כביש מס' 2 נסגר ונפתח לסירוגין. כביש 4 סגור. 42 הרוגים. 17,000 מפונים. אין שליטה על האש

לפנות בוקר, יום ו' 3.12, הגיעה האש בשריפה בכרמל אל כביש מס' 4 חיפה-תל אביב והכבאים נלחמו כדי שלא ינותק. אולם לקראת 7:00 בבוקר עורק התחבורה הראשי של המדינה נסגר ליד פוריידיס. האש גם הגיעה לשכונת ברוש בטירת הכרמל. מוקדי אש גדולים חדשים התלקחו ליד ניר עציון ועוספייא. בלילה ולפנות בוקר השריפה משתוללת ב-6 מוקדים: עוספייא, בית אורן, טירת הכרמל, אזור ניר עציון, אזור עתלית, ובית הכלא כרמל, כאשר האש ממשיכה להשתולל לכל הכיוונים ותוקפת שטחים חדשים.כביש מספר 2 מזכרון יעקב לחיפה נפתח ונסגר לסירוגין לתנועה ביום ו' 3.12 בבוקר בגלל התפשטות השריפה בכרמל, וזאת למרות מאמצי מטוסי הכיבוי, כולל המטוסים היוונים. מאחר וגם כביש מס' 4 סגור לתנועה כבר שעות רבות, מבלי שהמשטרה תודיע על כך, נותקו בגלל השריפה 2 הכבישים העיקריים המחברים את מרכזה של מדינת ישראל ואת צפונה. זו הפעם הראשונה שנוצר מצב כזה. אפילו במלחמת 2006 לא היו כבישים אלה חסומים. בשעה 10:45 הודיעה המשטרה כי האש חצתה את כביש מס' 4 לכיוון הים, ועתה שני הצדדים שלו, המזרחי והמערבי, בוערים. מצב זה מצביע על כך כי האש ממשיכה להשתולל, בעיקר בגלל הרוחות העזות, וכי עדיין לא הושגה שליטה עליה. בעוד הדרג המדיני מנסה לשרטט תמונה כאילו ההשלטות על השריפה נמצאת תחת שליטה, מדווחים קציני כבאות, כי אין שליטה על השריפה, אין בישראל חומרים מספיקים לכיבוי שריפה בסדר גדול כאלה, וכי יש חשש להתפשטות השריפה במשך הלילה והבוקר של יום ו'.
ראש הממשלה בנימין נתניהו, הרמטכ''ל רב אלוף גבי אשכנזי, השר לביטחון הפנים יצחק אהרונוביץ', ומפכ''ל המשטרה רב ניצב דודי כהן הגיעו למפקדת כיבוי השריפה, אולם מלבד כמה מילים, ביניהם הכרזה של ראש הממשלה על יום אבל לאומי, שהוא איננו יכול להכריז עד שתסתיים המלחמה באש, לא נאמר דבר.
קודם לכן, בערב פונו תושבי עוספייה, וכל אוניברסיטת חיפה. קיימת ההערכה כי המדובר בהצתה מכוונת, מאחר ומוקדי האש נמצאים במרחקים של 1 קילומטר עד קילומטר וחצי אחד מהשני.
ישנם מספר נעדרים, ביניהם קצין משטרה אחד. מפקדת משטרת חיפה ניצב אהובה תומר נפצעה קשה. באזור פועלים כוחות גדולים של כיבוי, חילוץ, הצלה ושל צה''ל. עד עתה נפצעו שני כבאים אנוש.
שריפת ענק החלה ביום ה' 2.12 בשעה 11:00 בבוקר. הכבאים הורו כבר בשלבים הראשונים על פינוי עשרות בתים בעוספיה, קיבוץ בית אורן, מלון יערות הכרמל, וחוות הכרמל. השב"ס החל אחר הצהרים לפנות את אסירי בית הכלא דמון. אלפי דונמים של חורש טבעי נשרפו ואספקת החשמל באזור הכפרים הדרוזים בה כרמל הופסקה, וחודשה מאוחר יותר חלקית.
כאשר הלהבות הגיעו לקיבוץ בית אורן פונו תושבי הקיבוץ למרכז מירב במועצה האזורית חוף הכרמל.
ראש הממשלה בנימין נתניהו פנה לרוסיה, יוון, איטליה, וקפריסין, בבקשה שישלחו כוחות כיבוי לישראל כדי להלחם בשריפה בכרמל.
צה''ל הזרים לאזור כוחות גדולים, כולל יחידות של פינוי העורף הנערכות לפינוי ישובים, ושכונות בעיר חיפה אשר האש יכולה להגיע אליהן. קורסים הופסקו והחיילים נשלחו לאזור השריפה.
השריפה התפשטה במהירות בגלל הרוחות המזרחיות החזקות, והיובש הרב של הצמחייה בגלל העדר הגשמים. מכליות של צה''ל מספקות מים לכוחות הכיבוי. בגלל החשיכה הפסיקו מטוסי הכיבוי את פעולתם.
כוחות הכיבוי ומד''א העלו את רמת הכוננות שלהם לרמה הגבוהה ביותר.
 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות