ישראל הגישה בחשאי לארה"ב מסמך המסביר כיצד ומתי איראן תגיע לנשק גרעיני באם תוכנית אובמה-קארי תיושם

ישראל הגישה ביום ה' 14.11 בחשאי, לבית הלבן, מסמך מפורט ביותר המסביר כיצד ומתי איראן תגיע לנשק גרעיני באם תוכנית אובמה-קארי לגבי התוכנית הגרעינית האיראנית תיושם.  התוכנית הוגשה למועצה הלאומית לביטחון האמריקנית שבראשה עומדת סוזן רייס, מאחר ולמעשה מלבד השיחות הטלפוניות בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר החוץ האמריקני ג'ון קארי, אותן מקורות בוושינגטון וירושלים מגדירים 'ככאלה ההולכות והופכות קשות יותר משיחה לשיחה', נותקו למעשה רוב הקשרים בין ירושלים והסטייט דפרטמנט.
היועצת לביטחון לאומי האמריקנית סוזן רייס וראשי המחלקות במועצה הלאומית לביטחון, נחשבים כמתנגדים לקו שנוקטים ג'ון קארי והסטייט דפרטמנט לא רק בשאלת הגרעין האיראני, אלא גם במדיניות האמריקנית כלפי סעודיה, מדינות המפרץ הפרסי, ומצרים.
המקורות של תיקדבקה מצייניים, כי המסמך הישראלי איננו מתווכח עם העמדות של הנשיא אובמה ושל שר החוץ קארי, אלא הוא מנתח בלשון מאוד יבשה ועניינית מה יתרחש בתוכנית הגרעינית האיראנית באם האיראנים יקבלו את ההצעות החשאיות שמציגה להם ארצות הברית. המגעים האמריקנים-איראניים ממשיכים להתנהל ללא הפסקה עם טהרן בערוצים מחוץ למסגרת המעצמות הגדולות, שתחזור ותתכנס ב-20 לנובמבר בז'נווה.
המסמך שעמוס בפרטים טכניים, שרובם מוכרים ומובנים רק למומחי גרעין, מסביר וקובע כי ההצעות האמריקניות לא רק שלא ידחו את זמן הגעתה של איראן לפצצה גרעינית, אלא יאפשרו לאיראן לקצר את זמן הגעתה לפצצה או ראש חץ גרעיני.
המסמך הוא גם תשובה ישראלית לשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, החוזר ואומר כי ראש הממשלה נתניהו איננו מכיר את פרטי ההצעות האמריקניות וכי הוא תוקף אותן מבלי לדעת את תוכנן. המסמך הישראלי מוכיח את ההפך.
עד כמה המתיחות בין ממשל אובמה וראש הממשלה נתניהו גבוהה, תעיד העובדה הבאה:  ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA יוקיאה אמאנו, אמר ביום ד' 13.11, לאחר שחזר מביקור בטהרן בתחילת השבוע, בעקיצה חדה לעבר ממשל אובמה, כי לא הבחין בשינויים בתוכנית הגרעינית האיראנית מאז שהנשיא חסן רוחאני נכנס לתפקידו בשלושת החודשים האחרונים, וכי בכל תקופת כהונתו של רוחאני האיראניים ממשיכים להעשיר אורניום לדרגה של 20 אחוז. כלומר, אמאנו הציג תמונה שונה מהאופטימיות שמשדר בימים האחרונים ממשל אובמה.
לא עברו 12 שעות מאז דברי אמאנו, ותחת לחץ אמריקני כבד ביותר, פרסמו מקורות ב-IAEA, ביום ו' 15.11 לפנות בוקר, כי איראן הפסיקה את התקנת הצנטריפוגות מדגם חדש ה-IR2, וכי יש  בכך הוכחה כי האיראנים האטו את התוכנית הגרעינית שלהם.
במילים אחרות, דברי יוקיאה אמאנו על שלא חלו שינויים אינם נכונים.
המקורות של תיקדבקה כבר פרסמו ביום ד' 13.11, בדווחם על כך כי מנהיג איראן האיטוללה עלי חמנאי סירב לקבל לשיחה את יוקיאה אמאנו, למרות הבטחות האיראנים, כי האיראנים לא הפסיקו אפילו לרגע אחד את ייצור הצנטריפוגות החדשות ואת הצבתן באולמות הייצור של העשרת האורניום. הדבר היחיד שהאיראנים אינם עושים הוא להפעיל את הצנטריפוגות החדשות, כאשר הם יוצרים מצב בו הם יכולים להפעילן בכל רגע נתון.
אם הנשיא אובמה ושר החוץ ג'ון קארי מוכנים להציג מצב זה כאילו המודבר בהאטת התוכנית הגרעינית האיראנית, הרי לפנינו דוגמא ברורה לשורש הוויכוח ביניהם לנתניהו.
אובמה וקארי מוכנים להקל מעל האיראנים את הסנקציות הכלכליות, מתוך תיקווה כי איראן תגיב מצידה בהאטה, או בהפסקת העבודה בכלל  בקטעים שונים של התוכנית הגרעינית האיראנית. ראש הממשלה נתניהו, והמסמך הישראלי אשר הוגש  ביום ה' לבית הלבן, טוענים ההפך. לטענתם, האיראניים גם יקבלו את ההקלות בסנקציות, וגם ימשיכו בפיתוח התוכנית הגרעינית, בהעשרת האורניום, וייצור והצבת הצנטריפוגות החדשות, דבר שיוסיף לקרב אותם אל הסף בו יוכלו לגשת ולהרכיב, כאשר יחליטו על כך, נשק גרעיני.          

Print Friendly, PDF & Email