כאשר צה"ל תוקף את החמס-בן בריתה של טהרן, ארה"ב ואיראן החלו בשיתוף פעולה צבאי נגד אל קעידה בעיראק

ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון משה  (בוגי)  יעלון, והרמטכ''ל רב אלוף בני גנץ, לא התאמצו אפילו להסתיר, בהופעתם ביום ב' 16.6, בפיקוד מרכז, כי הפעולה המתמשכת נגד החמס, תהפוך בסופו של דבר לתקיפה צבאית, אם שלושת הנערים החטופים גלעד שאער, נפתלי פרקנל, ואייל יפרח, לא יוחזרו לידי ישראל.
גם אם החמס יגיב צבאית על הלחץ הכבד והמרסק שצה''ל מפעיל נגד התשתיות שלו ביהודה ושומרון, כמו לדוגמא להוציא פיגועים, צה''ל כבר ערוך להגיב ברצועת עזה.   
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי למעשה החמס איננו משאיר ברירה אחרת לדרגים המדיניים והצבאיים הישראליים.
זה שהחמס, ממשיך לשתוק ולא לקחת אחריות על הפיגוע הקשה שהוא ביצע, בתקווה שעמדה כזו תציל אותו ממכה קשה של צה''ל, רק מסבכת את העניינים.
עמדה כזו מאלצת גם את צה''ל, וגם את החמס, להישאר על דרך העימות הצבאי, מבלי שהם יוכלו לסגת ממנה.
יתכן מאוד כי הדרגים הפוליטיים של החמס ביהודה שומרון, ובעזה, באמת אינם יודעים מה עלה בגורלם של שלושת הנערים הישראלים, והיכן החביאו אותם. אבל הדרג המדיני של החמס איננו יכול ואיננו רוצה להודות בכך.
ייתכן גם שהדרג הצבאי של החמס איננו מחזיק במידע כזה. מצב כזה משאיר את האפשרות כי רק ברשותו של גרעין קשה ומצומצם ביותר של אנשי חמס נמצא מידע כזה, וכפי שהדברים נראים עכשיו, אנשיו לא יתחלקו עם אף אחד במידע זה.
דרך אגב, זה היה המצב גם לגבי גלעד שליט שנחטף ב-2006, על ידי קונצרן של טרור בינלאומי שהחמס היה רק חלק ממנו. עברו כמה שנים עד אשר החלו להתברר הפרטים  המדויקים על מקום שביו.
המקורות המודיעיניים של תיקדבקה מתרשמים, כי צה''ל, המוסד, אמ''ן, והשבכ''ב, יודעים היום יותר פרטים על גלעד שאער, נפתלי פרקנל, ואייל יפרח, מאשר הם ידעו על גלעד שליט לפני  שמונה שנים. לפי אחת ההגדרות, צה''ל וכוחות הביטחון הישראליים מנהלים היום מרדף שפרטיו חסויים.
זה מקל על המצב, אבל לא פותר אותו.
זו הסיבה מדוע נתניהו, יעלון וגנץ הדגישו בדבריהם, כי המהלך שלהם נגד החמס יכול להיות ממושך, ודרושה סבלנות רבה, כאשר הם מבטיחים ללכת אתו עד הסוף בנחישות. צריך לציין,  כי כמה 'קצות חוטים' בשטח עדיין אינם מבטיחים כי המטרה של שחרור החטופים תושג.
צריך גם לקחת בחשבון, ואולי כדאי ללמוד לקחים מכך לעתיד, כי יד אחת של נתניהו, יעלון וגנץ,כלומר שלוש ידיים שלהם, קשורות על ידי הדרגים המשפטיים במדינה. מבלי להיכנס לפרטים, כל צעד בהווה ובעתיד מחכה לאישור של הדרגים המשפטיים. זאת מאחר וכבר ידוע על חוגים אצל הפלסטינים ובשמאל הישראלי המכינים פניות לבג''צ נגד פעולות אפשריות של צה''ל.  
צריך לומר לזכותו של ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן, כי הוא מבין את התסבוכת המדינית-צבאית-טרוריסטית הזו, ולכן ביום ב' הוא החליט להפסיק את שתיקתו על חטיפת הנערים, ולסגת ממנה הרחק ככל האפשר.
לאחר חודשים של ניתוק, טלפן אבו מאזן אל נתניהו, גינה את  החטיפה, והביע תיקווה כי החטופים יחזרו בשלום לביתם. כמו כן הבטיח אבו מאזן לנתניהו, כי למרות ההתקפות הנמשכות עליו ועל שירותי המודיעין והביטחון הפלסטינים אשר משתפים פעולה עם הישראליים בחקירת מעשה הטרור, שיתוף פעולה זה יימשך.
השיחה הזו הייתה בינתיים הפרי הראשון הממשי שנשאה מדיניותו של נתניהו בפרשה זו.
אבל בינתיים צצה בעיה חמורה נוספת:
שר החוץ האמריקני ג'ון קארי, אמר ביום ב' לאתר 'יאהו'  Yahoo!News, את דברים הבאים בקשר למעורבותה הצבאית של איראן במלחמה נגד אל קעידה בעיראק, ולאפשרות שוושינגטון וטהרן ישתפו פעולה צבאי בנושא זה. (תיקדבקה והשבועון דבקה-נט-וויקלי DNW, העלו אפשרות כזו כבר בשבוע שעבר.)
'בואו ונראה מה איראן תעשה, או לא תעשה, לפני שנתחיל להצהיר הצהרות'. אמר קארי, Let's see what Iran might or might not be willing to do before we start making any pronouncements. ואז הוסיף: 'אני לא אשלול שום דבר שיכול להיות חיובי ולתרום ליציבות אמיתית' (בעיראק), I wouldn't rule out anything that would be constructive to providing real stability. במילים אחרות, קארי איננו שולל אפשרות של שיתוף פעולה צבאי בין וושינגטון וטהרן בעיראק.
יהיה מעניין לראות מה יתרחש בין וושינגטון וירושלים, במקרה שעם תחילת פעולה צבאית גדולה של צה''ל נגד החמס, שהוא בן חסותו המדינית והצבאית של איראן, יחל במקביל שיתוף הפעולה הצבאי האמריקני-איראני בעיראק.  
נשיא ארה''ב אובמה, הודיע ביום ג' לפנות בוקר 17.6 לקונגרס, כי הוא שולח לעיראק כוח קטן המונה 275 חיילים אמריקנים שיגנו על שגרירות ארה''ב בבגדאד. תיקדבקה: המדובר בצעד ראשון, שאחריו תשלח ארה''ב כוחות נוספים לעיראק, שנתיים בלבד לאחר שאובמה הודיע כי 'החייל האמריקני האחרון עזב את עיראק'.ארה''ב מרכזת כוחות ימיים, אוויר, ומרינס במפרץ לשם התערבות בעיראק.  במקביל מדווחים, חוגים צבאיים אמריקנים ובריטים כי וושינגטון וטהרן פתחו בדיוניים על תיאום צבאי בין הצבא האמריקני לכוחות הצבאיים האיראניים הפועלים בעיראק. בין השאר דנו שני הצדדים באפשרות, כי חיל האוויר האמריקני יפרוס מטריה אווירית מעל הכוחות האיראנים הפועלים בעיראק, ויסייע להם בתקיפת מטרות של אל קעידה.

 

Print Friendly, PDF & Email