ישראל וסוריה פתחו במו"מ עקיף, באמצעות הטורקים.

המקורות המזרח תיכוניים של תיקדבקה: תרגילי אולמרט: לשכת ראש הממשלה הודיעה ביום ד' 21.5 בצהרים, כי ישראל וסוריה החליטו להתחיל בשיחות שלום בלתי ישירות בתיווך טורקי.
המקורות של תיקדבקה המדובר בשיחות המתנהלות כבר שנים, מאז ימי אריאל שרון, ללא כל תוצאות או התקדמות. פרסום זה בא לאחר פרסום אחר מלשכתו של אולמרט, לפיו ראש הממשלה הציע לאמריקנים להטיל מצור ימי על איראן.
פרסומים אלה לא רק מראים את ניתוקו של אולמרט מהמציאות הפוליטית, הכלכלית והאסטרטגית, במזרח התיכון, אלא גם את העובדה שכל דבר נראה עתה בעיניו כשר, בלבד שנושא חקירתו ירד מהכותרות.
הצי האמריקני במפרץ לא יטיל מצור על אחת מיצואניות הנפט, מאחר ופעולה כזו תעלה מיד את מחירי הנפט לפחות ל-220 דולר, אם לא יותר, החבית. מבחינה פוליטית ובינלאומית ארצות הברית איננה יכולה גם להטיל מצור ימי על איראן, דבר שכמוה הכרזת מלחמה בין ארצות הברית ואיראן, ללא אישורה של מועצת הביטחון אשר אין סיכוי שתאשר החלטה כזו.
ההודעה של לשכת ראש הממשלה על המגעים הבלתי ישירם עם סוריה, היא למעשה נסיגה גדולה במגעים עם הטורקים. אבל כרגיל, לשכת ראש הממשלה מציגה זאת כהישג. המקורות שלנו מוסרים, כי הטורקים עמלו במשך חודשים ארוכים להסדיר את קיומה של פגישה בדרג נמוך בין פקידים סוריים וישראליים. אולם מגעים אלה התפוצצו בתחילת מאי כאשר נשיא סוריה בשאר אסד הודיע סופית כי לא יתקיימו מגעים כאלה עד שישראל לא תקיים מספר תנאים, ביניהם נסיגה מוחלטת מחוות שבעא. אסד הדגיש, כי לא יתקיימו כל מגעים עם ישראל עד אשר הנשיא ג'ורג בוש לא יפרוש מכהונתו. בניסיון להסתיר התפתחות שלילית זו, מוסרת לשכת ראש הממשלה, כי יועציו של ראש הממשלה, יורם טורבוביץ' ושלום תורג'מן, קיימו אתמול ( יום ג') שיחות באנקרה שבהן הועברו מסרים לפיהם סוריה מוכנה לפתוח בשיחות שלום. המהירות והיעילות, בה מוכן ראש ממשלת ישראל לשחק את המשחק התעמולתי של נשיא סוריה אסד, ולפגוע בכבודו של נשיא ארה"ב, המוצג כידידו האישי של אולמרט, היא ללא תקדים לא רק בישראל, אלא בקהילה הבינלאומית.

Print Friendly, PDF & Email