ישראל בפני שתי ברירות: לחמש את הדרוזים בסוריה, או להיערך לקליטת מאות אלפי פליטים

ישראל וצה''ל עומדים בפני ברירות קשות מאוד במצב שמתפתח במלחמת האזרחים בסוריה במהירות בהר הדרוזים, שם מתגוררת במאות עיירות וכפרים אוכלוסייה של למעלה מחצי מיליון דרוזים במרחק של 80 ק''מ מרמת הגולן, וכ-38 ק''מ מירדן.
ישראל יכולה להיענות לדרישת הדרוזים הסוריים לחמש אותם כדי שיוכלו לעמוד מול שלושה אויבים: הצבא הסורי וחיזבאללה וצבא סוריה החופשית FSA וארגון ג'בהת אל-נוסרה-אל קעידה סוריה, המשתלטים בימים  האחרונים על חלקים גדולים של דרום-סוריה. אויב שלישי  של הדרוזים הם אנשי אל קעידה בעיראק ובלבנט ה-ISIS, המתקדמים באיטיות  אולם בכוחות לא גדולים אל המובאות המזרחיים של הר הדרוזים.
נשיא המדינה ראובן ריבלין העלה את הנושא ביום ד' 10.6 בפני ראש המטות המזוינים האמריקנים הגנרל מרטין דמפסי, שעה שבא לבקרו בירושלים.
הנשיא אמר: 'מה שמתרחש עתה הם הצקות ואיומים על עצם קיומם של חצי מיליון דרוזים הנמצאים בהר הדרוזים הקרוב מאוד לגבול הישראלי'. What is going on just now is intimidation and threat to the very existence of half a million Druze on the Mount of Druze which is very close to the Israeli border.
פקידים בכירים בפנטגון אמרו ביום ה' 11.6 לפנות בוקר, כי נושא חימושם של הדרוזים בסוריה לא הועלה בשיחותיו של הגנרל דמפסי בישראל, אם כי המצב במלחמה בסוריה נידון.   אבל הפקידים הודו, 'כי הדרוזים הם המבקשים מכל אחד לחמש אותם'.
הפקיד האמריקני ציין 'כי הדרוזים בישראל מעלים (נושא זה) עם ישראל, ירדן וארה"ב ועם כל אחד אחר' (אתו הם באים במגע). It's the Druze who are asking everyone to arm the Druze. The Druze of Israel have been raising it with Israel, with the U.S., with Jordan – everyone.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי המדובר בהחלטה, אולי הקשה ביותר, שישראל וצה''ל היו צריכים לקבל על עצמם בכל חמש שנות מלחמת האזרחים בסוריה.
אם הם ייענו לבקשת מנהיגי הדרוזים בסוריה, והמנהיגים הדרוזים הישראליים, לחמש את הדרוזים בהר הדרוזים, יהיה בכך הפעם הראשונה שישראל מתערבת ישירות במלחמה בסוריה, דבר שעד נמנעה מלעשותו.
יתר מזאת-חימוש הדרוזים בהר הדרוזים איננה משימה פשוטה כפי שהיא נשמעת. אם דרישות הדרוזים יתקבלו פירוש הדבר שישראל וצה''ל ייקחו על עצמם להקים, לאמן, ולחמש צבא דרוזי שיימנה בין 20,000 ל-30,000 חיילים דרוזים.
אם ישראל תחליט, וזאת הנטייה בירושלים, שלא להקים ולחמש צבא חדש כזה במזרח התיכון, היא קודם כל תיקח על עצמה את האחריות לכל מה שיקרה לדרוזים בסוריה, כולל הוצאתם להורג של אלפי דרוזים על ידי ארגוני המורדים הסוריים-כולל ארגוני אל קעידה השונים.
שיקול שני מכריע אותו ישראל צריכה לקחת בחשבון במקרה של אי חימושם של הדרוזים, היא ההצעה שהציעו השבוע טהרן, דמשק וחיזבאללה לדרוזים כי הם יקימו להם צבא כזה ויחמשו אותו, בתנאי שהוא אף פעם לא יפנה את נישקו מול נשיא סוריה בשאר אסד וכוחותיו.
האיראנים, הסורים וחיזבאללה מוכנים להתחייב כי התפקיד היחיד שיוטל על צבא דרוזי זה יהיה להגן על הר הדרוזים ועל מאות העיירות והכפרים בהם הדרוזים חיים.
במילים אחרות, החלטה ישראלית שלא לחמש את הדרוזים ופנייתם של הדרוזים לעבר איראן, סוריה וחיזבאללה, תחזק את אחיזת איראן בסוריה, ותחליש את כוחות המורדים הסוריים בדרום סוריה, כאשר איש איננו יכול לדעת לאן הדברים יכולים להמשיך להתגלגל, ואיזה איומים ביטחוניים חדשים יעמדו אז בפני ישראל.
לחץ כבד מאוד מופעל בימים אלה על ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה (בוגי) יעלון ועל הרמטכ''ל רב אלוף גדי אייזנקוט, על ידי שורה של אנשי ביטחון דרוזים בכירים בישראל, כמה מהם בדרגות מאוד בכירות בצה''ל ובמשמר הגבול, לבוא לעזרתם של הדרוזים הסוריים.
הטיעון שלהם הוא פשוט מאוד אבל גם פשטני מאוד: כפי שאנו תורמים לביטחונה של ישראל, כך ישראל צריכה לתרום כאשר אחינו נמצאים בסכנה, אומרים אנשי הביטחון הדרוזים הישראליים.
מתחת לפני השטח קיים גם איום נוסף שאיש איננו מעלה אותו. האפשרות כי דרוזים ישראליים רבים המשרתים בצה''ל ובמשמר הגבול יחצו את הגבול לסוריה  כדי להלחם לצד אחיהם בהר הדורזים.
בעיה מרכזית אחרת היא שחצי מיליון הדרוזים בסוריה מפולגים בינם לבין עצמם עמוקות. חלק ממנהגיהם מעדיף לקבל את ההצעה האיראנית, סורית ושל חיזבאללה. חלק דורש לדחות אותה ולהצטרף למורדים הסוריים. חלק שלישי מעדיף להמשיך ולהישאר בעמדה ניטראלית במלחמה.
מנהיג הדרוזים בלבנון וואליד ג'ומבאלט, שאיבד בשנים האחרונות את מעמדו והשפעתו בהר הדרוזים, קרא ביום ד' למנהיגים להצטרף למורדים ולמלחמה נגד אסד.
כמה ממנהיגי הדרוזים אומרים, כי ישראל התחייבה לכך כי כל דרוזי שיגיע לגדר המערכת ברמת הגולן יורשה להיכנס לישראל. אותם הדברים אמורים לגבי ירדן. כל דרוזי סורי  שיגיע לגבול ירדן מסוריה יורשה להיכנס לירדן. אין שום אישור לדברים אלה לא מצד ישראל ולא מצד ירדן.
אבל גם ללא אישורים כאלה מתעוררת השאלה מה יקרה כאשר אלפי אם לא עשרות אלפי פליטים דרוזים יתחילו לזרום לעבר רמת הגולן? קשה לראות כיצד ישראל תוכל לסרב להכניסם לגבולותיה.  במילים אחרות, גם אם ישראל וירדן יסכימו לחמש את הדרוזים בצורה מוגבלת, הן עדיין תעמודנה בפני האפשרות שמאות אלפי פליטים דרוזים ינהרו לעבר גבולותיהן.     

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות