ישראל וצה"ל עלו השבוע מדרגה בהכנות לתקיפת הגרעין האיראני. עדיין אין אור ירוק מארצות הברית

לפני 25 שנה ב-1995 הציע מפקד חיל האוויר דאז האלוף (במיל.) הרצל בודינרג לדרג המדיני הישראלי להתקיף ולהשמיד את התוכנית הגרעינית האיראנית.  בהצעה שהוא הגיש לראש הממשלה דאז יצחק רבין ז"ל  כתב בודינרג כי מאחר והתוכנית הגרעינית האיראנית מרוכזת בכמה צריפים לא תהייה בעיה להשמיד אותה. ההצעה נדחתה על ידי הדרג המדיני.
17 שנים לאחר מכן ב-2012 פעלו ראש הממשלה דאז והיום בנימין נתניהו ושר הביטחון דאז לקדם את התוכנית לתקיפת הגרעין האיראני. ראש המוסד דאז יצחק דגן ז"ל פעל, בעזרתם של האמריקנים, לסכל את תוכניתם.
השבוע פרסם הפיזיקאי האמריקני הנחשב כבעל הסמכות בנושא הגרעין האיראני, דיויד אולברייט David Albright, בשבועון הבריטי 'אקונומיסט', כי לאיראן יש הים כבר מספיק אורניום מעושר כדי לבנות שלוש פצצות גרעיניות. אם איראן תחליט להמשיך ולהעשיר אורניום לדרגה של 83 אחוז יהיה לה תוך זמן קצר חומר שיאפשר לה לבנות 7 פצצות גרעיניות.
השבוע גם הכריז, בפעם המי יודע כמה, ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הוא ייעשה הכול שלאיראן לא יהיה נשק גרעיני ואילו שר הביטחון יואב גלנט אמר, כי הולך ומתקרב הרגע בו ישראל תאלץ לפעול לא רק למעל ביטחונה אלא גם כדי להבטיח את קיומו בעתיד של עם ישראל.
לעומת הצהרות לוחמניות אלה מגיע השבוע מוושינגטון מידע, כי שני הבכירים הישראלים הנמצאים בבירה האמריקנית, השר רון דרמר והיועץ לביטחון לאומי צחי הנגבי, דנים בתמורה האמריקנית באם ישראל תסכים לדחות התקפה על הגרעין האיראני. בעיקר מדובר על פריצת דרך ביחסים בין ישראל ובין סעודיה.
לא ברור כיצד קידום היחסים בין סעודיה לישראל יכול לעצור את התוכנית הגרעינית האיראנית?
 ביום ד' 30.5 התקיים דיון עומק בהשתתפות שרי הקבינט ובו הוצג להם כל המודיעין, והם נחשפו לכל היכולות, התרחישים, המקרים והתגובות באם ישראל תתקוף את איראן. כל השרים נכחו, למעט השר בן גביר.
ביום חמישי קיים גלנט דיון יחד עם הצמרת הביטחונית שבו עברו מחדש על כל התרחישים הקשורים לגרעין האיראני, וכיצד ישראל תגיב להם.
כתוצאה מהדיונים האלה הופקו לקחים, ובמערכת הביטחון עושים שינויים והתאמות בתוכניות המבצעיות. השבוע גם נערך תרגיל, שבו השתתף מפקד פיקוד המרכז האמריקני הגנרל אריק קורילה, שהתבצע בתיאום עם ארה"ב. בעתיד הקרוב יתקיימו שורה של תרגילים משותפים נוספים של ישראל וארה"ב על תקיפה באיראן.
 למעשה, ישראל עשתה השבוע קפיצת מדרגה בהכנה לתקיפה באיראן. ארצות הברית עדיין לא!Print Friendly, PDF & Email