ישראל: ממשל אובמה מוליך שולל. יש טיוטה מוסכמת בין ארה"ב ואיראן. האיראנים דורשים וויתורים נוספים

מי שרוצה להתרשם מהדיווחים על חילוקי דעות עמוקים בין ארה''ב ואיראן בדיוניים בז'נווה ביום ו' ובשבת 9.11, ולהיאחז בכך כי 'עדיין אין הסכם חתום' מוזמן לעשות זאת. מבחינה טכנית אין הסכם חתום, אבל קיימת טיוטה מוסכמת על ארה''ב ואיראן, שלא הושגה בז'נווה אלא בערוצים הישירים החשאיים הקיימים בין שר החוץ האמריקני ג'ון קארי ושר החוץ האיראני ג'וואד זריף. אם לא הייתה טיוטה כזו, לא היו כל שרי החוץ של המעצמות, כולל של סוריה וסין, מגיעים ביום ו' ושבת לז'נווה.
שר החוץ הצרפתי לורין פאביוס Laurent Fabius, אמר בשבת בבוקר 9.11, 'כי יש טיוטה  אותה איננו מקבלים, ואינני בטוח כלל שאפשר לסיים את הדיונים'. ציטוט המקור: There is an initial draft that we do not accept…I have no certainty that we can finish up.
אין ספק כי פביוס התכוון לטיוטה האמריקנית-איראנית שאיננה מקובלת על נשיא צרפת פרנסואה הולנד.
אולם צריך לזכור, כי רק לפני חודשיים ב-31.8, צרפת התנגדה גם להסכם האמריקני-הרוסי על הנשק הכימי הסורי, ומטוסי קרב צרפתיים עמדו להמריא מבסיסי אוויר בסעודיה ולהפציץ מטרות בסוריה. ברגע האחרון, כתוצאה משיחת טלפון שנערכה בין הנשיא אובמה ונשיא צרפת הולנד, ניתנה הרואה למטוסים הצרפתים לכבות את המנועים. במילים אחרות, ההתנגדות הצרפתית של יום שבת בבוקר, יכולה להפך להסכמה צרפתית בשבת, או יום א' 10.11.
נוסף לצרפתים, ישנם גם כמה מקורות אמריקנים האומרים בשבת בבוקר, כי יכול להיות שיהיה צורך בזמן נוסף לשיחות. אולם מאחר והאמריקנים היו כל כך יעילים בשבוע האחרון שלא למסור את המתרחש באמת בשיחות עם האיראנים אי אפשר לדעת, האם מדובר בדיסאינפורמציה או במידע אמיתי. 
לעומת זאת, אמר בשבת בטהרן שגריר איראן לוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, ראזה נאג'אפי , Reza Najafi, כי ביום שני 11.11, כאשר ראש הוועדה לאנרגיה גרעינית יוקיאה אמאנו, יגיע לבירה האיראנית, שני הצדדים יחתמו על ההסכם החדש לפיקוח על אתרי הגרעין האיראנים. תיקדבקה: מאחר וההסכם על הפיקוח נובע מההסכם בין ארה''ב+המעצמות ואיראן העומד להיחתם בז'נווה, אפשר וצריך להניח כי עד אז ההסכם בז'נווה ייחתם.  
המקורות של תיקדבקה, דיוחו כבר ביום ד' 6.11, כי בעת ביקורו בישראל והרשות הפלסטינית, שר החוץ האמריקני ג'ון קארי לא עסק  בפרטי המו''מ בין ישראל לפלסטינים, אלא עמד כל הזמן בקשר עם המשלחת האמריקנית לז'נווה, הבית הלבן, ושר החוץ האיראני. מתוכן שיחות אלה הבין ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו כי ממשל אובמה מוליך אותו שולל, ומציג לפניו תמונה שונה של העמדה האמריקנית האמיתית.
כאשר נתניהו הציג בצורה ישירה מאוד את מה שהוא יודע על מגעיו של קארי עם האיראנים בפני שר החוץ האמריקני, בשתי שיחותיהם ביום ה', ובשדה התעופה לוד ביום ו', פרץ בין השניים עימות מדיני ואישי קשה ביותר, המוגדר על ידי פקידים אמריקנים וישראלים בכירים כאחד העימותים הקשים ביותר, אם לא הקשה ביותר,  שנערך אי פעם בין ראש ממשלה ישראלי, לאנשי ממשל אמריקנים בכירים.
נתניהו האשים את קארי, כי הוא וממשל אובמה, מוליכים שולל את ישראל, וכי ממשל אובמה לא וויתר לאיראניים רק בשאלות הנוגעות להמשך הפעלת חלקים גדולים של התוכנית הגרעינית האיראנית, כולל המתקן הגרעיני בפורדו, כור המים הכבדים באראק, והעשרת האורניום לדרגות של 20 אחוז, ושל 3.5 אחוז, אלא גם בנושאי הסרת הסנקציות על איראן.
בעוד הנשיא אובמה וקארי ממשיכים לומר ולהציג בפומבי כי הוויתורים האמריקנים לאיראנים בשאלת הסנקציות הם כפי שאובמה אמר, ביום ו' 8.11,  'חסרי חשיבות' lifting a few minor  sanctionsו הניתנים 'להפיכה' reversible, גילתה ישראל לחרדתה כי המדובר בהסרה מסיבית של הסנקציות מעל איראן בייחוד מצד האירופאים.
כך אפשר יהיה להציג את הדברים כאילו ממשל אובמה לא היה מעורב בוויתורים אלה. במצב כזה האיראנים, כמו בכל בזאר איראני, דורשים ביום ו' ושבת בז'נווה וויתורים נוספים.

 

Print Friendly, PDF & Email