כוחות איראניים נלחמים בעיראק. ארה"ב תספק נשק. גנרל סוליימני האיראני בבגדאד

הנשיא אובמה, רמז ביום ה' 12.6, כי הוא מתקרב להחלטה לנקוט בכמה צעדים צבאיים אמריקנים, כדי לעצור את התקדמותם של כוחות אל קעידה, הנמצאים ליד העיר סמארה Sammara, כ-70 ק''מ צפונית לבגדאד. אובמה גם כלל את סוריה במסגרת הצעדים הצבאיים האמריקנים האפשריים. 'יש לנו אינטרס בלהבטיח כי ג'יהאדיסטים אלה לא ישיגו דריסת רגל קבועה לא בעיראק ובסוריה', אמר אובמה. ציטוט המקור: We do have a stake in making sure that these jihadists are not getting a permanent foothold in either Iraq or Syria, for that matter. לאחר מכן הוסיף הנשיא ואמר, כי 'אנו דנים עתה בכמה צעדים צבאיים קצרים' short military things. הוא לא פירט.
המקורות הצבאיים ובוושינגטון של תיקדבקה מוסרים, כי ביום ה' בלילה התקרב הנשיא לקראת החלטה לספק לצבא עיראק את מערכות הנשק אותן ראש ממשלת עיראק נורי אל מליקי מבקש ממנו כבר חודשים רבים, כמו מסוקי אפאצ'י, וטילי אוויר-קרקע. כמו כן נשקלת בוושינגטון בשעות האחרונות תקיפה, לפחות סמלית, של מלטים אמריקניים על מטרות של אל קעידה בעיראק. אולם בשלב זה נראה כי הנשיא מהסס עדיין לגבי אפשרות כזו.
הגעתם ביום חמישי אחה''צ  לבגדאד, של מפקד גדודי אל קודס האיראניים, הגנרל קסאם סוליימני, ביחד עם קציני המטה שלו המנהלים את המלחמה בסוריה עבור נשיא סוריה בשאר אסד,  מתוך מטרה לקחת לידיהם את ניהול במלחמה גם בעיראק, בניסיון נואש להציל את הצבא העיראקי המתמוטט, יצרה בפעם הראשונה במזרח התיכון אפשרות של שיתוף פעולה צבאי  איראני-אמריקני.
מאחר ולכוחות אל קעידה, לעשרות אלפי הסונים העיראקים, כולם נושאי נשק, שהצטרפו אליהם, אין בשלב זה יכולת צבאית לכבוש את בגדאד, גם לנשיא אובמה, וגם למנהיג איראן האייטוללה עלי חמנאי, יש מרווח קצר של זמן בו עליהם להחליט מה לעשות.  על חמנאי להחליט, באם קסאם סוליימני יוכל בעזרת הנשק האמריקני לעצור את אל קעידה, את התמוטטות נורי אל מליקי, ואת נפילת בגדאד, או לחילופין, לשלוח לבגדאד דוויזיה איראנית שתגן עליה.
המקורות המודיעניים שלנו מדווחים, כי ביום ה' אחה''צ, כבר נצפו הכנות באיראן לשלוח כוחות כאלה לעבר עיראק. ביום ו' 13.6, לפנות בוקר נמסר מוושינגטון, כי יחידות איראניות חצו בלילה את הגבול לתוך עיראק ונלחמות ליד תיכרית עם כוחות אל קעידה.
במילים אחרות, ההחלטות הסופיות והמכריעות בוושינגטון לגבי עיראק, תתקבלנה בשעות או בימים הקרובים, לפי ההחלטות שתיפולנה בטהרן.
מלבד ההישגים הצבאיים והטריטוריאליים המרשימים שאל קעידה השיג השבוע בעיראק, המרוויחים הגדולים ביותר האחרים מהמצב הם הכורדים. כאשר הכורדים ראו ביום ה' כי דוויזיה מס' 12 העיראקית שהייתה צריכה להגן על שדות הנפט בקירקוק, נמסה/נעלמת מהשטח,  השתלטו כוחותיהם הצבאיים על שדות הנפט ועל העיר קירקוק.  את העובדה הזו לא משטר נורי אל מליקי, ולא האיראנים יוכלו עכשיו לשנות במשך שנים רבות. 

   

 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות