כדי למנוע מעורבות ערבית-מערבית במרד, החלה סוריה למקש את גבולותיה עם לבנון, ירדן, וטורקיה

במאמץ להפסיק את הברחות הנשק למורדים בתוך סוריה, למנוע בריחתם של קצינים וחיילים סוריים עריקים, וכדרך להפסיק את מעברם של חמושים מזוינים, בעיקר מירדן ומטורקיה, החל חיל ההנדסה הסורי, ביומיים האחרונים, למקש את גבולות סוריה, עם לבנון, טורקיה, וירדן.
המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי פעולה סורית זו נועדה גם לאותת כי משטר בשאר אסד החל בהכנות לחסום אפשרות של מעבר כוחות ערביים, או של נאט''ו, לתוך סוריה.
המקורות שלנו מוסרים כי חיילים סוריים נראו בימים האחרונים שהם מניחים מוקשים לאורך הגדה הצפונית של נהר הירמוק שלאורכו עובר קו הגבול בין סוריה וירדן. הסורים החלו מניחים את המוקשים מנקודת המפגש של גבולות סוריה, ישראל, וירדן, כך שמערך המוקשים החדש על גבול ירדן יתחבר עם מערך המוקשים הסוריים לאורך גבול סוריה-ישראל ברמת הגולן.
בלבנון, החלו הסורים למקש את האזורים הצפוניים של הגבול, ליד הכפרים הלבנוניים כנאייסה Knaysseh, ואל חנאיידר Al-Hnayder. חלק משדות המוקשים החדשים הם בתחום לבנון, וחלק בתחום סוריה, ליד העיירות הסוריות חייט Heet, ובואייט Buwayt.
בגבול סוריה-טורקיה, ממקשים הסורים את הגבול באזורי אידליב, וג'באל אל זאוואייה, שם פועלים כוחות גדולים של מורדים המורכבים ברובם מקצינים וחיילים סוריים שערקו מצבאו של בשאר אסד.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מדווחים, כי טורקיה הגבירה באחרונה את המעורבות הישירה שלה במרד הסורי, כאשר נוסף להפעלת המפקדות הצבאיות של המורדים מתוך שטחה, היא מאפשר עכשיו למפקדות אלה לגייס עריקים, או מתנדבים סוריים, להעביר אותם לתוך טורקיה שם הם עוברים אימונים קצרים, ולשולח אותם חזרה לתוך סוריה כאשר הם מצוידים בנשק אנטי טנקי, בעיקר RPG, נשק אוטומטי ורימוני יד. הסורים מנסים להפסיק את הזרם הזה של מורדים על ידי מיקוש הגבול.
עוד מוסרים המקורות שלנו, כי מיקוש הגבולות והשתיקה הסורית הרועמת על אירועי חיסולו בשבוע שעבר של מועמר קדאפי בלוב, מצביעים על כך כי הנהגת משטר אסד בדמשק חוששת, כי הברחות הנשק והלוחמים מירדן, לבנון, וסוריה, הגיעה כבר למדדים כאלה שהיא מניחה את היסודות למעורבות צבאית ערבית בתמיכת נאט''ו במרד הסורי בדיוק כפי שהדבר התבצע בלוב.
ביום ה' 27.10 הודה בפעם הראשונה בגלוי רמטכ''ל צבא קטאר חמאד אל עטייה Gen. Hamad bin Ali Al-Atiya, כי מאות חיילים קטארים נמצאים בלוב, והם נלחמו לצד המורדים בקדאפי. ' בכל אזור בלוב (בו התחוללה המרידה), היו לנו מאות חיילים' אמר הרמטכ''ל הקטארי. ציטוט המקור: We were among them and the numbers of Qataris on the ground were hundreds in every region. הרמטכ''ל הקטארי לא מסר פרטים כיצד אלפי החיילים הקטארים שהשתתפו במלחמה הגיעו לוב, ומי העביר אותם לשם.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי הכוחות המיוחדים של צבא קטאר שהשתתפו במלחמה בלוב, הועברו לשם על ידי מטוסי תובלה צבאיים אמריקנים, וכי הרמטכ''ל הקטארי הקים מפקדה בשטח בלוב שנעה עם הכוחות. כמו כן השתתפו במלחמה בלוב כוחות מיוחדים ירדניים.
מאחר ומאחורי החלק המכריע של הברחות הנשק לתוך סוריה עומדים גורמי מודיעין סעודיים וקטאריים, המארגנים וממנים את משלוחי הנשק, חוששים ראשי הצבא והמודיעין הסוריים, כי אם הם לא יפסיקו ההברחות, השלב הבא במרד הסורי יהיה הסתננותם של כוחות מיוחדים סעודים, קטארים, וירדניים לסוריה, שיתחברו ליחידות המורדים כפי שהדבר התרחש בלוב.
האופוזיציה הסורית אשר מאז חיסולו של קדאפי ביום חמישי 20.10, מקשרת את הצלחת המרד הלובי עם המרד הסורי, קראה ביום שישי 28.10, להמונים לצאת לרחובות ולהפגין למען סגירת המרחב האווירי של סוריה על ידי מטוסי נאט''ו, בדומה למה שהתרחש בלוב, דבר שימנע מבשאר אסד להפעיל את חיל האוויר שלו מול המורדים.
 

Print Friendly, PDF & Email