ישראל מצטרפת להודעה הרוסית: ברגעים אלה הנשק הכימי הסורי נמצא בשליטה. קומפלכס הנשק הכימי באל-סאפירה פונה

ישראל הצטרפה ביום א' 23.12, להודעה הרוסית משבת אשר אמרה, כי הנשק הכימי והביולוגי הסורי נמצאים בידיים כעת תחת שליטה. המתאם המדיני של מערכת הביטחון האלוף (במיל.) עמוס גלעד אמר: 'כי ברגע זה הנשק הכימי (הסורי) נמצא תחת שליטה',  At the moment, chemical weapons are under control.
כמו שר החוץ הרוסי לברוב, עמוס גלעד לא מסר שום פרטים, כיצד קרה שממצב, שרר רק ביום ו' 21.12, בו הצבא הסורי והמורדים הסורים ניהלו עדיין קרבות כבדים על קומפלכס הנשק הכימי והביולוגי הגדול ביותר של צבא סוריה באל-סאפריה ליד חלאב, קרב בו הסתמנה אפשרות כי הנשק הכימי והביולוגי הסורי ייפול בידי כוחות של המורדים הקשורים עם אל קעידה, מערכות נשק להשמדה המונית אלה נמצאות לפתע בידיים בטוחות.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים, כי הקרבות מסביב לאל סאפירה נפסקו, וכי ברור כי כוח צבאי זר, שאיננו סורי, התערב בקרבות והוציא את מאגרי הנשק הכימי והביולוגיים הכימיים מהמקום.
המקורות הצבאיים שלנו, דיווחו כבר בשבת, כי המדובר בכוח מעורבות רוסי מיוחד. המקורות שלנו מדווחים, כי ממעט הפרטים שמגיעים מהשטח, ומתוך מסך האיפול הכבד ביותר שמוסקבה, וושינגטון, וירושלים, מטילות על אירועים אלה, כשהן מנצלות את העובדה כי בחלקים גדולים של העולם חוגגים עתה אחת חג המולד, עולה כי הכוחות המיוחדים אשר פעלו באל סאפריה נתנו לכוחות הצבא הסורי ולכוחות המורדים שנלחמו במקום אולטימאטום להפסיק מיד את הקרבות עד לאחר שהנשק הכימי והביולוגי יפונה מהמקום, אחרת הם יותקפו על ידי כוחות חיצוניים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי לאחר שמערכות הנשק הכימי והביולוגי פונו מהאזור, והכוחות המיוחדים הרוסיים נסוגו ממנו, הקרבות בין הצבא הסורי והמורדים לא התחדשו. עדיין לא ברור באם הצבא הסורי ממשיך להחזיק בבסיס הנשק הכימי באל-סאפריה, או שהוא נסוג ממנו.
עוד מציינים המקורות המודיעיניים שלנו, כי גם עדיין לא ברור, באם הרוסים פעלו לבדם בפעולה דרמטית זו, או שהם שהיה תיאום, לפחות מודיעני בנושא, בהכנות לפעולה ובעת ביצועה, בין ארה''ב, מוסקבה, נאט''ו, וישראל.  דבריו של עמוס גלעד מרמזים על שיתוף פעולה בינלאומי כזה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום א' בפתח ישיבת הממשלה, כי 'אנחנו נערכים לאפשרויות של שינויים מרחיקי לכת במשטר הסורי, עם השלכות על מערכות הנשק הרגישות שמצויות שם'. נתניהו לא פירט.
כמו כן אין עדיין פרטים, כיצד ובאיזה מידה נשיא סוריה  בשאר אסד היה מעורב בפעולה, והאם הוא נתן את הסכמתו לפעולה חיצונית צבאית כזו, שתמנע את נפילת המאגרים הכימיים והביולוגיים הסוריים בידי המורדים.
כמו כן אין כל מידע, היכן נמצא עתה הנשק להשמדה המונית הסורית? האם הוא עדיין נמצא בסוריה? ומדוע מוסקבה וירושלים בטוחות ביום א' 23.12, כי הנשק הסורי נמצא בידיים בטוחות?      

שר החוץ הרוסי סרגיי לברוב, אמר בשבת 22.12, כי ממשלת סוריה ריכזה את כל הנשק הכימי והביולוגי הסורי 'במקום אחד, או שניים' תוך כדי התקפות של המורדים, כדי שתוכל להגן עלים. לברוב הוסיף ואמר, 'כי רוסיה לה יש מדריכים צבאיים המאמנים את הצבא הסורי, מקיימת פיקוח הדוק על המאגרים הכימיים' (הסוריים).
האלוף עמוס גלעד התאים גם דבריו על שלטון אסד, לדבריו של שר החוץ הרוסי לברוב.
'נניח שאסד יעזוב את סוריה', אמר גלעד, 'יכול להיווצר תוהו ובוהו'. 'במזרח התיכון אתה אף פעם איננו יודע מי יבוא במקומו'. 'עלינו להישאר שקולים'. 'כל העולם עוסק עכשיו בזה', אמר עמוס גלעד ברמזו לכך, כי הפעולה להשתלטות על הנשק הכימי והביולוגי הסורי נערכה תוך כדי תיאום בינלאומי נרחב.
ציטוט המקור: Suppose he (Assad) does leave, there could be chaos … in the Middle East you never know who will come instead. We need to stay level-headed; the entire world is dealing with this. At the moment, chemical weapons are under control.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות