ישראל, טורקיה וירדן, יכולות לספוג ירי טילים מסוריה. תחילה עם ראשי חץ קונוונציונאליים, אחר כך כימיים

עם המשך התדרדרות של הקרבות ומעשי הטבח הדדיים בסוריה, אומרים בשבת 14.7, גורמי ביון מערביים העוקבים אחר ההתפתחויות בסוריה, כי ישראל צריכה להיערך לספוג ירי טילי קרקע-קרקע מסוריה. תחילה יהיה מדובר בטילים בעלי ראשי חץ קונוונציונאליים, אולם אם ההידרדרות בסוריה תימשך, משטר אסד יכול להחליט לשגר לעבר מטרות ישראליות, אבל גם על מטרות אסטרטגיות אחרות במזרח התיכון, טילים בעלי ראשי נפץ כימיים-קרי גז חרדל.
רשימת המטרות הסוריות כבר מוכנה,
אומרים מקורות הביון המערביים.
ביום רביעי וחמישי  12.7-11, בעת התרגיל הצבאי הסורי הגדול, ביצעו יחידות הטילים הסוריות איכון מטרות ירי בשלוש מדינות: ישראל, טורקיה, וירדן.
מקורות הביון המערביים אומרים, כי לפי  כל הסימנים שנאספו מהתרגיל הצבאי הסורי, מדובר על  ירי תחילה לעבר מטרות צבאיות, או אסטרטגיות.
אולם אז תעמוד בפני ישראל וטורקיה, השאלה כיצד להגיב ועל איזה מטרות בתוך סוריה, כאשר ברקע של החלטה כזו צריכות ירושלים ואנקרה, לקחת בחשבון כי תקיפת בטילים,  או באמצעות מטוסים של מטרות צבא ומשטר סוריות, יכולות להביא לתגובה קודם של חיזבאללה מלבנון, ואח''כ של איראן.
בכל התפתחות אומרים, מקורות הביון המערביים, גם ראש הממשלה הישראלי בנימין נתניהו, וגם ראש ממשלת טורקיה טאייפ ארדואן, יצטרכו לתאם את פעולת התגובה שלהם עם נשיא ארה''ב באראק אובמה.
טורקיה לדוגמא, לא הגיבה עד היום על הפלת מטוס הביון-צילום שטס מעל קו החוף של לטקיה בטילי נ''מ, למרות שעברו כבר שלושה שבועות מאז הפגיעה בו ב-22 ביוני. במשך שלושת השבועות האחרונים עומדת אנקרה בקשרים אינטנסיביים עם ווושינגטון בניסיון לגבש ולתאם את אופי התגובה הטורקית. אולם עמדת ממשל אובמה היא כי שמנהל מלחמה חשאית נגד אסד, צריך לדעת לספוג גם כישלונות ואבידות.
מקורות הביון המערביים מציינים, כי גישה אמריקנית זו, יכולה לעודד את נשיא סוריה בשאר אסד ליזום תקיפה מוגבלת של טילים על מטרות בישראל ובטורקיה מתוך ההערכה כי וושינגטון תלחץ בצורה דומה על ירושלים ואנקרה שלא להגיב, או להגיב תגובה מוגבלת, כדי שלא לדרדר את המצב למלחמה אזורית כללית.
במקביל, מוסרים המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, כי בשבת התגלעו חילוקי דעות בין גורמי ההערכה המערביים והמזרח תיכוניים לגבי התנועות בתוך סוריה, של הטילים ומאגרי הנשק  להשמדה המונית WMD, הסוריים הכוללים ראשי חץ ופגזים נושאי גז חרדל, גז עצבים סארין, וציאניד.
גורמי ההערכה האמריקנים נוטים עתה לחשוב, כי אסד מנסה לרכז את מערכות הנשק האלה במקומות מוגנים יותר, במטרה למנוע את נפילתם בידי המורדים.
מקורות מודיעיניים מערביים אחרים, בייחוד בריטיים, סבורים, כי אסד מתכונן להשתמש בכלי נשק אלה נגד המורדים. מקורות אלה מסתמכים על מידע מודיעיני שהגיע לידיהם ביום ו' 13.7, כי כמה ממערכות נשק אלה הועברו מהמאגרים הסוריים לאזורי חומס, לטקיה וחלאב, ונפרסו שם מבצעית.                     

 

Print Friendly, PDF & Email