כאשר נתניהו נחלש, לפיד שובר ימינה ומציע הקמת ממשלת אחדות לאומית בין 'כחול לבן' ו'הליכוד'

אין ספק כי מערכת הבחירות, אבל מה שחשוב יותר מדינת ישראל, נכנסנו לתקופה בה ראש הממשלה ושר הביטחון בנימין נתניהו נחלש בצורה משמעתית. ברור גם, כי נתניהו עדיין לא מצא תשובות למתקפה ההולכת ומתגברת נגדו, ואשר תגיע לשיאה בימים הקרובים, כאשר היועץ המשפטי לממשלה יפרסם את החלטותיו לגבי התיקים בהם הוא חשוד.

משאלי דעת הקהל האחרונים מראים, כי בעוד מפלגת 'כחול לבן' מתחזקת,  'הליכוד' ממשיך לדרוך על מקום אחד. 'הליכוד' עדיין שומר על כוחו, אבל הוא כבר איננו המפלגה הגדולה ביותר.
לכן אפשר לצפות כי ההחלטות של היועץ המשפטי לממשלה הן שיביאו לתזוזה הבאה בתמיכה הקיימת 'לליכוד'-כלפי מטה.

המכה הפוליטית הקשה ביותר שנתניהו קיבל בימים האחרונים  הייתה דווקא מצד ידידיו האמריקנים-הלובי הישראלי בארה"ב-איפ"אק, אשר פרסם הודעה המגנה את מהלכיו של נתניהו לצרף את מפלגת 'עוצמה לישראל' לגוש מפלגות הגוש הדתי-לאומי.
מבחינה פוליטית לנתניהו לא היו הרבה ברירות, וזו הייתה הדרך היחידה שהייתה פתוחה לפניו לשמור בקרב המאסף שהוא מנהל על הרוב שיש לגוש הימין בכנסת.
אבל גם כאשר לפני פוליטיקאי נשארה רק דרך אחת, זאת לא אומרת שהוא חייב לבחור בה.
הבחירה של נתניהו לבחור בדרך הזאת הייתה טעות פוליטית קשה, עליה הוא משלם ביוקר במשאלי דעת הקהל האחרונים, בהם 'הליכוד' הפך למפלגה השנייה בגודלה  המפגרת אחרי 'כחול לבן' ב-6-4 מנדטים.   

אנחנו נדע, רק בעוד שנים מדוע איפ"אק התערב בפעם הראשונה בבחירות, ואיך בדיוק  ומדוע פעל המכניזם הזה בגוף של מנהיגי יהדות ארצות הברית שעד עכשיו לא התערב אף פעם בנושאים פוליטיים ישראליים פנימיים. אבל עצם העובדה שהגוף הזה, בו יש לנתניהו הרבה ידידים, החליט דווקא עכשיו לפעול נגדו, מבלי שתומכיו הרבים בארה"ב הצליחו למנוע זאת, הוא סימן נוסף להיחלשותו.

לכן לא צריך להתפלא על כך שיאיר לפיד, המועמד לראשות הממשלה ברוטציה, של מפלגת 'כחול לבן', הודיע ביום א' בלילה בחוג בית בכרמיאל, כי לאחר ירידתו של בנימין נתניהו מהשלטון, 'כחול לבן'  תציע ל'ליכוד' להצטרף לממשלת אחדות לאומית, דבר שיאפשר לשתי המפלגות להקים ממשלה על בסיס רחב, מבלי שתהייה תלויה במפלגות הערביות מצד אחד, ומהצד השני בגוש הדתי הכולל את 'עוצמה לישראל'.
כלומר במילים אחרות, לפיד מודה בכך בפומבי בפעם הראשונה כי המטרה העיקרית היא לא להוריד את 'הליכוד' מהשלטון, אלא את בנימין נתניהו.  לאחר סילוקו של נתניהו, בדרך פוליטית או משפטית, אין שום מניעה ש'כחול לבן' תשתף את 'הליכוד' במערך השלטוני.
לצעד הזה של לפיד יש גם משמעויות נוספות שהעיקרית שבהן, הוא זינוקו של לפיד כמה צעדים קדימה מהשורה המאוד ישרה של ארבעת המנהיגים-גנץ-לפיד-יעלון-אשכנזי, שהוצגה לפנינו בשבוע שעבר כמנהיגות המאוחדת של 'כחול לבן'. 
לאחר שהבטיח לעצמו רוטציה, פורץ לפיד קדימה, ומאותת לחבריו להנהגה כי אין לו שום בעיה להיות ראש ממשלה של מפלגת 'כחול לבן' ו'הליכוד', וכי לאחר הבחירות הוא מוכן לשקול גם אופציות אחרות.
צריך לציין, כי מדובר בינתיים בהיחלשותו של נתניהו ולא בסיום דרכו הפוליטית. אבל כדי לצאת מהמצב הזה נתניהו זקוק לכוחות פוליטיים, נפשיים וכספיים עצומים, שכרגע קשה לראות מהיכן הוא יגייס אותם.    


Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות