ישראל במגעים חשאיים עם ארה"ב בדבר השתתפותם של כוחות מיוחדים אמריקנים במבצע של צבאות סוריה, חיזבאללה ולבנון

גורמים מדיניים וצבאיים ישראלים ביקשו בימים האחרונים הבהרות מוושינגטון, בנוגע להשתתפותם של כוחות מיוחדים אמריקנים במבצע המשותף שעורכים בשבועיים האחרונים צבאות  סוריה, חיזבאללה ולבנון לאורך גבול לבנון וסוריה.
המבצע הוא נגד כוחות של מורדים המשתייכים לחזית ג'בהת אל נוסרה  אל-קעידה סוריה המצויים תחת פיקודו של אבו מוחמד אל ג'ולאני Abu-Mohammad al-Jawlani, ומטרתו לטהר אזורי הגבול הלבנוניים עם סוריה מכוחות מורדים אלה.
המבצע הזה חולק לשלושה חלקים.
בחלק הראשון של המבצע תקפו כוחות של חיזבאללה את כוחות אל-נוסרה שהיו מרוכזים משני צדי הגבול, כלומר גם בתוך סוריה, וגם בתוך לבנון, באזור ארסאל  Arsal, הנמצא בקצה הצפוני של גבולה המזרחי של לבנון עם סוריה.
על פניו החלק הזה של המבצע בוצע אך ורק על ידי כוחות חיזבאללה.
אולם כמו כל התפתחות אחרת הקשורה בימים אלה במתרחש בסוריה, צריך וכדאי לבדוק אם יש קשר בין ההצהרות והתיאורים של המצבים, כולל אלה שנמסרות-מוצגות על ידי  וושינגטון ומוסקבה, לגבי מה שמתרחש באמת בשטח. כל צד מנימוקים שלו מנסה להציג תמונה הנוחה לו וכזו שמצהירה על 'עובדות' שמטרתן  להסתיר את המתרחש באמת בשטח.
ובכן השלב הראשון של המבצע לא בוצע על ידי חיזבאללה בלבד.
כוחות חיזבאללה נתמכו, בעיקר באמצעות אש ארטילרית כבדה שהמטיר הצבא הסורי על כוחות המורדים, ואילו הצבא הלבנוני חסם את דרכי המילוט  שלהם אל תוך לבנון.
החלק הזה של המבצע הסתיים בסוף שבוע שעבר כאשר אנשי נוסרה הבינו שאין להם מוצא והם נכנעו והסכימו לפנות את השטח ללא קרב. בסוף השבוע גם הסתיים מבצע פינויים של כ-7,000 לוחמים-רובם אנשי אל-נוסרה-ומשפחותיהם לאזור אידליב Idlib שבצפון סוריה ליד גבול טורקיה.
אבל מלבד שיתוף הפעולה הצבאי בין שלושת הצבאות, היה למבצע צד מדיני-פוליטי.
ראש ממשלת לבנון סעד חארירי  Saad Hariri היה בשבוע שעבר בוושינגטון ונפגש עם הנשיא דונלד טראמפ בבית הלבן. מיד לאחר הפגישה בין השניים תקף טראמפ בחריפות רבה את חיזבאללה והגדיר אותו כארגון טרור המסכן את שלום העולם.  אולם מאחורי הקלעים קיבל טראמפ את עמדותיו הסבריו של חארירי-מדוע צבא לבנון חייב לשתף פעולה עם חיזבאללה והצבא הסורי, ונתן את אישורו לכך.
חארירי גם השיג אצל טראמפ הבטחה שנייה, והיא  שארה"ב רואה בחזית אל-נוסרה על כל פלגיה ארגון טרור  נגדו יש להילחם כמו שנחלמים נגד ISIS.
עד שלב זה ישראל שתקה ולא אמרה מילה, למרות ששיתוף פעולה מבצעי ראשון מסוגו בין צבאות סוריה, חיזבאללה, ולבנון, היא בבחינת דגל אדום עבורה שמבשר מה שמשסתמן כבר חודשים רבים והוא, כי מלחמה עתידית עם חיזבאללה לא  תתרחש במסגרת הצרה של לבנון, אלא תגלוש גם לסוריה, וישתתפו בה צבאות נוספים.
ישראל שראשה נתון במלחמות פנימיות יותר מאשר במלחמות החיצוניות שלה ובמצבה האסטרטגי ההולך ונחלש, גם לא אמרה מילה אחת על ההצהרה האמריקנית כי המלחמה נגד אל-נוסרה על כל פלגיה היא חלק מהמלחמה האמריקנית נגד הטרור.
פירושה של הצהרה זו היא, שהנשיא דולנד טראמפ, אינו תומך יותר בעמדה הישראלית, לפיה כוחות המורדים הסוריים המחזיקים באזורי הגבול הסוריים לאורך גבול ישראל ברמת הגולן הם כוחות מקומיים המגנים על עיירותיהם וכפריהם-בייחוד באזורי קונטרה  והחרמון, ואם ביניהם ישנם מפקדים המכריזים על עצמם כמשתייכים לאל-נוסרה, אין בכך ממש.
זה הוא כמובן תירוץ דחוק המאפשר לישראל  לשמור על איזה שהיא רצועת ביטחון פרו-ישראלית צרה לאורך גבולה הצפוני שמונעת מכוחות הצבא הסורי, חיזבאללה והאיראניים, להגיע עד לקו הגבול אתה.
עד עכשיו התעלמה ארצות הברית מהעמדה הישראלית הזאת. אבל בשבוע שעבר, בעת ביקורו של חארירי בוושינגטון, הנשיא טראמפ ביטל את העמדה הזאת.
עמדתו זו של הנשיא טראמפ לא רק נבעה מהמצב בלבנון, אלא גם מההתחייבות שהוא נתן לנשיא רוסיה ולדימיר פוטין בקשר להקמת אזורי הפסקת האש  de-esclation zones בסוריה. טראמפ קיבל ואימץ את הגישה הרוסית שהמלחמה בטרור בסוריה, כוללת גם מלחמה נגד אל-נוסרה.    
גרוע מכך.
ביום חמישי 3.8, לקראת סוף שבוע שעבר, הודיע דובר הפנטגון אריק פאון  Eric Pahon, 'כי הכוחות המיוחדים שלנו (כלומר של ארצות הברית) מספקים אימונים ותמיכה לצבא לבנון'.  Our special forces are providing training and support to the Lebanese Armed Forces.
וכדי שלא תהייה טעות למה הוא מתכוון במושג 'תמיכה' support, הוסיף הדובר,  כי עזרה זו 'לא רק מתבטאת בפעולות בעלות אופי מבצעי, אלא גם בפעולות בעלות אופי אסטרטגי-טקטי'. 'יש לנו נוכחות', הוסיף הדובר, 'בקרב הכוחות המיוחדים הלבנוניים גם באימונים וגם בפעולות מיוחדות'. That not only concentrates on operational type missions, but also tactical and strategic type missions. We also have a presence with Lebanese Special Forces in all aspects of training and special operations.
כלומר, היכן שפועלים כוחות מיוחדים לבנוניים פועלים גם כוחות מיוחדים אמריקנים.
ברור שהצהרה אסטרטגית בעלת חשיבות כזו אושרה קודם לפרסומה לפחות על ידי שר ההגנה האמריקנית ג'יימס מאטיס, אם לא על ידי הנשיא טראמפ עצמו.
תוך זמן קצר מאוד המילים הפכו למעשים.
ביום א'  6.8 החל השלב השני של המבצע המשותף לצבאו סוריה, חיזבאללה ולבנון. כוחות מיוחדים של צבא לבנון החלו תוקפים את כוחות המורדים הסוריים המזוהים עם אל-נוסרה באזור הערים הלבנוניות ראס בעל בק וטל פאקיה Ras Baalbek and al-Fakiha-שתיהן בצפון בקעת הלבנון. כפי שדובר הפנטגון אמר, ביחד עם הכוחות המיוחדים הלבנונים נמצאים גם כוחות מיוחדים אמריקנים.
המדובר בהתפתחות צבאית-אסטרטגית ממדרגה ראשונה, לא רק מבחינתה של ישראל, אלא מבחינת המזרח התיכון כולו.
בפעם הראשונה כוחות מיוחדים אמריקנים משתתפים בפעולה צבאית משותפת של צבאות סוריה, חיזבאללה ולבנון.
אם כי הקשר הישיר של הכוחות האמריקנים הוא רק עם הכוחות הצבא הלבנוני, הרי תכניות המבצע עובדו במטות המבצעים של הצבא הסורי בדמשק ושל חיזבאללה בביירות.  אפשר וצריך להניח כי באחד משני מטות מבצעיים אלה, או אולי בשניהם ביחד, השתתפו בהכנת התוכניות המבצעיות האלה קצינים איראניים.
עכשיו ברור כי המצב באזור הגבול הצפוני של לבנון עם סוריה, היא רק ההתחלה של ניקוי כל אזור הגבול הסורי, לא רק עם לבנון אלא גם עם ישראל וגם עם ירדן.
במילים אחרות, זה מה שאמרנו כבר בעבר: ארצות הברית ורוסיה עשו עוד צעד נוסף לקראת כפיית הקמת אזורי הביטחון לאורך גבולותיה  של ישראל למרות רצונה והאינטרסים שלה. 

 

Print Friendly, PDF & Email

11 תגובות עבור “ישראל במגעים חשאיים עם ארה"ב בדבר השתתפותם של כוחות מיוחדים אמריקנים במבצע של צבאות סוריה, חיזבאללה ולבנון

 • אוג 7, 2017 @ 10:27 at 10:27
  Permalink

  אם כבר מהתחלה הינו הולכים עם ברית המועצות, לא היה לנו כול הכאבי ראש האלו.

 • אוג 7, 2017 @ 13:40 at 13:40
  Permalink

  זה תחילת המלחמה שתסיים את כל המלחמות – סכסוך רציני בין אומות העולם לישראל , למרות שלכאורה במישורים אחרים הכל נראה כל כך טוב וכנה עם הישראלים – זהו בדיוק הקונפליקט שמראה לנו שיש יד אלוהית שמכוונת את המהלכים בשביל העתיד, וגם בשבילנו בסופו של דבר .(רק תחשבו איך הגענו למצב שאמריקאים נלחמים יחד עם "חיזבאללה" שאפילו 'הליגה הערבית' קראה לארגון הזה "ארגון טרור").
  בתקווה לשלום והרמת קרן ישראל .אמן.

  • אוג 7, 2017 @ 15:09 at 15:09
   Permalink

   אמן כן יהי רצון!

 • אוג 7, 2017 @ 14:31 at 14:31
  Permalink

  לא הבנתי. אם ישראל במגעים כל כך חשאיים, אז איך הידיעה פורסמה?

  • אוג 13, 2017 @ 13:41 at 13:41
   Permalink

   זה מרוב חשאיות. אם היא הייתה גלויה לחלוטין, מה היה הטעם לפרסמה?

 • אוג 7, 2017 @ 21:34 at 21:34
  Permalink

  קונספירציה לא יותר!

 • אוג 7, 2017 @ 22:49 at 22:49
  Permalink

  עוד פייק של דבקה, מה יש להבין. מישהו באמת מאמין לכם?

 • אוג 7, 2017 @ 23:06 at 23:06
  Permalink

  שר ההגנה מטיס והיועץ מקמסטר מהמרים על הכוח האיראני. זהו המשך המדיניות שלהם בעיראק כאשר העבירו את השליטה מהסונים לשיעים תוך שיתוף פעולה סמוי עם איראן. נראה שלטראמפ ולנתניהו אין השפעה על המתרחש ומטיס ומקמסטר לא סופרים את ישראל. בהתחשב בביצועים העלובים של צה״ל בצוק איתן אין לצה״ל גם הרבה מה להציע.

  • אוג 17, 2017 @ 23:54 at 23:54
   Permalink

   ישראל יכולה להציע את מוצרי טקסטיל של דימונה.

 • אוג 8, 2017 @ 2:43 at 2:43
  Permalink

  אולי יש הסכמות/הבנות לטווח הארוך בין ארה"ב לרוסיה להעיף את איראן וחיזבאללה לאיראן. ולהחליף את בשר אסד במקורב שלו. ולהורות לישראל להתכונן לשיחות על כל רמת הגולן.

 • אוג 8, 2017 @ 15:58 at 15:58
  Permalink

  אתה לא מבין שיש איזה חבורה של סכיזופרנים הישובים בחדר סגור וכותבים דברים שקשורים לפאראנויות שלהם.

  ואגב.. ישראל מבשלת דייסה, שתדע גם לאכול אותה.

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות