כוחות אמריקנים מול איראן. מערכות טילים תת-קרקעיים איראניים. כיפת ברזל בחיפה

הערכה של ראשי הצבא ומשמרות המהפכה האיראניים, כי צבא טורקיה נערך לפעולה צבאית בצפון סוריה, וכי הכוחות האמריקנים במזרח התיכון נערכים לספק לטורקיה מטריה אווירית וימית לפעולה כזו, שתגן עליה גם מפני פעולת תגמול איראנית על בסיסים טורקיים, היא שהביאה את הצמרת המדינית והפוליטית האיראנית להכריז ביום ב' 27.6, על פתיחתו של התרגיל הצבאי הנביא הגדול מוחמד מס' Great Prophet Mohammad War Games 6.
המקורות הצבאיים והאיראניים של תיקדבקה מדווחים כי האיראניים הגיעו למסקנה זו כאשר הם עקבו באמצעות אוניות המלחמה והצוללות שלהם הפרוסות בים האדום אחרי תנועותיהן במחצית השנייה של שבוע שעבר במצרי באב-אל-מנדב Bab el-Mandeb Strait של שתי נושאות המטוסים האמריקניות 'אנטפרייז' USS Enterprise, ו'ג'ורג בוש' USS George H.W. Bush.
'אנטפרייז' שנחשבת לנושאת המטוסים האמריקנית הישנה אך הגדולה ביותר, יצאה מהמפרץ הפרסי לים האדום, ומשם עברה דרך תעלת סואץ לים התיכון. 'ג'ורג בוש', שהיא נושאת המטוסים החדשה ביותר, ובעלת עוצמת התקיפה והאש הגדולה ביותר בצי, 9,000 אנשי צוות ו-70 מטוסי קרב-הפצצה של הצי האמריקני, עזבה את הים התיכון עברה את תעלת סואץ, נכנסה לים האדום, ומשם נכנסה למפרץ הפרסי. שתי נושאות המטוסים האמריקניות חלפו זו על פני זו במצרי באב אל מנדב ביום שלישי 21.6.
האיראנים גם שמו לב לכך כי באותו יום בו שתי נושאות המטוסים עברו זו ליד זו בים האדום, הגיעה צוללות התקיפה המהירה הגרעינית (LOS ANGELES class (nuclear powered attack submarine האמריקנית 'ברמרטון' USS Bremerton לבחריין.
עם פתיחתו של התרגיל הצבאי הנביא הגדול מוחמד מס' 6 , הציגו האיראנים בפעם הראשונה מערכת שיגור טילים תת-קרקעית, באותתם כי מעתה הטילים שלהם חסינים מהתקפות אוויר. בתגובה לצעדים איראניים אלה הציב צה''ל ביום ב' 27.6 מערכת כיפת ברזל ליירוט טילים באזור חיפה.
המקורות שלנו מציינים כי מזווית הראייה האיראנית היה בחילופי זירות פעולה בין שתי נושאות המטוסים האלה משום איום ישיר על איראן. 'אנטפרייז', שהיא יותר איטית ובעלת כוח אש פחות מזה של 'ג'ורג בוש' הוצבה בים התיכון משום ששם היא נתמכת על ידי שורה של בסיסי אוויר אמריקנים הפזורים במרכז ובמזרח אירופה.
'ג'ורג בוש' הוצבה במפרץ מול חופי איראן משום שהיא מסוגלת בעצמה לפעול נגד מטרות באיראן ללא סיוע נוסף.
זו הסיבה מדוע לתרגיל האיראני יש שתי מטרות מרכזיות:
1. לפרוס את מערך טילי הקרקע-קרקע האיראנים בפריסה מבצעית מלאה, אשר תאפשר לטהרן לממש את המסרים שהיא מעבירה כבר שבועיים לוושינגטון ולאנקרה, לפיהם באם תבוצע איזו שהיא פעולה צבאית טורקית-אמריקנית, או של כוחות נאט''ו נגד סוריה איראן תגיב בירי טילים על מטרות צבאיות טורקיות ואמריקניות בתוך  טורקיה, ובמזרח הים התיכון.
המקורות הצבאיים שלנו מוסרים כי אזהרה איראנית אחרונה כזו הגיעה לוושינגטון ולאנקרה ביום שישי 24.6.
2. התרגיל הנביא הגדול מוחמד מס' 6, צריך לייצור מצב בו כל המערך הלוחם של הצבא האיראני יתפרס ברחבי איראן, ובייחוד לאורך חופי המפרץ הפרסי והים הערבי, כשהם מוכנים להדוף התקפה אמריקנית שתבוא כתגובה לירי הטילים האיראנים על מטרות צבאיות אמריקניות בטורקיה ובמזרח התיכון.
זו היא גם הסיבה מדוע התמרון הצבאי האיראני יימשך 10 ימים, מיום שני 27.6 ועד יום רביעי 6.7, תקופת זמן בלתי רגילה באורכה לגבי תמרון צבאי. האיראניים מעריכים כי בתקופה זו יכולה ליפול הכרעה בוושינגטון, או/ו באנקרה באם לתקוף בסוריה.
העובדה כי מפקד כוחות הטילים של משמרות המהפכה האיראניים (IRGC Aerospace Force), גנרל אמיר-עלי חאג'יזאדה General Amir-Ali Hajizadeh, טרח לפרט, ביום ב', כי בתמרון ישוגרו גם טילים מדגם 'סאג'יל' Sejil, וגם טילים מדגם 'פתח' Fateh, מבלי שהוא ציין כי המדובר בטילי 'סאג'יל 2', ובדגם המתקדם האיראני של טילי פתח 110, מראה כי איראן משגרת בירי הטילים האלה שני מסרים:
א. לטילי סאג'יל 2 יש טווח של 2,000 ק''מ, והם מסוגלים לפגוע גם במטרות באזור הים השחור שם מוצבים עתה יחידות צי ואוויר אמריקניות.
ב. טילי פתח 110 מצויים גם בידי סוריה וחיזבאללה, וגם שני גורמים אלה יכולים להצטרף לירי הטילים האלה, כולל על ישראל.


 

Print Friendly, PDF & Email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות