כאשר הטרור הופך למכשיר פרגמאטי בידי פוליטיקאים: מפסגות, איראן ולוב

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר ביום א' 6.10, בפתח ישיבת הממשלה,  כי הוא רואה בחומרה את הפיגוע בילדה בפסגות.
אז מה? נתניהו גם רואה בחומרה את פיתוח הנשק הגרעיני האיראני!
נתניהו אומר, כי השנה האחרונה הייתה שקטה ביותר מבחינת מעשי טרור. השב''כ, לדוגמא, חושב אחרת.
השב''כ פרסם ביום ה' 3.10 את סיכום הפיגועים הפלסטינים בחודש ספטמבר, מהם עולה שיש עלייה חדה בפעילות הטרור. בספטמבר התרחשו 133 פיגועים, לעומת 99 בחודש אוגוסט. רק ביהודה ושומרון נרשמו 104 פיגועים לעומת 68 באוגוסט. בשניים מהפיגועים נהרגו שני חיילי צה"ל. על איזה שקט בדיוק נתניהו מדבר?
בימים האחרונים אנו למדים, כך מסבירים לנו, כי איראן נמצאת רק כמה שבועות מפצצה גרעינית, באם היא תחליט לבנות אותה. אנחנו גם למדים כי הנשיא אובמה איננו חושב כך. מדברי הנשיא בשבת 5.10 עולה, כי יש עוד שנה ואולי יותר , עד שאיראן תגיע לבנות נשק גרעיני.
במילים אחרות חזרנו למשחק הנצחי המתנהל כבר שש שנים בין ארה''ב וישראל, מאז 2007, שעה שהמודיעין האמריקני קבע בהערכת המצב הלאומית שלו ה-NEI, כי איראן איננה מפתחת בכלל נשק גרעיני.
כמה עשרות אלפי 'קילומטרים'mileages –דיונים עקרים נערכו במשך השנים בין ראשי מדינות, שרי ביטחון, ראשי ארגוני מודיעין, כותבי מאמרים ופרשנים, על נושא עקר זה אשר בימים אלה זכה לעדנה מחודשת. ועוד כמה זמן ייקח הדיון המחודש? כאשר האיראנים צוחקים בסתר וטפחים אחד על שכמו של השני וממשיכים לפתח את נשקם הגרעיני ללא כל הפרעה.
ראש הוועדה האיראנית לאנרגיה גרעינית עלי אכבר סאלחי, 'חשף' ביום א' 6.10, כי איראן תפסה ארבעה אנשים שניסו לחבל במתקן גרעיני איראני. הוא סירב לומר מתי התרחש האירוע, מי הם האנשים, ומי שלח אותם?
אבל הוא צדק. לא היה צורך בכך! כולם, כולל התקשרות הישראלית, היו בטוחים ורמזו כי המדובר בישראל, ולא עבר זמן קצר ודבריו כבר הופיעו בכותרות ראשיות בנושא. סאלחי אפילו איננו צריך להתאמץ ליישב את הסתירה בעמדה האיראנית לפיה אם איראן איננה מפתחת נשק גרעיני מדוע צריך לרצוח את מדעניה, ולחבל במתקניה?
במקביל, התעקשו הסעודים לפרסם ביום א,' כי חיזבאללה סיים לבנות בסיסי טילים ארוכי טווח אשר יש להם ראשי חץ כימיים.
צה''ל ומערכת הביטחון הישראלית, בדרך מפתיעה ומוזרה, דואגים כבר כמה שבועות להכחיש כל רמז, כאילו איראן וסוריה העבירו כבר לחיזבאללה נשק כימי. מדוע הם צריכים לעזור לחסן נסראללה להכחיש דברים אלה?
אולי הסעודים, להם סדר יום פוליטי שונה מישראל, למרות הרמיזות מירושלים על תיאום עמדות עם ריאד, אינם רוצים להאמין להכחשות צה''ל? אולי הם צודקים?
אולי מדובר באותה שיטה בה משתמשים כולם, באומרם, כי לאיראנים 'אין עדיין' נשק גרעיני, בעוד שמבין השורות מבצבצת האפשרות שכבר יש להם?

לכך יש להוסיף את הפשיטות שביצעו כוחות מיוחדים אמריקנים, ביניהם יחידות של 'אריות הים' Seals, בסוף השבוע על מטרות של אל קעידה בסומאליה ובלוב.
הפעולה בסומאליה, התבצעה ביום שישי 4.10, בעיר החוף הסומאלית באראה Baraawe, דרומית למוגדישו, נגד מה שהוגדר 'מטרה מרכזית' של ארגון אל-שבאב, אשר ביצע את התקפת הטרור בשבוע השלישי של ספטמבר, על הקניון מ'ווסט גייט' בניירובי. כוחות אמריקנים שבאו מהים נחתו בעיר והקיפו בית. התפתחו חילופי אש בהם נהרגו כמה לוחמי אל-שבאב. הפעולה הזו נכשלה, מאחר והאיש, שלא זוהה, לא היה בבית או הצליח להימלט.
יום לאחר מכן, בשבת 5.10, פשטו כוחות מיוחדים אמריקנים על בית בטריפולי בירת לוב. הכוחות תפסו את איש אל קעידה אל רוקאי Nazih Abdul-Hamed al-Ruqai, הידוע בשם הקוד המבצעי שלו 'אנאס אל ליבי' Anas al-Libi. האיש היה אחד האנשים המרכזיים בהתקפה שאל קעידה ביצע לפני 15 שנה, ב-1998, על שגרירויות ארה''ב בקניה ובטנזניה. הכוחות האמריקנים הגיעו לביתו בשלוש מכוניות, פרצו לתוך הבית ונטלו אתם את האיש. דוברים אמריקנים אמרו, כי אל רוקאי, הוטס לארה''ב.
המקורות ללוחמת טרור של תיקדבקה מדווחים, כי גם איש אל-שבאב, וגם איש אל קעידה, לא היו במקומות מסתור כאשר הפעולה האמריקנית התרחשה. שניהם היו בחווילות שלהם שם הם מתגוררים זמן רב, ולמעשה מדובר בפעולת פשיטה רגילה, המזכירה במידה רבה את הפשיטה של 'אריות הים' האמריקנים ב-2 למאי 2012, על החווילה של אוסמה בין לאדן והריגתו, באבוטאבאד Abbottabad שבפקיסטן.
לפני שנתיים עמדה דעת הקהל בעולם פעורת פה. היום יש יותר ויותר קולות, וגם הוכחות, כי המודיעין האמריקני ידע כמה שנים קודם היכן בין לאדן נמצא.
אם כך לגיטימי היום לשאול, מדוע דווקא עכשיו פעולה אמריקנית זו, בסומאליה ובלוב, התרחשה? מדוע היא לא התרחשה לפני ה-21 בספטמבר כאשר החלה ההתקפה של אל-שבאב ואל קעדיה בניירובי?
לכן יש תשובה ברורה מאוד: אף אחד מגופי המודיעין האמריקנים והישראליים לא ידעו כי התקפה כזו ממשמשת ובאה.
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, אמר ביום א' 6.10, כי אנשים אלה של אל קעידה וארגוני טרור אחרים, יכולים לברוח אבל אין יכולים להסתתר. 'אנחנו (ארה''ב), נמשיך לנסות להביא אנשים אלה לצדק'. ציטוט המקור: Those members of al Qaeda and other terrorist organizations literally can run but they can't hide. We will continue to try to bring people to justice.
הדברים של קרי נשמעים טוב, חוץ מאשר בנקודה אחת: מלחמה בטרור היא גם, אבל לא רק מלחמה להביא אנשים רעים למשפט. המלחמה בטרור צריכה למנוע רציחתם של אנשים. הכלל הזה הוא אוניברסאלי, מהקונסוליה האמריקנית בבנגאזי ב-11 בספטמבר 2012 שם נרצחו שגריר ארה''ב ושלושה מעוזריו, דרך קניון 'ווסט גייט' בניירובי בספטמבר 2013, שם עד היום איש איננו יודע כמה אנשים באמת נהרגו, ועד הניסיון לרצוח במוצאי שבת 5.10, ילדה בת 9, בשם נעם גליק, מפסגות.

 

Print Friendly, PDF & Email