כאשר צה"ל נכנס לעימות גלוי עם הצבא הרוסי נוצר בזירה הסורית מצב מסוכן ונפיץ

כאשר מקורות בצה"ל טוענים, כי רוב המסקנות שמשרד ההגנה הרוסי פרסם, ביום ראשון 23.9, לגבי הנסיבות בהן הופל מטוס הביון הרוסי מדגם איליושין IL 20, הם שקרים שנועדו לכסות על המחדלים  של אנשי הצבא הרוסיים, הם טועים טעות חמורה.
בכך הגורמים האלה שופכים שמן נוסף על המדורה שממילא דולקת מאז ה-17 בספטמבר בין מוסקבה לירושלים ובין הצבא הרוסי וצה"ל, כאשר מטוס הביון הרוסי הופל מול לטקיה, על ידי טיל סורי.
אפילו אם נכון הוא שגורם כלשהוא בקרמלין, אמר לאחר פרסום הדו"ח של משרד ההגנה הרוסי, כי נשיא רוסיה ולדמיר פוטין איננו רואה בדו"ח גורם שיפגע ביחסים הידידותיים בינו ובין ראש הממשלה בנימין נתניהו, מאחר ולדבריו הדו"ח מכוון נגד הגורמים המקצועיים בישראל-כלומר צה"ל, האשמת המקורות הצבאיים הישראליים כי משרד ההגנה הרוסי פרסם דו"ח מלא בשקרים, היא לא רק התנהגות שחצנית, היא גם התנהגות חסרת הגיון.
צה"ל מעמיד פני נעלב, משום שמשרד ההגנה הרוסי אפילו לא התייחס בדו"ח שלו, לחומר שהביא למוסקבה מפקד חיל האוויר האלוף עמיקם נורקין.
מראש היה ברור כי זו תהייה תגובת הרוסים.
מה צה"ל, שפיזר הודעות אופטימיות-מרגיעות, לאחר הפגישה בין נציגי שני הצבאות במוסקבה  ציפה?
שמשרד ההגנה הרוסי יאמץ את הגרסה שלו לתקרית?  זו הייתה הסיבה מדוע תיקדבקה התריע מפני הטעות לשלוח את מפקד חיל האוויר למוסקבה. לשליחות זו לא היה מהתחלה כל סיכוי ליישב את המחלוקות בין שני הצדדים.
עכשיו עם פרסום הדו"ח של משרד ההגנה הרוסי, בו צה"ל מוצג כגוף ערמומי שהוליך את הרוסים בכוונה תחילה שולל, והטעה אותם לכל אורך פעולת תקיפת ארבעת מטוסי חיל האוויר הישראלים ליד לטקיה, פעולות שלפי משרד ההגנה הרוסי הביאו להפלה של מטוס הביון הרוסי, נוצר מצב בו שני הצבאות עומדים זה מול זה כאשר כל אחד משניהם טוען, כי הצד השני משקר.
אם היה מדובר בשני צבאות הנמצאים בשתי נקודות גיאוגרפיות מרוחקות זו מזו, אפשר  אולי היה לנסות 'להחליק' את הבדלי הדעות האלה. אולם מאחר ומדובר בשני צבאות הנלחמים משני צדי המתרסים הצבאיים והמדיניים, כאשר צבא רוסיה תומך בסוריה באיראן ובחיזבאללה, וצה"ל תומך בארצות הברית, מדובר במצב חדש, נפיץ ומסוכן מאין כמוהו.
פוטין יכול להמשיך ולחייך כלפי בנימין נתניהו, אבל באותו זמן הוא מורה למשרד ההגנה שלו לסגור את המרחבים האוויריים של סוריה, בפני טיסת של מטוסים בכלל, ולא רק של ישראל.
זו רק שאלה של זמן עד שארצות הברית וישראל ינסו לבחון את מידת הנחישות של האיסור הרוסי הזה.
אפשר וצריך להניח, כי כמו שמשרד ההגנה וחיל האוויר הרוסיים מתכננים את הצעד הצבאי הבא שלהם בסוריה, כך עושים גם חיילות האוויר של ארצות הברית וישראל.

Print Friendly, PDF & Email