כאשר אין הרתעה, לא בעזה ולא בלבנון, הטרור רק יתגבר. תרגילי 'החתול והעכבר' במבצע 'מגן צפוני' שוחקים את ההרתעה של צה"ל

הנוסחה במניעת פיגועי טרור היא פשוטה מאוד: אם יש הרתעה כוללת-בכל החזיתות, יש ירידה במספר פיגועי הטרור. אם אין הרתעה באף אחת מהחזיתות בהן ישראל נתונה-מספר פיגועי הטרור יימצא, או כבר נמצא בקו עלייה.
מאחר ובחזית עזה ובמבצע 'מגן צפוני' אלמנט ההרתעה נמחק מהלקסיקון של ממשלת ישראל וצה"ל, מספר פיגועי הטרור יימצא בתקופה הקרובה בקו של עליה, ופיגועי ירי, כפי שהתרחש, ביום א' 9.12 ליד עופרה, שם נפצעו שבעה ישראליים, רק יתגברו.
לגבי עזה אין צורך בהסברים וניתוחים. התמונה שם ברורה.
ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר זאת גם הצורה גלויה בקולו.
בעזה ישראל קנתה באמצעות הדולרים של קטאר את הסכמתו של החמאס לעצור את הפגזות הטילים, את טרור בלוני התבערה והנפץ, ולהוריד את פרופיל ההפגנות וההתקפות לאורך גדר המערכת. שקט יחסי זה נקנה לששה חודשים, כלומר עד חודש מרס 2019, תמורת 15 מיליון דולר לחודש.
כאשר החמאס בטוח, כי לקראת כל התחלת חודש מתוך ששת החודשים האלה הוא יקבל את הכסף שנקבע, יש לו פנאי וכסף להצטייד בטילים חדשים, לחפור מנהרות חדשות, ולהפנות את מאמציו לארגון פיגועים ביהודה ושומרון.  פיגועים כאלה נמצאים בראש סדר העדיפויות של החמאס, לא רק מפני שהם פוגעים ורוצחים ישראלים, אלא משום שהם מערערים את מצב הביטחון ברשות הפלסטינית שהיא מטרה אולי  לא פחות חשובה בעיני החמאס מאשר פגיעה בישראל.
לגבי המתרחש במבצע 'מגן צפוני' אין לדעת הקהל הישראלית אפילו שמץ של מושג באיזה דרך וצורה צה"ל מנהל את המבצע.
הסיבה העיקרית לכך מערכת התעמולה המסיבית שהממשלה וצה"ל מנהלים לגבי המבצע המציג אותו כמבצע צבאי לכל דבר נגד חיזבאללה. הידיעות החוזרות ונשנות כל כמה שעות על תוואי זה או אחר של מנהרה נוספת שנתגלתה עושות את שלהן ומרדימות את דעת הקהל.
למערכת תעמולה זו שותפים רוב הכתבים וכלי התקשורת אשר מדווחים מהשטח-חוץ מאשר דבר אחד: מה באמת מתרחש בשטח.
לכל מי שמסתובב בשטח ורואה את המתרחש בעיניו מתגלה תמונה שונה לחלוטין.
כוחות צה"ל  מגיעים לנקודות בתוך שטח ישראל בהם המידע המודיעיני מצביע על קיום אפשרי של מנהרות, כשהם מצוידים במיטב הציוד הצבאי והטכנולוגי. צריך לציין כי חיילי צה"ל נראים בשטח לבושים ומצוידים היטב. לחיילים נלווים, כלי רכב משוריינים, האמרים, מלט"ים, ויחידות ארטילריה ניידות מחפות עליהם.
אבל בנקודה זו מתחילה הבעיה.
כאשר הכוח נע לכיוון המטרה-שהיא בתחום הגבול הישראלי-מקבל כוח יוניפי"ל הודעה לשלוח את כוחותיו לנקודה זו. מאחר והנקודה הזו נמצאת ממש על גבול ישראל-לבנון מעביר יוניפ"יל את ההודעה לצבא לבנון.
עכשיו נוצר מצב, בו כוחות וצה"ל ויוניפי"ל מגיעים בערך באותו זמן לאותה נקודה. בשלב זה אף אחד מהכוחות האלה לא ממשיך בתנועה. כולם מחכים לאנשי יחידת המיפוי של צבא לבנון, שהיא יחידה במודיעין הלבנוני, שתבוא לבדוק האם צה"ל לא עובר את גבול לבנון אפילו בסנטימטר אחד.
כמו כל יחידה אחרת בצבא לבנון, יחידת המיפוי של המודיעין הלבנוני קשורה עם חיזבאללה ומקבלת ממנו הוראות כיצד לפעול.
בתחנות הטלוויזיה הישראלית משודרות תמונות של חיילי צה"ל מרססים בצבע כחול סלעים הנמצאים בשטח ככאלה שמציינים את השטח בו הכוחות עומדים לפעול. מה שלא משודר הוא שחיילי צה"ל אינם מבצעים פעולה זו אלא רק לאחר שהם מקבלים אישור מיוניפי"ל כי אכן צבא לבנון הסכים לכך. ואם זה צבא לבנון הסכים לכך, משמע שחיזבאללה נתן את אישורו לכך.
בינתיים מתאספים במרחק שאינו עולה על שלושה או ארבעה מטר מחיילי צה"ל מאות כפריים לבנוניים אשר מקללים, צוחקים, מקללים ושמים ללעג את חיילי צה"ל.  אפשר וצריך להניח, כי בין מאות אנשים אלה נמצאים עשרות אנשי חיזבאללה.
ההוראות לחיילי צה"ל הן חמורות ביותר. נאסר עליהם להגיב בצורה כל שהיא להתגרויות של הכפריים הלבנוניים.
עכשיו נוצר מצב שבעוד הטלוויזיות הישראליות ואמצעי השידור הישראליים האחרים משדרים תמונות של הציוד ההנדסי הכבד שצה"ל מפעיל בחשיפת המנהרות, הטלוויזיות ותחנות השידור הלבנוניות וברוב מדינות המזרח התיכון משדרות תמונות של חיילי צה"ל המצוידים במיטב הציוד הצבאי, כאשר הכפריים הלבנוניים צוחקים ולועגים להם.
התמונה המתקבלת העולם הערבי, כולל אצל הפלסטינים, הוא שדויד הלבנוני שם לצחוק את גוליית הישראלי.
זו בדיוק התמונה שחיזבאללה רוצה שתתקבל בדעת הקהל הלבנונית והערבית.
בישראל טוענים שחיזבאללה שותק ואינו מגיב על הפעולה הישראלית. הוא מגיב ועוד איך הוא מגיב, אבל בדרך מיוחדת משלו.
כל יום שעובר  מצבים ותמונות אלה לא רק שפוגעות בצה"ל, הן מוחקות יותר ויותר את ההרתעה שלו.              

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות