ישראל חזרה לנהל מדיניות צבאית עצמאית משלה בסוריה


( תמונות ראשונות של מה שמוגדר 'ההפצצה הישראלית בסוריה'.)
אפשר וצריך להניח, כי במשך יום ד' וכל סוף השבוע הקרב, נשמע על התפתחויות צבאיות חדשות בסוריה. הסיבה העיקרית לכך היא כי החל מיום א' 27.11 ובמשך כל התחלת השבוע הופר 'הסדר המעצמתי' בסוריה, עליו הסכימו נשיאה המיועד של ארצות הברית דונלד טראמפ, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא טורקיה טאייפ ארדואן. 
להבנות חשאיות אלה הצטרפו גם  משטר אסד בדמשק, ישראל, מצרים וירדן.
עיקרן של ההבנות החשאיות האלה היה, כי ארצות הברית ורוסיה תשתפנה פעולה במלחמה ב-ISIS בסוריה, וכי תסייע להם בכך הקואליציה הצבאית התומכת באסד המורכבת מצבא סוריה, חיזבאללה-והמליציות השיעיות הפרו-איראניות, הנמצאות בפיקוד משמרות המהפכה האיראניים. 
במסגרת הבנות אלה הושגו גם הבנות ראשוניות בין הממשל החדש האמריקני, מוסקבה, ירושלים, עמן, ואיחוד נסיכויות הנפט ה-UAE, לגבי העתיד להתרחש בדרום סוריה, לאורך גבולות סוריה עם ישראל וירדן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה דיווחו על כך בלעדית כבר ב- 21.11.  כתוצאה מהבנות אלה הוצב מחדש חיל חלוץ של כוח האו"ם יונדו'ף  UNDOF  מול קוניטרה הסורית וגבול ישראל.
אולם ביום א'  27.11, המהלך הזה נפסק באופן פתאומי, כאשר  לאחר הפסקה של יותר משלושה חודשים חידש  חיל האוויר הרוסי, את התקפותיו בדרום סוריה. הופצצו אזורים בהם נמצאים ריכוזים של המורדים הסוריים ליד הערים ג'אסין Jasim, ודרעא Daraa. ג'אסין נמצאת צפונית לדרעא. ההפצצות הרוסיות גרמו לאבידות כבדות למורדים.
במלים אחרות, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין החליט, בניגוד להסכמות שהושגו, כי עכשיו עם סיום המערכה על חאלב בצפון סוריה, הוא פונה לעבר דרום סוריה, כדי להביס שם את המורדים הסוריים.
מאחר ולפוטין אין כוחות קרקעיים בסוריה, הבינו מכך הממשל החדש של דונלד טראמפ, בירושלים ובירדן, כי נשיא רוסיה נערך להביא לדרום סוריה את אותה קואליציה צבאית שהצליחה במלחמה בחאלב. כלומר, את חיזבאללה ואת המליציות השיעיות של משמרות המהפכה האיראניים.
ביום ג' 28.11, קבלו ההבנות האמריקניות-רוסיות לגבי סוריה מכה נוספת.
נשיא טורקיה  טאייפ ארדואן הכריז לפתע, כי המטרה העיקרית של כוחות הצבא הטורקיים הנמצאים בסוריה, הוא להפיל  את נשיא סוריה בשאר אסד מהשלטון. ציטוט המקור: The Turkish military launched its operations in Syria to end the rule of Syrian President Bashar al-Assad.
זו הייתה  כמובן חריגה קיצונית ביותר מהסכם ההבנות החשאי, שכולו היה מבוסס על כך כי לנשיאה המיועד של ארצות הברית דונלנד טראמפ אין התנגדות שאסד יישאר בשלטון.
ארדואן הוא שליט הפועל לעיתים קרובות, ובזה טמון כוחו העיקרי, באורח בלתי צפוי, אבל אפשר וצריך להניח, כי דברים אלה שלו תואמו עם צוות הביטחון הלאומי החדש של דונלד טראמפ.
במילים אחרות, טראמפ מאותת לפוטין, כי כל מבנה ההסכמות ביניהם לגבי סוריה  עומד בפני התמוטטות, לאחר שנשיא סוריה בשאר אסד הודיע ביום ג', כי הוא נערך עתה להביא לידי הכרעה צבאית סופית בחאלב. 
המקורות הצבאיים והמודיעניים של תיקדבקה מציינים, כי טראמפ ביקש מפוטין, באמצעות צוות הביטחון הלאומי שלו, עוד בשבוע שעבר שלא להביא לידי הכרעה צבאית סופית בחאלב, ולהסתפק בכך כי האזורים עליהם שולטים עדיין המורדים בעיר יחולקו לשניים, מצב שישיארי אותם לחסדי צבאות סוריה, איראן וחיזבאללה..
אם אכן נכונות הידיעות המתפרסמות ביום ד' לפנות בוקר, בכלי התקשורת הערביים, כי  חיל האוויר הישראלי תקף לפנות בוקר, יום ד' 30.11, מוצב של הצבא הסורי בדמשק, ושיירת נשק של חיזבאללה בכביש המהיר שמוביל מדמשק לבירת לבנון, ביירות, וכי הותקף גם מוצב של חיזבאללה באזור הכביש המהיר שבין דמשק לביירות, הרי שמדובר באיתות ישראלי ברור, כי ירושלים כמו אנקרה, מסתלקת מההבנות האמריקניות-רוסיות לגבי סוריה, וכי מעתה היא מהלת מדיניות צבאית עצמאית משלה בסוריה.

Print Friendly, PDF & Email

1 תגובות עבור “ישראל חזרה לנהל מדיניות צבאית עצמאית משלה בסוריה

  • פבר 5, 2017 @ 22:26 at 22:26
    Permalink

    שטויות

Comments are closed.

שינוי גודל גופנים
ניגודיות