כאשר מלך סעודיה סאלמן ונשיא טורקיה ארדואן מדברים בטלפון סימן שנרקחת עסקה סעודית-טורקית לסיום פרשת ג'מאל חאשוגי

מלך סעודיה סאלמן ונשיא טורקיה ראסיפ טאייפ ארדואן דיברו, ביום א' 14.10 בלילה, ודנו בפרשת העיתונאי הסעודי ג'מאל חאשוגי שנעלם לאחר שנכנס לקונסוליה הסעודית באיסטנבול ב-2 לאוקטובר.
מקור נשיאותי טורקי שסירב להזדהות אמר, כי השיחה נסבה 'על הנושא כיצד להסיר את המסתורין על הפרשה של ג'מאל חאשוגי,' the issue of shedding light on the case of Jamal Khashoggi, 'והחשיבות בהקמת קבוצת העבודה (הסעודית-טורקית ) הפועלת במסגרת החקירה.' importance of creating a joint working group within the framework of the investigation
המקורות של תיקדבקה מציינים את הנקודות הבאות לגבי הודעה טורקית זו:

  • בעוד מלך סעודיה סאלמן מוכן לדבר בטלפון עם נשיא טורקיה ארדואן, הוא לא מוכן לדבר בטלפון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ. כלומר, קודם כל יש לטפל במקור ממנו נובעות כל הידיעות נגד סעודיה-טורקיה, במטרה להפסיק את פרסומן.
  • בית המלוכה הסעודי לא רוצה שארצות הברית תתערב בפרשה זו. מדובר באיום ממשי של בית המלוכה להוריד בשלב זה בדרגה את היחסים שבין סעודיה וארצות הברית, שלא באה לעזרתו של בית המלוכה בשעה שהוא נמצא בצרה.
  • אם סעודיה וטורקיה רוקחות עסקה לסיום הפרשה, מעשה ידיו של השליח הסעודי המיוחד לטורקיה, הנסיך חאליד בין פייסל Prince Khalid bin Faisal Al Saud, שהוא אחד המדינאים המוכשרים ביותר של בית המלוכה, אפשר להניח כי תוך כמה ימים תתפרסם הודעה סעודית-טורקית משותפת שתכלול הודעה משותפת של שתי המדינות שתקבע מה ידוע ומה לא ידוע בפרשה.
  • ברור, כי הודעה כזו לא תכלול את הפרטים האמתיים הידועים לשירותי המודיעין הטורקיים והסעודיים, אלא את הנוסחה עליה יוסכם בין הנשיא ארדואן והנסיך חאליד בין פייסל.
  • לאחר שבית המלוכה הסעודי יכבה את האש שפרצה בטורקיה, הוא יתפנה לטפל במעמדו של יורש העצר הסעודי הנסיך מוחמד בין סאלמן MbS.
  • אפשר וצריך להניח, כי לפחות בעתיד הקרוב, לא נדע מה הם התנאים, או המחיר, שסעודיה הייתה מוכנה לשלם לנשיא טורקיה ארדואן עבור פשרה זו.

בתוכנית הטלוויזיה השבועית של תיקדבקה המשודרת כל שבוע ביום שני בלילה, בתחנת ILTV ( והמופיעה באתרים של תיקדבקה בעברית ובאנגלית)   יופיע השבוע המשפטן ופרשן הטלוויזיה האמריקני הנודע פרופ' אלן  דרשוביץ Prof. Alan Dershowitz, אשר ידבר על פרשת ג'מאל חאשוגי.

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות