרים המקורות המודיעיניים של תיקדבקה:
1. דו"ח חשאי שהוכן והוגש על ידי שירותי המודיעין הישראליים לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון אביגדור ליברמן  על גז העצבים הצבאי נוביצ'וק Novichok . לפי הדו"ח אי אפשר לקבוע בוודאות, כפי שהבריטים עושים, כי גז העצבים בו השתמשו המתנקשים בחייהם של הסוכן הכפול סרגיי סקריפאל וביתו יוליה, הוא אכן מתוצרת רוסית, וכי רוסים הפעילו אותו. הסיבה: לפחות 20 מדינות ברחבי העולם מייצרות או מחזיקות בגז העצבים הזה.
2. ישראל פנתה בסוף השבוע האחרון לוושינגטון בניסיון לברר מהן הן באמת עמדותיו של הנשיא טראמפ בנושא ולאן הדברים עומדים להתפתח, בייחוד לאור היחסים והקשרים שיש לה עם מוסקבה ועם מפקדי הצבא הרוסי בסוריה. התשובה שירושלים קיבלה הייתה מעורפלת ולא מחייבת.  במצב כזה הוחלט בירושלים, בשלב זה, שלא להתערב בפרשה.  .
3. החל מיום א' 26.3, שעה שנשיא ארצות הברית דונלנד טראמפ, החליט לפתע להצטרף למהלך הבריטי-אירופאי נגד רוסיה, דבר שנמנע מלעשות אותו במשך כל חודש מרס, הפך המהלך לחלק אינטגרלי של ניסיון אמריקני-אירופאי להגיע להבנה עם איראן על נושא הגרעין. ישראל איננה בטוחה בשלב זה לאן מהלך מוביל ומה תהיינה תוצאותיו.
חששותיה של ישראל מפני המהלך  האמריקני-אירופאי הזה התגברו בייחוד לאחר ביקוריהם של שר החוץ הגרמני  הייקו מאעס Heiko Maas, ושר החוץ הצרפתי ז'אן איו לה-דראין  Jean-Yves Le Drian, ביום א' בירושלים ופגישותיהם עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. לישראל לא ברור עדיין מה באמת האירופאיים דורשים מהאיראנים, ואיזה דרישות מדויקות יציב המהלך האמריקני-אירופאי בגרסתו הסופית מול איראן.  
פרטים בלעדיים על המפנה הפתאומי בעמדותיו של הנשיא טראמפ בנושא הרעלת הסוכן הכפול סקירפאל ובתו, וכיצד מפנה זה קשור בשלב זה להתפתחויות בנושא הגרעיני והטילים הבליסטיים האיראניים יפורסמו בגיליון הבא של השבועון דבקה-נט-וויקלי DNW מס' 795, היוצא לאור ביום שישי 29.3. הקש כאן לחתימה על השבועון (המתפרסם באנגלית).

Print Friendly, PDF & Email

8 תגובות עבור “ישראל לא מצטרפת למהלך לגירוש דיפלומטים רוסיים בגלל דו"ח המודיעין לפיו גז עצבים נוביצ'וק מיוצר ומוחזק על ידי 20 מדינות

 • מרץ 27, 2018 @ 22:04 at 22:04
  Permalink

  ביבי צודק בחוסר המעש שלו.
  בעולם מציגים את אותם דיפלומטים כמרגלים, אם אכן יש מרגלים רוסים בארץ הוא צריך לסלק אותם בלי קשר.
  הבקשה מגיעה מאנגליה ואירופה. חצי מהחלטות האו"ם מנגחות את ישראל וכמעט כל ההחלטות מועצת זכויות האדם הן נגד ישראל. והכל מנוהל על ידי אירופה.
  עד כמה שזה אבסורד, 10-20% מהפוליטיקה באירופה כבר מוסלמית והשאר הפכו ניאו נאצים. אפילו מפלגות השמאל בארץ לא מוצאת איתם מכנה משותף.
  יש לנו את כל הסיבות שבעולם להיכנס ברוסיה, אבל לא כצעד דיפלומטי אירופאי.

  • מרץ 30, 2018 @ 20:32 at 20:32
   Permalink

   ניתוח מבריק. קסנופוביה תורפנית

 • מרץ 28, 2018 @ 15:52 at 15:52
  Permalink

  זה לא עינינינו שהבריטים יגבו אותנו קודם אכר כך נחשוב….

 • מרץ 28, 2018 @ 23:32 at 23:32
  Permalink

  תודה לנתניהו.
  ב 21 בדצמבר 2017 מדינות האירופאיות רבות: כולל הממלכה המאוחדת, גרמניה וצרפת הצביעו באו"ם נגד הכרת ארצות הברית בירושלים, כבירת ישראל. זוכרים היטב.

 • מרץ 29, 2018 @ 9:51 at 9:51
  Permalink

  הפרסומות בסוף המאמרים פשוט אינן ראויות למקרא אדם

 • מרץ 31, 2018 @ 9:52 at 9:52
  Permalink

  צעד חכם.
  למה לנו להסתכסך עם מעצמה כמו רוסיה. ועוד בשביל בריטניה ששונאת אותנו תמיד מצביע באום נגד ישראל תמיד מגנה אותנו. תמיד לטובת הערבים הפלסטינים.
  גם אם נגרש דיפלומטים רוסים היחס לא השתנה והסכין בגב תגיע בקרוב.
  אם הם רוצים שנגרש דיפלומטים רוסים שיתחייבו להצביע באום בעד ישראל לשנתיים הקרובות אחרת שיחפשו אותנו

 • אפר 4, 2018 @ 20:25 at 20:25
  Permalink

  במי נבחר במי נבחר.
  האם במעצמה הרוסית שהיחסים שלנו איתה קריטיים עד לרמת קיום המדינה שלו ושממש במקרה יושבת עכשיו ממש לידינו ועומדת להמשיך לשבת לאורך זמן ?
  או אולי באיזה ממדינות אירופה שנעזוב פיגועי טרור בישראל שלא עניינו אותם, אבל אפילו מליון נטבחים ביגוסלביה לא הדירו שינה מעיניהם עד שדווקא זוכה פרס נובל לשלום מעודן, היה זה שגרר אותם להפסיק את זה.

  לא רק שצריך לבחור ברוסים במציאות הקיימת, אלא היה עדיף לנו אם גם היו לנו קשרים ענפים יותר עם הרוסים כמו גז שנמכר להם ( אכן דמי חסות במובן מסוים אבל לא איראן או חיזבאללה יעזו לתקוף מאגר גז שאליו הרוסים קשורים)

Comments are closed.