ישראל הסכימה להפסקת אש המצרית תוך שבירת כל הבטחותיו של נתניהו. לישראל יש בעיית פליטים

ישראל אישרה, ביום ב' 4.8, זמן קצר לפני חצות, כי היא מקבלת עליה את הפסקת האש המצרית ל-72 שעות, במטרה להופכה, באמצעות שיחות בקהיר, לאחר מכן להפסקת אש קבועה.
בכך הגיעו ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון לשיא חדש של הטעיית דעת הקהל בישראל, ולשיא חדש של שבירת הבטחותיהם-החלטותיהם הקודמות.
עוד לא עברו 48 שעות מאז השניים הציגו בשבת את מדיניותם, אותה הם כל כך שיבחו, לפיה כאילו לא יתקיים יותר שום מגע ישיר עם החמס בנוגע לרצועת עזה, ובדרך מיוחדת זו, שכמה  אלופי מיל. ופרשני חצר,  הגדירו אותה 'כרעיון מדיני גאוני', ישראל תשמור לעצמה חופש פעולה מדיני וצבאי. 
וכאשר התברר לציבור הישראלי, כי הנסיגה של צה''ל מהרצועה החלה כבר יומיים קודם לכן, ביום ה' 31.7, נולדה תיאוריה אחרת-נוספת אשר אמרה, כי כוחות צה''ל יוצאים מהרצועה רק כדי 'להתארגן מחדש ולהתרענן', וכי הם נערכים לשוב אל תוך הרצועה מאוחר יותר.  
זו כמובן הייתה הסוואה למדיניות שונה לגמרי, אשר הייתה מבוססת על הבטחות ישראליות חשאיות לנשיא מצרים פאתח אל-סיסי, ולשר החוץ האמריקני ג'ון קארי, כי ישראל תסכים להפסקת אש, שממנה ייפתח מו''מ על עתיד רצועת עזה, כאשר השלב הראשון בה תהייה נסיגה מוחלטת של צה''ל מרצועת עזה, ואילו בשלב השני, ישראל תשלח משלחת לקהיר, אשר תדון עם נציגי הרשות הפלסטינית, החמאס, והג'יהאד האיסלמי, על הסדר קבע ברצועה- לו נתניהו קורא 'שיקום תמורת פירוז'.
כלומר, ישראל וצה''ל הסכימו לתנאי המוקדם של החמאס, כי לפני כל פתיחת מו''מ על צה''ל לסגת מהרצועה.
תוך כדי שנתניהו ויעלון, ושורה של קצינים בכירים בצה''ל, ביניהם הרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, מפזרים שורה של הבטחות לציבור הישראלי, ובמיוחד לכ-250,000 תושבי יישובי עוטף עזה, כי צה''ל בונה עתה מערכת הגנה חדשה לאורך הגבול עם עזה, שתהייה מבוססת על גדרות ביטחון מתקדמות, כמו זו שישנה בגבול ישראל מצרים, מבלי שהם אפילו שמים לב לכך, כי גדרות כאלה אינן מסוגלות לעצור טילים ומנהרות טרור, הוחל  בשיחרור מהיר של המילואים שהשתתפו במלחמת 'צוק איתן', ובהוצאת הטנקים והציוד הכבד האחר של צה''ל מהדרום והעברתו צפונה.
הפינוי של כוחות צה''ל מאזור הרצועה בוצע במהירות כל כך גדולה, עד שהיה צורך לפרסם בציבור התראות לנהגים על התנועה הכבדה של ציוד צבאי הנעה 'מדרום לצפון'.
לשיא של ציניות, וזלזול בדעת הקהל הישראלית, הגיע 'מקור בכיר ישראלי', כאשר ביום ג' 5.8 לפנות בוקר אמר, 'כי אם הפסקת האש תישמר לא יהיה צורך בנוכחות של כוחות ישראלים ברצועת עזה'. 'המקור הבכיר' כנראה לא היה נוכח בחודש האחרון במדינת ישראל כאשר החמאס שבר בחודש האחרון שש פעמים הפסקות אש קודמות.   
אלוף (מיל.) גיורא איילנד, מי שהיה ראש המועצה לביטחון לאומי, ניסה להגדיר את המצב ביום ב' 4.8, בצורה עדינה כאשר אמר, כי הוא צריך לתאר את תוצאות המלחמה הזו  כתיקו בין צה''ל והחמס, כאשר הכרעה ברורה לא הושגה. הגדרה זו עומדת בניגוד מוחלט למסר שמנסים ראש הממשלה  נתניהו, ושר הביטחון יעלון מנסים לשדר, כאילו הם קודם כל החלישו את החמס בצורה כזו, עד כדי כך, שעתה הם יביסו אותו סופית באמצעות המו''מ המדיני שייפתח במצרים.
צריך לומר בצורה ברורה וישרה, כי החמס לא הובס במלחמה, והוא נשאר לעמוד על רגליו. לעובדה זו תהיינה השלכות מדיניות וביטחוניות רבות, הרבה מעבר למו''מ שינתהל בקהיר.   
הבעייה העיקרית הפנימית שבפניה הממשלה וצה''ל יעמדו, היא העובדה ממנה כולה מתעלמים, כי מלחמת 'צוק איתן' יצרה בפעם הראשונה בתולדותיה של מדינת ישראל, בעיית פליטים ישראלים, אשר מבחינת זוית הראיה שלהם, איבדו בגלל המלחמה עם החמס את בתיהם ואת רכושם, ואין להם לאן לחזור. קשה לדעת בכמה משפחות או אנשים כאלה מדובר, אולם המספרים הם הרבה יותר גבוהים מאשר הממשלה מוכנה להודות בכך.
ההערכה היא שמדובר בכ-50 אחוז אחוז מאוכלוסיית כרבע מיליון תושבי 57 היישוביים, כלומר בכ-125,000 תושבים ואולי אפילו יותר, שאינם מוכנים לחזור אל הישוביים בהם הם התגוררו קודם לכן, בגלל שאיש מהם איננו מאמין, כי צה''ל פתר את בעיית מנהרות הטרור.
כל ישראלי מבין מה זאת אומרת כאשר אומרים לו, כי צה''ל השמיד את כל מנהרות הטרור עליהן ידע, או גילה בעת המלחמה. להגדרה זו יש רק פירוש אחד: צה''ל לא השמיד את יתר המנהרות עליהן הוא איננו יודע. פער האמון הזה בין חלק גדול של האוכלוסיה הישראלית ובין הדרגים המדיניים והצבאיים רק יילך ויתרחב בימים הקרובים.  
התופעה הזו ראשונה מסוגה במדינת ישראל, יוצרת מצב של ישוביי רפאים בעוטף עזה, דבר שמוסיף עוד הישג אחד להישגיו הצבאיים של החמס במלחמה.
חיים ילין, ראש המועצה חבל אשכול, אמר ביום ב' 4.8, כי 75 אחוז מאוכלוסיית ישוביי הקו הראשון בעוטף עזה, עזבו ועברו צפונה. הוא הוסיף ואמר, כי הוא מקבל את דבריהם של  נתניהו ויעלון, כי צה''ל פתר את בעיית מנהרות הטרור המובילות לישראל, וכי הצבא יספק לישוביים הגנה מפני מנהרות חדשות שייחפרו. אולם ילין הוסיף ואמר, כי מבחינתו זו לא רק הבעיתיות של מנהרות הטרור, אלא בעיית הטילים. אם ירי הטילים על עוטף עזה יימשך, וילין בטוח שהוא יימשך, אנשים לא יהיו מוכנים יותר לגור בתנאים כאלה.
במלים אחרות, לא רק החמס צריך לשקם את רצועת עזה, גם ישראל צריכה לשקם את עוטף עזה.

 

Print Friendly, PDF & Email