ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו להסכם חשאי על הדרך למנוע התמוטטות כלכלית של הרשות. בוטלו המיסים על רכישות דלק

ישראל והרשות הפלסטינית הגיעו ביניהן באחרונה להסכם חשאי על הדרך למנוע התמוטטות כלכלית/פיננסית של הרשות, כך מדווחים בלעדית המקורות של תיקדבקה.

ההסכם הושג לאחר סיומה של וועידת בחריין שנועדה להציע דרכים ואמצעי מימון לשיפור מצבם הכלכלי של הפלסטינים.
בעוד ראשי הרשות הפלסטינית מצהירים בפומבי כי הם לא ייקחו חלק בשום מיזם כלכלי הקשור ב'תכנית המאה'  של הנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, נפגשו בחשאי נציגים ישראליים בכירים, עם נציגים פלסטיניים בכירים, כדי לדון בהצעה שהועלתה על ידי ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו, כיצד לחדש את העברת הכספים הישראליים לרשות במטרה למנוע את התמוטטותה הכלכלית-פיננסית. עד עכשיו הרשות סירבה לקבל כספים אלה מאחר וישראל קיזזה מהם סכומים השווים למענקים החודשיים הרשות מעבירה למשפחות שבניהן נהרגו בפעולות טרור, ולמשחות האסירים הכלואים בבתי סוהר ישראליים.

ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן  נתן את הסכמתו לניהול השיחות החשאיות לאחר שעיין בהצעה של נתניהו שהועברה אליו.
המקורות שלנו מדווחים, כי לפי ההצעה, תמשיך ישראל לקזז מהסכומים המגיעים לפלסטינים את התשלומים שהיא מעבירה למשפחות ההרוגים הפלסטינים אשר ביצעו פעולות טרור ולמשפחות האסירים הפלסטינים, אולם במקביל היא לא תחייב את הרשות בתשלום מיסים על הדלק אותו היא רוכשת בישראל.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי סה"כ המיסים שהרשות מעבירה לישראל במשך חודש על רכישת דקלים הוא כ-200 מיליון ₪, בהם בין 50 ל-55 מיליון דולר. סכום זה זהה לסכום שהרשות הפלסטינית משלמת למשפחות של ההרוגים והאסירים הפלסטינים.

עוד מציינים המקורות שלנו, כי כמו שבהשגת הסכמי הרגיעה ברצועת עזה עם החמאס מעורבת קטאר, גם בהסכם שימנע את ההתמוטטות הכלכלית של הרשות הפלסטינית ברמאלה מעורבת נסיכות הנפט והגז.
נוסף על  55-50 מיליון הדולר שיתווספו מידי חודש לתקציב הרשות, הסכימה קטאר לתרום עוד 50 מיליון דולר לתקציב הרשות, וכי היא תאפשר לרשות הפלסטינית לקבל הלוואה בסך 250 מיליון דולר מבנקים קטאריים.   
מחצית מהסכום הזה בסך 25 מיליון דולר כבר הגיעו בימים האחרונים לידי בנקים ברמאללה ובשכם.

ההסדרים הכספיים האלה עם ישראל ועם קטאר כבר אפשרו בשבוע שעבר לרשות לשלם, כ-60 אחוז מהמשכורות של עובדי הרשות, כולל  אנשי גדודי הביטחון ומנגנוני המודיעין הפלסטינים.

עד עכשיו כדי למנוע את התמוטטותה הכלכלית לוותה הרשות מבנקים פלסטינים סך של 50 מיליון דולר בחודש. אולם כבר בתחילת חודש יוני הודיעו הבנקים הפלסטינים לרשות, כי הם לא יוכלו להמשיך להלוות לה יותר כספים מאחר והחוב של הרשות לבנקים הגיע לשיא של 1.9 מיליארד דולר.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי גם בישראל וגם בארצות הברית מקווים עתה, כי  ההסדרים הפיננסים שראש הממשלה בנימין נתניהו ומערכת הביטחון הצליחו להגיע אליהם עם הרשות הפלסטינית ברמאללה, ועם הנהגת החמאס באמצעות מצרים ברצועת עזה, יביאו בעקבותיהם תקופה של רגיעה בחזיתות הטרור כולל בקו הירוק, ביהודה ושומרון, וגם בעוטף עזה ובדרום ישראל.
ההערכה היא שאם תהיינה פעולות טרור הן תהיינה מוגבלות לגורמים פלסטינים שינסו לטרפד הסכמים אלה.Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות