ישראל: צריך לתת לסנקציות סיכוי של כמה שבועות לפני שתינקט האופציה הצבאית

דו''ח הוועדה לאנרגיה גרעינית של האו''ם ה-IAEA על תוכנית הגרעין האיראנית הודלף ביום ג' 8.11 בערב.
בדו''ח שלוש נקודות עיקריות: איראן עורכת ניסויים במודלים ממוחשבים ומעשיים של נפצים לפצצות גרעיניות. איראן פועלת ללא הפסקה להשגת פצצה גרעינית, נפצים, אורניום מעושר, כולל ניסיונות להתאים פצצה לראש חץ שיינשא על ידי טיל. אין הסבר אחר מלבד שאיראן פועלת להשגת נשק גרעיני.
בתגובה אומרים בישראל: זו היא הזדמנות אחרונה לפעול נגד הגרעין האיראני באמצעות סנקציות נגד הבנק המרכזי ומשק הנפט האיראני. יש עוד כמה שבועות לצעדים כאלה לפני שתינקט האופציה הצבאית. אולם הנשיא אובמה מסרב לנקוט הצעדים כאלה.
קודם לכן, ביום ג' 8.11, דיווחו המקורות של תיקדבקה:
כמה שעות לפני פרסום דו''ח סבא''א IAEA, בו יקבע כי איראן עברה את נקודת האל חזור בפיתוח נשק גרעיני, ובעוד גורמי ההערכה מודיעיניים ישראליים קובעים כי עתה אין שום גורם או סיבה טכנולוגית שיכולים למנוע בנייתן של פצצות גרעיניות איראניות, מלבד החלטה פוליטית של ההנהגה האיראנית, נסוג ביום ג' 8.11, ממשל הנשיא אובמה מכוונתו להטיל סנקציות חמורות על הבנק הממלכתי האיראני, ועל ייצוא הנפט האיראני. במילים אחרות, טהרן שוב יצאה מנצחת בסיבוב הגרעיני הנוכחי, ועתה היא יכולה לגשת ללא שום עיכובים לבניית פצצות וראשי חץ גרעיניים.
מקורות אמריקנים בוושינגטון אמרו, כי הממשל נסוג מכוונותיו להטיל סנקציות חמורות על איראן בגלל ארבע סיבות:
1. מאחר ואיראן עברה כבר את נקודת האל חזור בפיתוח הנשק הגרעיני, סנקציות ככל שתהיינה חמורות, לא תוכלנה כבר לשנות את העובדה כי לאיראן יש יכולת גרעינית, והיא יכולה לבנות פצצות או ראשי חץ גרעיניים בכל זמן שהיא תבחר, מבלי שאפשר יהיה לעצור אותה.
2. סנקציות על הבנק הממלכתי ועל ייצוא הנפט האיראני, אמרו הפקידים האמריקנים, יתרומו להגברת התוהו ובוהו השורר בלאו הכי בשווקים הפיננסים הבינלאומיים, ורק יחמיר את המשבר הכלכלי בארצות הברית ובעולם.
3. בפעם הראשונה בתולדותיה מודה ארצות הברית, כי המצב הפיננסי הקשה שלה פוגע ביכולותיה הצבאיות, וזו הסיבה העיקרית בגללה ממשל אובמה נסוג מהחלטותיו הקודמות לפעול נגד איראן.
העיתון 'לוס אנג'לס טיימס' מדווח ביום שלישי 8.11, 'כי למרות שפקידים אמריקנים הכריזו כי הם ייראו באיראן אחראית, (על ביצוע הקשר לרצוח את שגריר סעודיה בוושינגטון), הם החליטו עכשיו כי הצעדים שתוכננו נגד הבנק הממלכתי האיראני, ייצרו זעזועים בשווקי הנפט הבינלאומיים ויגרמו נזק לכלכלה האמריקנית והעולמית'. Though U.S. officials had declared that they would "hold Iran accountable" for a purported plot, they now have decided that a proposed move against Iran's central bank could disrupt international oil markets and further damage the reeling American and world economies
'הוושינגטון פוסט' מציג ביום ג' את המצב הזה כך: 'האפשרות של מכה (צבאית נגד איראן), נחשבת אפשרות רחוקה'. 'זה בגלל שאין כל ביטחון (כי מכה כזו), תצליח לעצור את איראן (מלהשיג נשק גרעיני), וגם בגלל התוצאות הדיפלומטיות והפוליטיות (של פעולה כזו), שתהיינה על האומה (האמריקנית), שאין לה היום מזומנים, והיוצאת (רק עתה), משתי מלחמות' (אפגניסטן ועיראק). ציטוט המקור: The possibility of a U.S. strike is considered remote, however. That is partly because there is no certainty it would successfully stop Iran and partly because of the diplomatic and political repercussions for a cash-strapped nation emerging from two wars.
4. פקידים אמריקנים לא אמרו זאת בצורה ישרה, אבל מדבריהם אפשר היה להבין, כי ממשל אובמה איננו יכול להטיל סנקציות חמורות על איראן, גם משום שמוסקבה ובייג'ין, לא רק שלא ישתפו פעולה עם סנקציות כאלה, אלא שהם תפעלנה להכשלתן.
המקורות המודיעיניים ובמוסקבה של תיקדבקה מדווחים, כי מערכות הבנקאות ושיווק הנפט הרוסיות והסיניות, כבר נערכו, תוך כדי תיאום עם המערכות המקבילות באיראן ובסוריה, לעקוף סנקציות אמריקניות ואירופאיות אפשריות על הבנקים הממלכתיים האיראנים והסורים, ועל מערכת ייצוא הנפט שלהם.
במלים אחרות, עוד לפני שהוועדה לאנרגיה גרעינית בווינה ה-IAEA, פרסמה רשמית את הדו''ח שלה, מתברר כי טהרן יוצאת מחוזקת מהעימות הגרעיני המילולי, שהתחולל בשבועיים האחרונים, כאשר היא יכולה לגשת לבנות עתה מאגר של פצצות וראשי חץ גרעיניים, מבלי שיוטלו עליה סנקציות.
פקידים אמריקנים הודו ביום ג', כי כל מה שממשל אובמה מתכונן לעשות לאחר פרסום הדו''ח של ה-IAEA, הוא לנסות לשכנע את מדינות המפרץ הפרסי, את יפן ואת דרום קוריאה, שיש להן קשרי מסחר מפותחים עם איראן, לפחות לקיים את הסנקציות עליהן הוחלט בעבר. ציטוט המקור: Rather than pursue sanctions against Iran's central bank, U.S. officials now say they will seek to persuade some of Tehran's key trading partners — including the Persian Gulf states, South Korea and Japan.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי בעוד לשכת ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו מודיעה ביום ג' כי מיד לאחר פרסום דו''ח הוועדה לאנרגיה גרעינית על איראן, יפרסם נתניהו הודעה מיוחדת האומרת כי עתה יש להגביר את הסנקציות על איראן, הקדים אותו ממשל אובמה ומודיע כי סנקציות כאלה לא ינקטו כלפי איראן.
במילים אחרות, ממשל אובמה הוא זה שמשאיר לפני ישראל את האופציה הצבאית, כדרך היחידה בה היא יכולה לפעול מול איראן.  אם ישראל תחליט שלא לנקוט באופציה הצבאית, ותיישר קו עם מדיניות הנשיא אובמה, היא תעמוד מול איראן החמושה בנשק גרעיני.
עם התמוטטות אופציית הסנקציות, גם ערב הסעודית ומדינות המפרץ הפרסי נשארות חשופות לבדן מול הנשק הגרעיני האיראני.

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות