כאשר הנשיא טראמפ, יורש העצר הסעודי MbS, ורוה"מ נתניהו נחלשים, מערכות הביטחון והמודיעין הישראליות מותקפות בארה"ב

זו רק הייתה שאלה של זמן עד אשר פרשת הירצחו של העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוקג'י תגיע גם לישראל. דבר כזה קרה, ביום ג' 18.12 כאשר העיתון 'וול סטרייט ג'ורנאל' WSJ פרסם כתבה ארוכה על יחסי שירותי הביון וחברות הביטחון והטכנולוגיה הישראליים עם סעודיה.
במרכז הכתבה נמצא הדיווח, כי שניים ממקורביו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS, אשר היו מעורבים ישירות בפרשת הירצחו של חאשוקג'י, ב-2 לאוקטובר בקונסוליה הסעודית באיסטנבול, יועץ בכיר של בית המלוכה סעוד אל-קחטאני Saud al-Qahtani, וסגן ראש שירותי המודיעיןהסעודיים גנרל אחמד אל-אסירי deputy intelligence chief Maj. Gen. Ahmed al-Assiri, שהודחו בגלל מעורבותם הישירה בארגון ובתכנון רצח חאשוקג'י, היו ממונים למעשה על הקשר החשאי בין סעודיה וישראל.
לפי הכתבה סעוד אל-קחטאני מילא שני תפקידים בריאד. הוא היה ממונה על קידום תדמיתה של ישראל בכלי התקשורת הסעודים, ובאיתור מתנגדים ומותחי ביקורת על המשטר. 
הכתבה מתארת את שני התפקידים כחופפים, וכסיבה העיקרית לפיה אל-קחטאני היה מעוניין בקשר עם חברות ביטחון ואלקטרוניקה ישראליות שמכרו ציוד מעקב מתקדם לסעודיה. מעמדו של אל-קחטאני (לפי הכתבה), היה כל כך בכיר, עד שסגן ראש המודיעין הסעודי הגנרל אסירי היה כפוף אליו.
מקורות סעודים אמרו ל'וול סטרייט ג'ורנאל' כי שתי חברות אלקטרוניקה ישראליות אתן סעוד אל קחאטני עמד בקשר NSO Group and itsaffiliate, Q Cyber Technology, מכרו בשנה שעברה לסעודיה ציודמעקב מתקדם בהיקף של 55 מיליון דולר.
הכתבה מצטטת בכיר סעודי (מבלי לזהותו) האומר: 'אל-קחטאני היה איש המפתח בכל המגעים האלה.' 'הוא רצה את הטוב ביותר, והוא ידע כי החברות הישראליות מציעות את המיטב', Qahtani was the keyplayer in all of this, said one Saudi official. He wanted the best and he knewthat Israeli firms offered the best.
הכתבה ממשיכה ומספרת, כי גנרל אסירי נסע פעמים רבות לישראל, ובכך הפך לסעודי הבכיר ביותר שביקר אי פעם בארץ.
למרות שהכתבה, מלבד כמה רמזים כלליים, לא מביאה אפילו עובדה אחת המוכיחה ששני הבכירים הסעודית האלה הסתייעו באיזה שהיא טכנולוגיה ישראלית לעקוב אחר חאשוקג'י, או שגורםישראלי היה מעורב בעקיפין או ישירות בפרשת המעקבים אחר חאשוקג'י, קובעת הכתבה, כי הדחתם מתפקידיהם בסעודיה, פגעה קשה גם ביחסי סעודיה וישראל, וגם ביוזמת השלום של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, המבוססת על יחסי הקרבה הקיימים בין ישראל ויורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי למרות מידע המתפרסם באחרונה ממקורות שונים ( האחרון שבהם פורסם ביום שני 17.12 ב'ניו יורק טיימס' ), המצביע על כך כי מעמדו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן לא נפגע בערב הסעודית כתוצאה מרצח חאשוקג'י, ואפילויש סימנים כי הוא התחזק בחוגים סעודיים מסויימים , טוענת הכתבה ב'וול סטרייט ג'ורנאל', כי מעמדו המתרופף של יורש העצר, והעובדה שהמלך סאלמן בן ה-82 הוא שלקח לידיו את ניהול העניינים בסעודיה, תפגע ביחסי סעודיה וישראל, מאחר והמלך דורש שלפני כל יוזמה מדינית הבעיה הפלסטינית תמצא את פתרונה.
בסיום הכתבה סוקרת את היחסים החשאיים הקיימים שבין ישראל וסעודיה ומדגישה את הנקודותהבאות:

  • ראש 'המוסד' הישראלי יוסי כהן ביקר פעמים רבות בסעודיה.
  • ישראל, ערב הסעודית, ואיחוד נסיכויות הנפט הערביות ה-UAE, מחליפות ביניהן על בסיס קבוע מידעמודיעיני על איראן ועל המתרחש באזור הים האדום.
  • עם כניסתו של הנשיא דונלד טראמפ לבית הלבן (בינואר 2017) ערב הסעודית וישראל ראו בכך הזדמנות לקדם את מדיניותן נגד איראן ובעלי בריתה באזור.
  • ראש הממשלה בנימין נתניהו היה אחד המנהיגים הבודדים בעולם אשר לאחר רצח חאשוקג'י יצא להגנתו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן.
  • סעודיה מאפשרת לאנשי עסקים ישראליים להיכנס לתחומה והיא מציידת אותם ברישיונות מיוחדים, המאפשרים להם להיכנס לממלכה ללא דרכונים.

הכתבה ב'וול סטרייט ג'ורנאל'  מתפרסמת כמה ימים בלבד לאחר שמשרד האוצרהאמריקני הטיל, ב-13 לדצמבר סנקציות על האלוף (במיל.) ישראל זיו ועל החברות שהואעומד בראשן, בגלל פעולותיו בדרום סודן. האשמות שממשל הנשיא טראמפ מעלה נגד זיו,ואשר אותן הוא מכחיש בתוקף, מציירות תמונה קשה של אספקת נשק ישראלי לכמה גורמים בדרוםסודן הנלחמים ביניהם, במטרה ללבות את המלחמה ביניהן, כדי להגביר את מכירות הנשק.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי זה לא מקרה כי תוך שבוע מותקפים בוושינגטון קציני צה"ל, אנשי מודיעין ישראליים בכירים, וחברות ביטחוניות ישראליות, עקב פעולותיהן החשאיות בחצי האי ערב ובאפריקה.
החלשות מעמדם האישי והפוליטי של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בוושינגטון, יורשהעצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS בריאד, וראש הממשלה בנימין נתניהו בירושלים, והעברת הרוב בבית הנבחרים האמריקני מהרפובליקנים לידי הדמוקרטים הצפויה בתחילת ינואר, היא שפתחה את הדלת להתקפות האלה.    

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות