ישראל תקפה ציוד נ"מ רוסי שיועד לשדרג את מערכות ההגנה האוויריות של סוריה וחיזבאללה

מקורות צבאיים ומודיעיניים מזרח תיכוניים תיארו, ביום א' 7.12 בלילה, את הפצצה שישראל ביצעה על מטרות ליד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק, וליד גבול סוריה-לבנון, כהתנקשות הצבאית הראשונה הגלויה בין ישראל לרוסיה במלחמה בסוריה.  מקורות אלה טענו, כי ישראל השמידה רכיבים של טילי נ"מ מתקדמים רוסיים מדגם SA-24, או לחילופין רכיבים של מערכות נ''מ מתקדמות רוסיות שמוסקבה החליטה לספק לסוריה ולחיזבאללה.
המקורות האלה אמרו, כי מערכות נשק רוסיות כאלה הובאו בימים האחרונים על ידי מטוסי תובלה צבאיים רוסיים אל החלק הצבאי של נמל התעופה הבינלאומי של דמשק. המקורות ציינו גם, כי ההפצצה הישראלית התרחשה פחות מ-24 שעות לאחר שסגן שר החוץ הרוסי מיכאיל בוגדנוב Mikhail Bogdanov, הממונה בקרמלין על ניהול המעורבות הרוסית במלחמה בסוריה, נפגש בשבת 6.12, עם מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה בביירות. זו לא הייתה הפעם הראשונה שהשניים נפגשו, אולם זו הייתה הפעם הראשונה שהרוסים יצאו מגדרם לפרסם בפומבי צילומים של השניים לוחצים ידיים.
להערכת המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה, ייתכן מאוד שיש בסיס לידיעות על 'הקשר הרוסי' להפצצות.
הרוסים מחפשים כבר כמה שבועות דרך לגמול לארצות הברית ולישראל, על נפילת הבסיס המודיעיני הרוסי הגדול, בידי המורדים הסוריים, בשבוע הראשון של חודש אוקטובר, בתל א-חארה Tel a-Hara , ליד  העיר דרעא בדרום סוריה, לא רחוק משולש הגבולות סוריה-ירדן-ישראל.
מקורות מודיעיניים מערביים אומרים, כי זה היה אחד מבסיסי המודיעין הרוסיים  המתקדמים ביותר מחוץ לגבולותיה של רוסיה, וכי בידי המורדים נפל ציוד מודיעיני רוסי שבמערב לא הכירו. המקורות הצבאיים של תיקדבקה מוסרים, כי הציוד הרוסי הרגיש הזה הוצא מסוריה והועבר ללימוד ובדיקה של מומחי מודיעין מערביים.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי ליד נמל התעופה הבינלאומי-צבאי של דמשק, תקפו המטוסים  בסיס של חטיבה מס' 103 של דוויזיה מס' 4, המשמר הנשיאותי הסורי. בדימאס-המטרה השנייה שהותקפה הוא מחנה עורפי לוגיסטי של דוויזיה מס' 4 הסורית.
עצם העובדה שהותקפו שני אתרים השייכים לאותה דוויזיה סורית, מצביעה על כך כי המדובר באותו משלוח נשק שהיה בדרכו מסוריה לחיזבאללה בלבנון.
קודם לכן, זמן קצר לאחר התקיפה האווירית הישראלית דיווחו המקורות הצבאיים של תיקדבקה: 
הטלוויזיה הסורית ומקורות בחיזבאללה מדוחים, ביום א' 7.12 לפנות ערב, כי מטוסים של חיל האוויר הישראלי תוקפים בסיסים צבאיים של צבא סוריה לד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק. במקביל מוסרים מקורות של חיזבאללה, כי מטוסי חיל האוויר הישראלי  תוקפים גם מטרות באזור גבול סוריה לבנון באזור דימאס ליד הכביש הישן מדמשק לביירות. שני המקורות טוענם כי בהפצצות אין נפגעים. מקורות בישראל ובצה''ל סירבו להגיב על ידיעות אלה.
מקורות סוריים ולבנוניים מסרו, כי היו לפחות 10 גיחות התקפה על המטרות. לדבריהם ליד נמל התעופה הבינלאומי של דמשק הותקף כמה פעמים מחס נשק גדול. לא נמסרו פרטים מה המחסן הכיל. ליד דימאס הותקפה עמדה צבאית. לא נמסר באם המדובר בעמדה של הצבא הסורי, או של כוחות חיזבאללה.

Print Friendly, PDF & Email