ישראל דורשת הבהרות ממצרים לגבי הפסקת האש. החמס דוחה את ההצעות ומכתיב תנאים. אולמרט: בינתיים, המלחמה נמשכת.

בעוד המטבחון המשולש הישראלי, ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, ושרת החוץ ציפי ליבני, מחליטים ביום ו' 16.1 לפנות בוקר, לשלוח בחזרה את המתאם המדיני של מערכת הביטחון עמוס גלעד לקהיר כדי לבקש הבהרות לגבי התוכנית המצרית להפסקת האש, דחה החמס (ביום ה' 15.1בלילה), את תנאי הפסקת האש המצרית והכתיב תנאים משלו.
ראשי החמס אמרו כי הם מוכנים להפסקת אש רק לשנה. וכי הם דורשים נסיגת צה"ל מהרצועה תוך 5 עד 7 ימים. פתיחה מידית של כל המעברים כולל ערבויות בינלאומיות שיישארו פתוחים.
קודם לכן, ביום חמישי בערב, רמז כבר מנהיג החמס חלאד משעל בדמשק על הכיוון בהחלטות החמס באומרו, כי 'איננו מתכוננים לעשות כל ויתורים כדי להשיג הפסקת אש.'
חלאד משעל התרברב ואמר, כי אף משגר טילים של החמס לא נפגע, וכי צה"ל לא הצליח להכניע את החמס ולהביאו לידי הרמת דגל לבן.
עצם ההחלטה של המטבחון הישראלי הצביעה על כך כי ההצעות המצריות בדבר הפיקוח הברחות הנשק לחמס, הן כלליות מידי ואינן מבטיחות כי החמס לא יקבל טילים חדשים ולא יוכל להתחמש מחדש.
לעומת זאת החליט המטבחון לאשר את מזכר ההבנות עם ארצות הברית, הקובע את חלקה של וושינגטון במנגנון הפיקוח הצבאי שיוקם על ידי ארה"ב, מצרים, וישראל, כדי להבטיח שהחמס לא יוכל להתחמש יותר. שרת החוץ ציפי ליבני יצאה ביום ו' לפנות בוקר לוושינגטון לחתום על המזכר.
כל ההתפתחויות האלה באו על רקע חיסלום של שר הפנים וראש שירותי הביטחון, השב"כ, של החמס סעיד סיאם, ומחמוד ותפא, מפקד הזרוע הצבאית של החמס.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה: סעיד סיאם, שר הפנים של החמס, אחיו וסלאח אבו שרח, ראש מנגנון ביטחון הפנים של החמאס נהרגו ביום ה' בערב בתקיפה של חיל האוויר בעזה על ביתם שנהרס. ארגון החמס אישר, בצורה יוצאת דופן את חיסולו של סיאם. זה הוא הישג יוצא דופן של השב"כ ואמ"ן משום שהבית שנהרס נשכר רק לפני שבועיים, כלומר בתקופת המלחמה, על ידי אחיו של סיאם. הפגיעה המדויקת מצביעה על החדירה העמוקה שיש לשירותי המודיעין הישראלים בצמרת החמס.
סעיד סיאם היה האיש אשר תכנן את ההפיכה הצבאית של החמס ביוני 2007, שהדיחה את הפת"ח ואת הרשות הפלסטינים מהשלטון ברצועת עזה. סיאם היהי גם הממונה בחמס על משלוח לוחמים לאימונים צבאיים באיראן, והוא עמד בקשר ישיר עם מפקד גדודי אל קודס של משמרות המהפכה האיראניים הגנרל קאסם סוליימני.

Print Friendly, PDF & Email