ישראל התירה לחיל האוויר המצרי להקים בסיס מסוקי תקיפה מדגם אפאצ'י באל עריש

הידיעה שמקורות צבאיים ישראליים מסרו ביום ו'  12.7, כי מסוק תקיפה מצרי מדגם אפאצ'י Apache מצרי חדר לפנות בוקר למרחב האווירי של רצועת עזה כשהוא חג מעליה, ואילו מגדלי פיקוח אוויריים של חיל האוויר הישראלי התקשרו עם חיל האוויר המצרי במטרה לומר להם כי המסוק טעה בדרכו, היא הוכחה נוספת לשיתוף הפעולה הצבאי בין צבא מצרים וצה''ל במלחמה המתרחשת בימים האחרונים בסיני, עם חמושים סלפיים ועם החמס.
המסוק התקיפה המצרי לא טעה בדרכו, אלא הוא היה חלק מהפעולה המצרית לחסום את כל דרכי הגישה מרצועת עזה לחצי האי סיני, במטרה לנסות ולמנוע זרימת לוחמים של החמס לחצי האי הסיני לעזרתם של הסלפים החמושים, וזרימה של נשק כבד, כולל טילים מסיני לרצועת עזה.
לשם כך הקים חיל האוויר המצרי, בהסכמתה של ישראל, בסיס של מסוקי תקיפה מדגם אפאצ'י בנמל התעופה של אל-עריש,
אשר נסגר לתנועה של מטוסים אזרחיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי המסוקים האלה פועלים נגד מטרות של החמס מצד אחד, ונגד מטרות של הסלפים החמושים מהצד השני.
ביום שישי פעלו המסוקים האלה נגד מטרות של חמושים באזור ג'בל אל-חאלאל Jabal Al-Halal במרכז סיני.
עד עתה הצליח הצבא המצרי לחסום את כל תנועות הנשק מסיני לרצועת עזה וממנה, ולפגוע במספר בסיסים של סלפים חמושים, משם יוצאת ההתקפות על האזורים שבשליטת הצבא בצפון סיני. אולם הצבא המצרי לא הצליח לעצור התקפות אלה, בייחוד באזור אל עריש.
ביום שישי תקפו חמושים תקפו מחסום ורכב משוריין של צבא מצרים במטולי אר.פי ג'י. קצין צבא מצרי נהרג, והרכב המשוריין עלה באש.
ביום שישי פרסם העיתון 'אל אהרם' בקהיר, כי מסוקים של צבא מצרים השמידו שלושה רכבים משוריינים בסיני. זו פעם ראשונה שמקור צבאי מצרי מעלה את האפשרות כי בידי הסלפיים, או כוחות חמס בסיני ישנם רכבים משוריינים.
ביום ה' 11.7 פרסמו המקורות הצבאיים של תיקדבקה את הפרטים הבאים, תחת הכותרת: 'ישראל נתנה אור ירוק למתקפה מצרית גדולה בסיני, לאחר שנכשל ניסיון התנקשות בחייו של מפקד הכוחות המצריים':
ישראל נתנה ביום ה' 11.7, אור ירוק, לתחילתה של התקפה מצרית גדולה על החמושים הסלפיים וגורמים של האחים המוסלמים והחמס בסיני, לאחר שביום ד' 10.7, ביצעו החמושים ניסיון התנקשות בחייו של המפקד העליון של צבא מצרים בחצי האי, מפקד הארמיה מס' 2 של הצבא המצרי, מיור-גנרל אחמד ווספי Maj-Gen Ahmad Wasfi.
מיור גנרל ווספי הגיע רק לפני ארבעה ימים, ביום ב' 8.7 לסיני, והקים באל עריש את מטה מלחמה המצרי בחצי האי. הגנרל המצרי לא נפגע, אבל כמה משומרי ראשו ומספר חיילים מצריים נהרגו.
זה היה הניסיון הראשון של גורמים מוסלמיים קיצוניים להתנקש בחייו של גנרל מצרי בכיר, ואחד מראשי ההפיכה הצבאית במצרים, המקורב מאוד לשר ההגנה המצרי הגנרל פאתח אל-סיסי,
מאז הודח מוחמד מורסי מהנשיאות בקהיר בשבוע שעבר 3.7.
קבוצה גדולה של חמושים, שלפי המקורות הצבאיים של תיקדבקה, מנתה כ-30 איש, הטמינה מארב לשיירה של המפקד המצרי ליד שייח' זוויד Sheikh Zuwayed, הנמצאת דרומית-מערבית לאל עריש.
השיירה הצבאית המצרית הותקפה על ידי רקטות נ''ט אר.פי.ג'י, ומטעני נפץ שנזרקו על מכוניותיה. לאחר מכן הופיע מיני וואן עמוס חמושים במקלעים כבדים שירו כדורים חודרי שריון, שנסע במהירות לכל אורכה של השיירה המצרי, כאשר החמושים פותחים באש מהמקלעים במטרה למנוע את יציאת הקצינים והחיילים המצרים מהמכוניות, ולפגוע בהם.
במקום התחולל, לפי מקורות צבאיים מצריים, קרב כבד, בו נגרמו לחמושים אבידות. נהג המיני וואן של החמושים נתפס בידי החיילים המצריים, ועתה הוא נחקר. רק ביום ג' 9.7 הושם בדיוק באותו מקום מארב של חמושים לשני אוטובוסים של חיילים קולומביאנים מהכוח הרב לאומי ה-MFO, שיש להם בסיס בשייח זוויאד.
עצם העובדה, כי לחמושים הסלפים היה מידע מודיעני מראש, כי השיירה של מפקד הארמיה השנייה המצרית עומד לעבור במקום, הדליקה מנורות אדומות רבות במטכ''לים של מצרים וישראל. פירוש הדבר שהסלפיים החמושים הצליחו לחדור לתוך המערך הצבאי המצרי בסיני.
כהכנה לקראת המתקפה הגדולה העביר צבא מצרים, בהסכמתה של ישראל, את רוב הכוחות הצבאיים שהיו לו בערי התעלה, פורט סעיד, איסמעליה, ופורט סעיד, לתוך סיני.
כמו כן הועמדו כוחות צה''ל בגזרת אילת, ולאורך גבול ישראל מצרים ועם רצועת עזה בכוננות גבוה, לאחר שקיים מידע מודיעני כי החמושים הסלפיים עומדים לתקוף בתגובה לאופנסיבה של הצבא המצרי נגדם מטרות בתוך ישראל.

כמו כן קיים חשש כי חמס, יחליט להצטרף לתקיפות נגד ישראל. הסיבה: יחסיו עם ראשי הצבא והמשטר המצרי החדש בקהיר הם בשפל המדרגה. הגנרלים המצריים חושדים בחמס כי אנשיו הם שעזרו לאחים המוסלמיים לארגן מרכז התנגדות חמוש בסיני, ולהפוך את האזור למרכז המרד המוסלמי נגד השלטון החדש במצרים.
הסימן הבולט החיצוני לכך, היא העבודה שעל כל המיני וואנים של החמושים הנעים בסיני, ועל מפקדותיהם ובסיסים מופיעות תמונות ענק של מוחמד מורסי ליד דגלי אל קעידה.
זו הסיבה העיקרית מדוע הצבא המצרי עוסק במרץ רב בחסימת רוב מנהרות הברחה מרצועת עזה לסיני. המטרה של הצבא המצרי היא למנוע הברחות של לוחמים ונשק מהרצועה לסיני, כתגבורת לחמושים הסלפיים.
ההערכה המודיעינית היא שמאחר ולחמס אין כבר מה להפסיד ביחסיו עם המשטר החדש במצרים, הוא יכול לפתוח במתקפה על מטרות ישראליות, במטרה ולנסות ולהשיג תנאים נוחים יותר לעצמו, במשאים ומתנים שיפתחו תוך או לאחר התקפה כזו.

 

Print Friendly, PDF & Email