ישראל: לא תתאפשר כניסתן של שתי חברות הקונגרס הדמוקרטיות. נתניהו: כוונתן לפגוע בישראל. גינויים של המפלגה הדמוקרטית

שר הפנים אריה דרעי הודיע, ביום ה' 15.8, כי תמנע כניסתן של שתי חברות הקונגרס מהמפלגה הדמוקרטית- רשידה טליב  ואילהן עומאר לישראל.  הוא ציין כי אם טליב תגיש בקשה הומניטרית לפגוש את בני משפחתה, בכפוף להתחייבות שהיא לא תפעל לקדם את החרמות נגד ישראל,  הוא ישקול שוב את בקשתה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם לאחר הודעתו של שר הפנים הודעה ובה אמר, כי תוכנית הביקור שלהן מראה שכל כוונתן הייתה לפגוע בישראל ולהגביר את ההסתה נגדה.

זמן קצר לפני פרסום ההחלטה הישראלית קרא נשיא ארה"ב דונלד טראמפ  לממשלה בירושלים שלא לאפשר לשתי חברות הקונגרס טליב  ועומאר, להיכנס לישראל.
'לתת להן רשות כניסה', צייץ טראמפ ברשת טוויטר, 'תפגין חולשה גדולה', admitting the two would show great weakness.
הנשיא טראמפ המשיך 'הם שונאות את ישראל ואת כל העם היהודי ואין שום דבר שיוכל לשנות את דעתן'. they hate Israel and all Jewish people, and there is nothing that can be said or done to change their minds.

ההחלטה התקבלה לאחר שבלשכת ראש הממשלה ובמועצה לביטחון לאומי נערכו בימים האחרונים התייעצות בדרגים גבוהים, בהן השתתפו ראש הממשלה נתניהו, שרים בכירים, ונציגים של מערכת הביטחון, האם להתיר, או לאסור  על שתי חברות הקונגרס להיכנס לישראל.

שתי חברות הקונגרס עמדו להגיע לישראל ביום א' 18.8, כאורחות ארגון 'מיפתח' Miftah שהוא ארגון פלסטיני שבראשו עומדת חאנן עשראווי, ממנהגי הפלסטינים. מקורות פלסטינים מסרו, כי שתי חברות הקונגרס  עמדו לבקר ברמאללה, הר הבית, חאן אל אחמר, ובית לחם.

לפי חוק בישראל על השלטונות למנוע את כניסתן לארץ של כל מי שמכריז כי הוא תומך בחרם על ישראל. שתי חברות הקונגרס הן תומכות של תנועת החרם על ישראל BDS.
דובר ישראלי שסירב להזדהות אמר ביום ה' לעיתון 'וושינגטון פוסט' כי אם רשידה טאליב, שיש לה משפחה בגדה המערבית תגיש בקשה להיכנס לישראל במטרה לבקר את משפחתה היא תענה בחיוב.

לפני רוה"מ נתניהו עמדה החלטה קשה. מצד אחד סירוב ישראלי לכניסתן של שתי חברות הקונגרס תביא לעימות חדש נוסף בינו ובין המפלגה הדמוקרטית,  עימות הנמשך כבר ארבע שנים מאז הופעתו של נתניהו בפני הקונגרס האמריקני ב-2015 בנאום חריף נגד הסכם הגרעין עם איראן של הנשיא אובמה.  גם יחסיו האישיים הקרובים בין נתניהו והנשיא הרפובליקני דונלד טראמפ, הן סיבה נוספת להתדרדרות היחסים בין נתניהו למפלגה הדמוקרטית.

מלבד זאת ישנם גם חוגים רחבים ביהדות ארצות הברית שיטענו כי מדובר בהחלטה ישראלית מוטעית שתביא לפגיעה נוספת בתדמיתה של ישראל כמדינה דמוקרטית בה כל אחד יכול להביע את דעותיו.

אולם לנתניהו הנמצא בשיאה של מערכת בחירות סוערת בה הוא נלחם על עתידו האישי והפוליטי לא היו הרבה ברירות.
כל סימן של חולשה מצידו, כמו מתן רשות לשתי חברות הקונגרס להיכנס לישראל-דבר שהוא בניגוד לחוק, הייתה פוגעת בו קשה פוליטית.
זמן קצר לאחר פרסום ההחלטה הישראלית נשמעו בוושינגטון גינויים חריפים מצד ראשי המפלגה הדמוקרטית. בין המגנים שני מתחרים על מועדות המפלגה בבחירות לנשיאות הסנטורים אליזבת וורן  Elizabeth Warren, וברני סאנדרס Bernie Sanders. גם מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר אמר, כי החלטה הישראלית לא רק שהיא מראה על חולשה, היא תפגע קשה ביחסיה של ארצות הברית עם ישראל.


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות