ישראל וצה"ל הכריזו מלחמה על הג'יהאד האיסלמי. התייעצויות קדחתניות בטהרן באם להרחיב את תגובת הג'יהאד לחזיתות הצפון

ישראל וצה"ל הכריזו, ביום ג' 12.11 לפנות בוקר, בפעולה משולבת שבוצעה בעזה ובדמשק מלחמה על ארגון  הג'יהאד האיסלמי.
בעזה חוסל בהפצצה על ביתו בהא אבו אל-עטא, מפקד החטיבה הצפונית בזרוע הצבאית של הג'יהאד. בדמשק, שיגר כלי טייס של חיל האוויר שלושה טילים לעבר בית בשכונת אל-מאזה בו התגורר אכרם אל-עג'ורי, מפקד בכיר בג'יהאד. שני טילים פגעו בבניין. לפי כמה ידיעות אל-עג'ורי ניצל ולא נפגע.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אל עג'ורי הוא איש הקשר בין הג'יאהד לגדודי 'אל קודס' האיראניים, בפיקודו של הגנרל האיראני קאסם סוליימני.

בתגובה ראשונית החל הג'יהאד בירי טילים על שורה של ערים בדרום ובגוש דן. טילים נורו על שדרות, אשקלון, אשדוד, גדרה, ראשון לציון, ותל אביב.
בשעות הראשונות של בוקר יום ג' צה"ל עוד ניסה להעביר מסרים לרצועת עזה, לפיהן הוא לא חידש  את מדיניות הסיכולים הממוקדים, בתקווה לשכנע את החמאס שלא להצטרף לתקיפות הג'יהאד האיסלמי ולהשאירו בודד במערכה.
הסיבה העיקרית שלמדיניות זו לא היה סיכוי רב נובעת מכך כי ההחלטה באם  המערכה הזו תהייה מצומצמת או רחבה איננה נתונה לא בידי החמאס, וגם לא בידי מצרים, שגם אותה ישראל ניסתה לגייס, אלא בידי איראן.

המקורות של תיקדבקה מציינים, כי אין ספק כי כאשר דברים אלה מתפרסמים, במקביל לישיבת הקבינט מדיני-ביטחוני שנערכת בקריה בתל-אביב, נערכות התייעצויות קדחתניות בטהרן, בדמשק וביירות, שבסיומן תיפול הכרעה באם המערכה בעזה תורחב גם לחזית הצפון.
לג'יהאד האיסלמי יש כוחות צבאיים גם בסוריה וגם בלבנון שיכולים להצטרף לתגובות של הג'יהאד בעזה, באמצעות הפגזת מטרות בצפון ומרכז ישראל מסוריה ומלבנון.
גם אם הג'יהאד עצמו בסוריה ולבנון לא יצטרף למלחמה, הרי שבידי הגנרל קאסם סוליימני ישנם כוחות רבים אחרים שיכולים ומוכנים לתקוף מטרות בישראל מסוריה ולבנון.   
לכן כאשר הג'יהאד מודיע, כי עדיין צפויה תגובה שלו שאותה הוא מגדיר 'ללא תקדים', הכוונה היא שהוא יכול לתקוף מטרות בישראל משתיים או שלוש חזיתות.
לכן ברגעים אלה התיווך המצרי או של האו"ם הם חסרי ערך ולא ישנו את המצב.
בהתרחשות בה המלחמה עומדת להתרחב גם לחזיתות אחרות, הסיכויים למנוע מהחמאס להצטרף  למלחמה הם קלושים מאוד. החמאס לא יעמוד מהצד בהתפתחויות כאלה.  Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות