כאות להתנגדותה להסכם הגרעין בין ארה"ב ואיראן, הציגה סעודיה בפומבי בפעם הראשונה את הטילים הגרעיניים DF3

צבא סעודיה הציג ביום ג' 29.4, בעת מצעד צבאי, את הטילים הגרעיניים שלו לטווח ארוך ה- DF3, אותם רכש בסין, לפני 27 שנה, ב-1987. זו הייתה הפעם הראשונה ששני טילים כאלה, ממאגר הטילים הסעודיים, שיש להם טווח של 2,650 ק''מ, והמסוגלים לשאת ראש חץ במשקל  2.150 טון, או פצצה גרעינית אחת, הוצגו בסעודיה בפומבי. זוהי גם הפעם הראשונה שמדינה מזרח-תיכונית  מציגה בפומבי טילים ארוכי טווח שיש להם יכולת לשאת ראשי חץ גרעיניים.  
הטילים הופיעו במצעד צבאי שנערך בעיר הצבאית חאפר-אל באטין Hafar Al-Batin, שבמזרח סעודיה, הממוקמת ליד משולש הגבולות סעודיה-כווית-עיראק.  המצעד הצבאי נערך לציון סיומו של תרגיל צבאי גדול 'חרב עבדאללה' "Abdullah's Sword", וכמעט כל הצמרת הצבאית והביטחונית הסעודית נכחה בו. בין אורחי החוץ שהוזמנו במיוחד לטקס היו גם, מלך בחריין, חמאד King Hamad, יורש העצר של אבו דאבי  שייח' מוחמד בין זאיד Sheikh Muhammad bin Zayed, והרמטכ''ל הפקיסטני גנרל ראחיל שריף General Raheel Sharif.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי להצגת הטילים הגרעיניים יש לפחות שש משמעויות ראשוניות מבחינתן של סעודיה ומדינות המפרץ:
1. בית המלוכה הסעודי מאותת, כי הוא לא יהסס מלהשתמש בטילים גרעיניים, באם תפרוץ מלחמה בין סעודיה ואיראן.
2. סעודיה מאותת לוושינגטון, כי היא ממשיכה להתנגד להסכם הגרעיני ההולך ונרקם בשבועות ובימים האחרונים בין ממשל אובמה בארה''ב ובין טהרן. לדעת הסעודים, וגם של ישראל, הסכם זה לא רק שלא יעצור את התוכנית הצבאית הגרעינית האיראנית, אלא יהפוך את איראן למדינת סף גרעינית. תוצאה כזו של ההסכם האמריקני-איראני יביא למלחמה במזרח התיכון ובמפרץ, בה סעודיה תיקח חלק.
3. עצם השתתפותם של טילים גרעינים בתמרון 'חרב עבדאללה', חושף את ההערכה הסעודית, כי במלחמה כזו קיימת אפשרות של שימוש בנשק גרעיני.
4. הצגת הטילים הסינים המיושנים, הוא איתות סעודי, כי בידי הצבא הסעודי נמצא עתה כבר דור מתקדם יותר של טילים גרעיניים. המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי בביקוריהם בשנתיים האחרונות של נסיכים בכירים סעודיים בבייג'ין, התקיימו דיונים לפיהם ריאד תרכוש טילים גרעיניים לטווח בינוני מדגם  Dong-Feng 21-DF-21 ('רוח מזרחית') שהטווח שלהם הוא 1,700 ק''מ. והמסוגלים לשאת ראשי חץ, כולל גרעיני, במשקל 300 ק''ג. לטיל הזה מערכת הנחייה תרמית terminal radar guidance אשר מבטיחה דיוק פגיעה במטרה. אין במערב מידע מודיעיני אם ומתי טילים סעודים כאלה הגיעו לסעודיה.
5. עצם נוכחותו של הרמטכ''ל הפקיסטני גנרל ראחיל שריף General Raheel Sharif, במצעד בו הוצגו הטילים הגרעינים, היא האיתות הסעודי הברור ביותר עד כה, מהיכן סעודיה תקבל את ראשי החץ הגרעיניים של הטילים-קרי מהמאגרים הגרעיניים של איסלמאבאד.
6. כל המסרים הצבאיים-אסטרטגיים הסעודים האלה, הם איתות כי סעודיה איננה סומכת יותר על המטריה הגרעינית האמריקנית, והיא בונה לעצמה, בעזרתן של סין ופקיסטן,  מטריה גרעינית עצמאית.

 

Print Friendly, PDF & Email