יש הפסקת אש, או אין? אש"ף-יש! החמאס-אין! ישראל שותקת. יש מלחמת התשה!

ביום ה' 14.8 לפנות בוקר השתררו במלחמה בעזה מצבים מבולבלים וסותרים אחד השני, שרק העידו על הפערים הגדולים הקיימים בין מצרים, ישראל, אש''ף-רמאללה, והחמאס. על השאלה האם יש הפסקת אש, והאם היא הוארכה או לא? אי אפשר היה לקבל תשובה ברורה. מצרים ונציגי רמאלה טוענים, כי זו הוארכה ב-120 שעות-חמישה יום! החמאס אומר, שאין הארכה-משום שנקודות רבות עדיין לא הוסכמו.
 ישראל ממשיכה בשתיקה שכפתה עליה ביום ד' בלילה, ואיננה משתתפת בעימות המצרי-פלסטיני הזה.
לפי העובדות והמתרחש בשטח, אין הארכת הפסקת אש-אבל יש מלחמת התשה!
הפלסטינים תקפו בטילים החל מהשעה 21:30 בלילה, ועד השעה 02:00 לפנות בוקר ביום ה', את אשקלון, נתיבות, חבל לכיש, חבל אשכול, ושער הנגב. צה''ל הגיב בהפצצות של חיל האוויר שנערכו מחאן יונס בדרום הרצועה ומטרות במרכז ובמזרח הרצועה.
החמאס, מעמיד פנים ואומר, כי הוא לא שמע ואיננו יודע דבר על ירי טילים מהרצועה. ישראל אומרת, כי  באורח פורמאלי הוסכם על הארכת הפסקת האש, אולם למעשה הסכמה זו אף פעם לא נכנסה לתוקפה, מאחר והחמאס איננו מקיים אותה. מצרים אומרת, כי המו''מ להארכת המו''מ יימשך בקהיר.
המקורות של תיקדבקה: הדבר היחיד הברור מתוך מצב זה הוא, שראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, ממשיכים במדיניות שלהם לפיה צריך 'להוביל' את החמאס וגורמים אחרים בעזה, לתוך הפסקת אש ממושכת, למרות שחלקים מהם אינם רוצים בה.
במלים אחרות, גם אם נתניהו ויעלון אינם רוצים בכך, מדיניותם מובילה לפי המתרחש בשטח למלחמת התשה, בה ירי הטילים מהרצועה נמשך, מבלי שיש סיכוי שהוא נראה לעין שהוא ייפסק!  
ביום ג' 12.8 בלילה,  דיווחו המקורות של תיקדבקה  תחת הכותרת: 'סיכויים גבוהים לחידוש המלחמה בחצות ביום ד'. אין מו''מ. צה''ל נערך להרחבת הפעולה הצבאית בעזה. 
הסיכויים לחידוש המלחמה בעזה, עם סיום הפסקת האש, ביום ד' 13.8  התגברו בלילה, כאשר הוברר סופית, כי לא רק שאין 'התקדמות' במו''מ המשולש בין ישראל, מצרים, והפלסטינים, אלא שהמו''מ הופסק לגמרי, וכי אין אפשרות לצמצם את הפערים המוגדרים 'בלתי נתונים לגישור' בין ישראל לפלסטינים, ובין שתי המשלחות הפלסטיניות למו''מ-קרי זו של החמאס ושל הרשות הפלסטינית.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מדווחים בלעדית, כי ראשי המודיעין המצרי הגישו לנציגים הישראלים במו''מ נייר עבודה אחד, ולמשלחות הפלסטיניות נייר עבודה שני, כאשר בשיחות סגורות מאחורי הקלעים הם מודים, כי גם הם אינם יודעים כיצד אפשר לגשר בין שני ניירות עבודה אלה.
מקור בכיר המקורב לשיחות תיאר בלילה באוזני המקורות של תיקדבקה, כי 'כל מה שהמשלחת הישראלית עושה במשך היום בו היא נמצאת בקהיר, הוא שתיית תה מצרי חריף שמוגש להן במלון היכן שהמו''מ מתקיים'. במילים אחרות, לא מתקיים מצב בו יש איזה שהוא ניסיון לגשר על פני הפערים.
הרושם בירושלים הוא, כי המצרים אינם ממהרים לשום מקום, והמלחמה בין צה''ל והחמאס העומדת להתחדש איננה נמצאת כרגע בסדר עדיפויות גבוה אצלם.
הוכחה לכך אפשר היה למצוא ביום ג' 12.8, במסיבת העיתונאים  שערכו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, ונשיא מצרים פאתח אל-סיסי, לאחר הפגישה שקיימו בסוצ'י שלחוף הים השחור. שני המנהיגים לא התייחסו בכלל בדבריהם למלחמה בעזה.
המקורות של תיקדבקה מוסרים, כי במחנה-המשלחות הפלסטיניות המנהלות את המו''מ בקהיר, קיימים שני פילוגים עמוקים, אשר גם הם אינם מאפשרים להתחיל במו''מ רציני.
פילוג אחד הוא בין משלחת הרשות הפלסטינית-אש"ף לבין משלחת החמאס. משלחת החמאס אומרת, כי יו''ר הרשות אבו מאזן  אנינו יכול לייצג את האינטרסים של החמאס, וכי הוא משתף פעולה עם המצרים נגדם.
המקורות המודיעיניים שלנו מדווחים, כי מתיחות גבוהה מאוד השתררה ביום ג' בלילה בין רמאללה ועזה, כאשר גדודי הביטחון ושירותי המודיעין הפלסטינים החלו עוצרים, בפעם הראשונה מאז פרוץ המלחמה בראשית יולי, פעילים של החמאס. פעולה כזו של כוחות הביטחון הפלסטינים מתבצעת, בעת פרסום דברים אלה, במחנות הפליטים בקלקיליה ובטול כרם.  פילוג שני הוא בין חברי משלחת החמאס, שבאו מרצועת עזה, ובין חברי המשלחת שבאו מדוחה שבקטאר. חברי המשלחת מעזה, טוענים שקודם יש להחליט על התנאים שיביאו להכרזת הפסקת אש ממושכת שבמהלכה יידונו פתרונות מדיניים וצבאיים לטווח ארוך.  משלחת החמאס מקטאר מציגה עמדה הפוכה האומרת, כי קודם יש לדון בפתרונות מוסכמים לטווח ארוך ורק לאחר מכן להסכים על הארכת הפסקת האש.
הדבר היחיד היכול לעצור בשלב זה של ההתפתחויות את חידוש המלחמה ביום ד' בחצות, היא הודעה חד-צדדית של הזרוע הצבאית של החמאס בעזה, גדודי עיז א-דין אל קסאם, כי היא מסכימה להמשיך את הפסקת האש, ללא תנאים שהם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה  מדווחים, כי במשך יום ג', החלו הצמרות המדיניות והצבאיות הישראליות נערכות לא רק לחידוש הלחימה בעזה, אלא להרחבתה.
מקורות בירושלים אמרו בלילה, כי ראש הממשלה בנימין נתניהו, ושר הביטחון משה יעלון, מבינים כי הם אינם יכולים להמשיך במדיניות של פעולות צבאיות מוגבלות מול החמאס. באם החמאס יחדש את ירי הטילים. גם לנתניהו וגם ליעלון ברור, כי עליהם יהיה להרחיב את הפעולה הצבאית מול החמאס, לא רק בגלל מעמדם בדעת הקהל הישראלית, אלא  בגלל ההתנגדות הרחבה הקיימת בצה''ל למדיניות ההבלגה שלהם.  

 

Print Friendly, PDF & Email