ישראל תשלים עם ממשלה פלסטינית בה שליש מחבריה יהיו אנשי חמס, ושליש נוסף יהיו אנשים שמזוהים אתו.

תיקדבקה: שני מנהיגי `קדימה` מ`מ ראש הממשלה אהוד אולמרט ושרת החוץ ציפי ליבני הציגו ביום ג` 7.2, את מדיניותם, אולמרט בראיון בערוץ 2 לידידו ניסים משעל בירושלים, וליבני נפגשה עם אנשי המכון למזרח התיכון בוושינגטון, היכן שפוליטיקאים, אנשי צבא, דיפלומטים, אנשי מודיעין, ואנשי מחקר אמריקנים וישראלים, המתחילים את הקריירה שלהם מתערבבים באלה שסיימו את הקריירה שלהם. הדבר הבולט בדברי שני הפוליטיקאים העושים מאמץ גדול בשבועות האחרונים לבנות את דמותם כמדינאים היה כי אין להם כל תוכנית מדינית-אסטרטגית ממשית לטיפול או פתרון המלחמה הישראלית-פלסטינית הנכנסת לשנתה השישית. אין להם גם כל מושג כיצד הם יטפלו בשאלה הבוערת של הקמת ממשלת חמס ברשות הפלסטינית.
בראיון ממושך בו שני הדברים הבולטים ביותר היו האיפור הכבד של מ"מ ראש הממשלה ומראיינו, עד כדי יצירת אפקט של מסכת גבס, והתיאום שכנראה נקבע מראש, על ידי מעצבי התדמית של אולמרט, של השאלות שישאלו והתשובות שינתנו, אמר אולמרט כי אנו נצטרך להיפרד מחלקים גדולים של האוכלוסייה הפלסטינית ומשטחים ביהודה ושומרון. נתכנס ונגן על גושי ההתיישבות הגדולים, על אריאל, מעלה אדומים, ירושלים וגוש עציון. בתשובה לשאלה על בקעת הירדן, אמר אולמרט, `לא נוכל לוותר על גבולנו המזרחי.` בכך אולמרט התחמק מתשובה ברורה לגבי בקעת הירדן עצמה.
כל אלה הם סיסמאות עייפות ושחוקות שאין בהן כל ממש והן אינן מצביעות על איזה שהוא פתרון לאף אחת מהבעיות הבוערות העומדות כיום בפני ישראל. רק לפני חצי שנה ישראל `נפרדה` מ-1.3 מיליון פלסטינים ברצועת עזה, מה שהוא השתנה במערכת היחסים בין ישראל ופלסטינים אלה? האם הפלסטינים החלו לבנות ולפתח את והשטחים התשתית הכלכלית שהם קבלו ברצועה, או שהם התרכזו ומתרכזים היום בחיזוק כוחם הצבאי, ובהכנות שהם עושים לסיבובי מלחמה נוספים עם ישראל?
אם ישראל תיפרד בגדה המערבית כפי שאולמרט מציע באותה דרך וצורה חד-צדדית, ללא כל תכנון אסטרטגי לא צבאי או מדיני, כמו בעזה, התוצאה תהייה זהה. התחזקות הגורמים הרדיקאלים בקרב הפלסטינים, והחמרה נוספת במצבה הביטחוני של מדינת ישראל.
שרת החוץ ציפי ליבני אמרה בוושינגטון `כי אין לנו עניין במשבר הומניטארי ובהתמוטטות הרשות הפלסטינית.` אולי שרת החוץ לימדה את עצמה לדבר בלשון דיפלומטית דו- משמעותית, אבל משבר הומניטארי מתחולל כבר ברשות לפחות שנתיים, והרשות כבר התרסקה מזמן. חבל שמידע חיוני כזה לא הובא לידיעתה של שרת החוץ.
שני הפוליטיקאים המרכזיים המובילים כיום את מדיניותה של ישראל ממשיכים בדרכו של אריאל שרון. להציג מצג שווא בפני הציבור, ולהתעלם מהעבודות האמיתיות המתרחשות בשטח, במטרה להשיג הישגים פוליטיים פנימיים בישראל. למרות שליבני קראה `שלא ליפול במדרון שהפלסטינים מציבים עתה בפני העולם,` מדרון החמס, זו בדיוק הדרך בה היא ואולמרט מובילים את מדינת ישראל.
בעוד כמה שבועות ישראל תצטרך להשלים עם הקמת ממשלה פלסטינית, שלפחות שליש מחבריה יהיו מקובלים על החמס, ושליש נוסף יהיו אנשי חמס בעצמם. וכאשר ברמאללה תשלוט ממשלת חמס, אהוד אולמרט, לא יכול לבצע `היפרדות מרוב חלקי האוכלוסייה הפלסטינית` כפי שהוא מציע, וציפי ליבני לא תוכל להימנע מהתדרדרות במדרון, שהיא כבר נמצאת בתוכו. הבעיה המרכזית היא שאחרי שממשלת חמס תשלוט ברמאללה, כל הדיבורים והחישובים על נסיגות וגבולות לא יהיה להם ערך.

Print Friendly, PDF & Email