ישראל נערכת לאפשרות של חדירת מטוסי קרב רוסיים לגולן

גם לאחר סיום ביקורו בן היומיים, ביום ה' 8.10, של סגן הרמטכ''ל הרוסי גנרל ניקולאי בוגדאנובסקי General Nikolay Bogdanovsky במטכ''ל בתל-אביב, ושיחותיו עם סגן הרמטכ''ל האלוף יאיר גולן, וכאשר שאלת הקמת מנגנון רוסי-ישראלי לתיאום הטיסות של מטוסי חיילות האוויר הרוסי והישראלי מעל המרחבים האוויריים הסוריים נשארה פתוחה לדיונים נוספים, אין בישראל ביטחון מוחלט לגבי דרך ואופי פעולתם של המטוסים הרוסיים.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי בישראל עדיין לא ברור מה בדיוק יתרחש, כאשר מטוסי קרב ומפציצים רוסיים יפעלו באזורי הקרבות בסוריה הקרובים לגבול ישראל.
קיים חשש גדול מאוד, כי האפשרות שמטוסים רוסיים יחדרו למרחב האווירי הישראלי, בייחוד באזור רמת הגולן, היא ממשית יותר מאשר סברו בצה''ל קודם לכן.
חוגי תעופה ומודיעין ישראליים ומערביים, העוקבים אחר תנועת המטוסים והשימוש שהרוסים עושים בטילי שיוט במלחמה בסוריה, מתקשים לראות כיצד ישראל תוכל למנוע חדירת מטוסים רוסיים מעל  רמת הגולן בהתפתחות בה חיל האוויר הרוסי יהיה מעורב במתקפה של הצבא הסורי וחיזבאללה על מורדים בדרום סוריה, שעמדותיהם קרובות מאוד לגבולות סוריה עם ישראל ועם ירדן.
התרחשויות כאלה, של חדירת מטוסים רוסיים למרחב האוויר הטורקי כבר התרחשו  פעמיים ב-3 וב-4 לאוקטובר, כאשר מטוסי SU-30 and SU-24 חדרו לאזור הטאיי  Hatay (אלכסנדרטה במפות הסוריות), בדרום-מערב טורקיה. 
ההערכה של גורמי מודיעין מערביים היא, שלמרות דבריה של מוסקבה כי החדירה בוצעה בטעות וכי המטוסים חזרו מיד כאשר גילו זאת על עקבותיהם, הייתה זו חדירה מתוכננת מראש  שנועדה לבדוק את מערכי ההגנה האווירית הטורקית.
המקורות האלה מעריכים, כי התפתחות דומה יכולה להתרחש גם באזור רמת הגולן.
ההערכה בישראל היא, שאירועים כאלה יכולים להתרחש בזמן הקרוב ביותר.
המשלחת הצבאית הרוסית בראשותו  של סגן הרמטכ''ל הרוסי גנרל ניקולאי בוגדאנובסקי General Nikolay Bogdanovsky, לא הסתירה מבני שיחה הישראליים, כי רוסיה עומדת להפעיל את מטוסיה נגד מטרות מורדים גם בדרום סוריה קרוב לגבול ישראל.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי דריכות לקראת התפתחות כזו התרחשה כבר ביום ד' 7.10, כאשר חטיבה של הצבא הסורי, בתמיכת אלמנטים של חיזבאללה ומליציות פרו-איראניות פתחו, בסיוע תקיפות אוויר רוסיות, במתקפת קרקע על כוחות המורדים הסוריים באזור חמה.  זו הייתה ההתקפה הקרקעית הראשונה של כוחות כאלה על מטרות המורדים מאז הכוחות הצבאיים הרוסיים החלו להגיע לסוריה לפני חודשיים-בסוף אוגוסט.
המידע המודיעיני הצביע על כך, כי במקביל להתקפה באזור חמה, תיפתח ביום ד' התקפה של כוחות סוריים וחיזבאללה גם באזור קונטירה סמוך לרמת הגולן וכי גם התקפה זו תלווה בתקיפות של מטוסי קרב ומפציצים רוסיים. מסיבות בלתי ידועות המתקפה הזו לא נפתחה והיא נדחתה למועד אחר, אולם ברור כי המדובר רק בדחייה זמנית, ובימים הקרובים מתקפה כזו תפתח.
גורמים מערביים מעריכים, כי מאחר וצבא רוסיה הפעיל ביומיים האחרונים (ביום ג' ו ד' 7.6-6) כפעולות ריכוך באזור חמה,  טילי שיוט מדגם Kalibr-NK-SS-N-27 Sizzler  שנורו מאוניות מלחמה רוסיות בים הכספי, קיימת אפשרות כי טילי שיוט רוסיים כאלה יירו גם על עמדות המורדים הסוריים באזור קוניטרה-קרוב לרמת הגולן. 
   

 

Print Friendly, PDF & Email