ישראל וסוריה אומרות כי אינן רוצות במלחמה, אולם שתיהן מגבירות את ההכנות לקראתה.

המקורות הצבאיים של תיקדבקה: עם התרבות המידע המודיעיני, והסימנים בשטח, כי הסורים מתכוננים להתחיל בקרוב בשורה של פעולות טרור בתוך רמת הגולן נגד מטרות אזרחיות וצבאיות ישראליות, פעולות שתכלולנה התקפות פגע וברח על סיורים ומוצבים של צה"ל לאורך הגבול, חלקן במטרה לחטוף אזרחים וחיילים אזרחיים כבני ערובה, ביקרו ביום ג' 14.8, ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, בפיקוד צפון, וקיבלו תדרוכים מאלוף הפיקוד האלוף גבי אייזנקוט, וקצינים בכירים אחרים על ההכנות שעושה צה"ל לקראת התפתחויות אפשריות אלה. בפגישה גם נידונו ממדי התגובה שצה"ל מכין להתקפות אלה. עיקר הדיון בצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות נסב עכשיו על השאלה, כיצד צה"ל יוכל להפתיע את הסורים בתגובתו, מבלי שמהלכי התגובה הצבאית ידרדרו את המצב למלחמה מלאה בין שתי המדינות. עיקר החשש בישראל הוא מירי טילים סוריים על צפון ומרכז הארץ, והתרחבות הלחימה לשתי חזיתות נוספות, עם חיזבאללה בלבנון, ועם החמס וארגוני פלסטינים אחרים ברצועת עזה.
המקורות הצבאיים שלנו מציינים, כי בשבועיים האחרונים מעבירים האמריקנים לירושלים מידע מודיעני על התגברות ההשפעה שיש לסיעה בצמרת הצבאית הסורית הדוגלת במלחמה בישראל על נשיא סוריה באשר אסד.
בראש סיעה זו, כפי שהמקורות שלנו דיווחו בשבוע שעבר, עומד גיסו של אסד, הגנרל אסף שואכת, ראש המודיעין הצבאי הסורי. בימים האחרונים הפסיקו הסורים להסתיר את הכנותיהם לפעולה צבאית בשטח, והם החלו להעביר לקווים הקדמיים שלהם, בעיקר בשעות הלילה, כוחות רבים, ביניהם כוחות ארטילריה, שעד כה היו מוצבים בקווים עורפיים יותר.
הערכות המודיעין האמריקניות והישראליות הן, כי הנשיא אסד וראשי סיעת המלחמה בצבא הסורי משוכנעים עתה, כי ארצות הברית וישראל לא תהיינה מעוניינות בהתפרצות מלחמה כוללת בין סוריה וישראל, ולכן התגובה הישראלית, לפעולת טרור בגולן, תהייה מאופקת ותכלול בתחילה הפגזות ארטילריות כבדות של קווי הסורים ברמת הגולן. רק בשלב מאוחר יותר תופעלנה הפצצות של חיל האוויר הישראלי על מטרות אסטרטגיות בעומק השטח הסורי. התשובה לשאלה אם תופצצנה מטרות אזרחיות, כמו גשרים, דרכים ראשיות, תחנות חשמל, או רק מטרות צבאיות כמו מערכי נ"מ, בסיסים ומפקדות צבאיות, תלויה הרבה בהמשכיות של פעולות הטרור הסוריות, בחריפותן, ובמידת הפגיעה שלהן בנפש וברכוש ישראליים. ככל שהפגיעה הסורית תהייה קשה יותר, ככה התגובה הישראלית תהייה חריפה יותר.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי תרחישים אלה משרטטים מצבים לפיהם ישראל וצה"ל עומדים בחודשי הסתיו והחורף 2007 לקראת מלחמת התשה בגבול עם סוריה, שיכולה להמשך חודשים רבים. הבעיה העיקרית עם מלחמת התשה כזו, שהיא יכולה בגלל התפתחות אחת בלתי צפויה להפוך למלחמה כללית. בצה"ל, ובייחוד בפיקוד צפון, ישנם קצינים רבים המצדדים בתגובה מהירה וחזקה של צה"ל שתשים קץ לפעילות הצבאית הסורית במידה ותפתח. קצינים אלה טוענים כי תגובה מאופקת של צה"ל, תשאיר את היוזמה הצבאית והטקטית בידי הסורים. כמו כן הכניסה למלחמת התשה עם סוריה בחודשי החורף, תקשה על פעילות מטוסי חיל האוויר, שהוא כיום המרכיב העיקרי בסל התגובות הישראלי. על כל הנשואים האלה יצטרכו ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון אהוד ברק, והרמטכ"ל רב אלוף גבי אשכנזי, לקבל החלטות בימים הקרובים ביותר.

Print Friendly, PDF & Email