כאשר הסדקים בתמיכה בנתניהו מתרחבים כולם מתחרים על קולות הימין. בנט ושקד מקימים את מפלגת 'הימין החדש'

באיחור של חודש וחצי, מאז 14 לנובמבר, כאשר שר הביטחון לשעבר אביגדור ליברמן, ראש מפלגת 'ישראל ביתנו'  הודיע על התפטרותו בממשלה ועזיבת מפלגתו את הקואליציה בראשות בנימין נתניהו, הבחינו שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים אילת שקד, ראשי מפלגת 'הבית היהודי', בסיבה העיקרית בגללה ליברמן עזב את הקואליציה.
ישנם בציבור הישראלית אנשים רבים, אשר כבר בשלב זה החליטו כי לא יצביעו יותר עבור 'הליכוד' כל זמן שבראשו עומד ראש הממשלה בנימין נתניהו.
הסיבות לכך הן רבות, ואחת מהן היא שנתניהו נמצא בשלטון כבר עשר שנים, אולם עיקר הסיבות לכך הצטברו בחודשיים שלושה האחרונים.
בראש ובראשונה החקירות הפליליות נגד ראש הממשלה וההמלצות של המשטרה והפרקליטות להעמיד אותו לדין בהאשמות של לקיחת שוחד. המכבש התקשורתי שכל יום ייצר כותרות חדשות בנושא, נכונות או לא נכונות, לבסוף עשה את שלו. ראש הממשלה בנימין נתניהו לא נשבר ממערכה זו, אבל נתניהו, למרות חושיו הפוליטיים החדים, לא הבחין שבאיזה שהוא שלב בחודשים האחרונים, הרבה אנשים-כלומר מצביעים ישראליים פוטנציאלים התעייפו ממנו ומהפרשיות בהן הוא ומשפחתו מסובכים.
במקום השני לאחר האשמות בשחיתות באו נושאי הביטחון. טיפולו של נתניהו בנושאי הביטחון יצר לנתניהו לפחות שלוש בעיות שפגעו קשה בתדמיתו:

1. למרות שהרוב בדעת הקהל הישראלית עדיין תומך במדיניות 'ההכלה' של נתניהו, גם כלפי איראן, חיזבאללה, והחמאס, חלקים גדולים אחרים בקהל המצביעים המסורתי של 'הליכוד' ובמחנה הימין התאכזב ממנו, ובמדיניות של 'הימנעות מפעולה' שהפכה למוטיב עיקרי במדיניות החוץ והביטחון שלו.  המדובר בעיקר בנכונות של נתניהו לספוג במשך 10 החודשים האחרונים את התקפות החמאס והג'יהאד האיסלמי בעוטף עזה. 
2. ההתנגדות הזו לנתניהו הלכה וגברה, ואף חצתה את הקווים של המחנות הפוליטיים הישראליים, כאשר הוא יזם וביצע את העברה החודשית של  מיליוני הדולרים לחמאס, בניסיון לקנות שקט בעוטף עזה.
3. הדיבורים האינסופיים של נתניהו, כי אי אפשר לצאת למבצע צבאי ברצועה מאחר ויש לרכז ולשמור את הכוחות  למצבי חירום ההולכים ומתפתחים בצפון. מבצע 'מגן צפוני' נגד מנהרות הטרור של חיזבאללה, לא נתפש בעיני חלקים של הציבור הישראלי כמבצע בגללו צה"ל צריך לרכז את כל כוחותיו ומאמציו בחזית אחת. הניסיון של נתניהו לתאר מבצע זה כפגיעה קשה ביכולותיו של חיזבאללה, לא התקבל בדעת הקהל הישראלית באמון רב.

סיבה נוספת קשורה לעייפות של חלקים בציבור הישראלי משרי 'הליכוד' הנמצאים בממשלה.
מספיק להזכיר בהקשר זה את כשלונותיו האחרונים החוזרים ונשנים של השר לביטחון הפנים גלעד ארדן למנות מפכ"ל למשטרת ישראל, או את הופעותיה הקולניות של שרת התרבות מירי רגב.  גם התגברות כוחה של האופוזיציה הפנימית ב'ליכוד' למנהיגותו של נתניהו, איננה עוזרת לו בשלב זה.
בינתיים, רוב האנשים האלה אשר החליטו, כי אינם רוצים להצביע יותר עבור נתניהו, ממשיכים לשמור אמונים לגוש הימין בפוליטיקה הישראלית אבל, מאחר רובם לא יצביעו עבור ליברמן, הם אינם יודעים עדיין עבור מי יצביעו ביום הבחירות  שייערכו בעוד שלושה חודשים ושבוע.
עבור מנהיג מפלגת 'יש עתיד' יאיר לפיד, מצביעי ימין אלה לא יצביעו.
האפשרות שחלק ממצביעים אלה יצביעו עבור המפלגה החדשה של בני גנץ-'חוסן לישראל'- אפשרות שהייתה רק לפני זמן קצר קיימת הולכת ונמוגה.
לא עברו כמה ימים ספורים מאז מפלגה זו הוקמה, וכבר היא מבריחה ממנה את הבוחרים מאוכזבי נתניהו, כאשר מנהיג המפלגה גנץ מקיף את עצמו במיטב היועצים הפוליטיים שפעלו בעבר מסביב לדמויות פוליטיות בשמאל הישראלי, וכורת ברית פוליטית עם מי שהיה הרמטכ"ל ושר הביטחון משה (בוגי) יעלון, עבורו מצביעי הימין לא יצביעו בעיקר בגלל משבר האמון שנוצר בינו לבינם.
הסדקים המתרחבים האלה בבסיסי כוחות הפוליטי של נתניהו, והעובדה שלרבים מהמאוכזבים ממנו אין עבור מי להצביע הביאה, במוצאי שבת 29.12,  את שר החינוך נפתלי בנט ושרת המשפטים איילת שקד להכריז על עזיבתם את 'הבית היהודי' והקמת מפלגה דתית-חילונית חדשה בשם 'הימין החדש'.
בהצהרה שמסרו בתל אביב ציינו השניים, כי בחרו בדרך הקשה והחליטו ללכת על מה שהם כינו 'הדבר הנכון'. אם תיתנו לנו את הכוח, נמשיך לפעול למען עם ישראל.

'הדבר הנכון' היא העובדה שרוב המפלגות הישראליות מהמרכז ועד הימין, דרך הדתיים, כולל המפלגות החדשות, נלחמות על קולות מחנה הימין-כלומר על קולותיהם של המאוכזבים מנתניהו.
שרת המשפטים איילת שקד אמרה, כי יש  לנו הערכה רבה לראש הממשלה בנימין נתניהו, אבל אסור שהימין האמיתי והמחנה הלאומי כולו יהיה שבוי בידי דמות אחת'.
צריך לשים לב לדגשים ששמה על המושגים 'הימין האמיתי' ו'דמות אחת'. אין ספק למי היא מתכוונת.

Print Friendly, PDF & Email