כוחות אמריקנים, רוסים וטורקים בסוריה. תיאום או עימות?


ארצות הברית, רוסיה וטורקיה מתגברות בימים האחרונים את כוחותיהם בצפון סוריה באזור  הכורדי.
המקורות הצבאיים של תיקדבקה מציינים, כי ברצועה צרה שאורכה ללא עולה על 85 ק''מ, מהעיר חסקה Hassakeh  בכורדיסטן ועד לגבול סוריה-טורקיה ליד העיר הכורדית קמישלי Qamishli, (ראו מפה), מתרכזים עתה הכוחות הבאים:
כוחות אמריקנים:
כוחות מיוחדים אמריקנים, ומסוקי תקיפה של חיל האוויר האמריקני. הכוחות האלה נמצאים בשדה התעופה רימלאן Remelan airport, שהוכשר באחרונה על ידי יחידה של חיל ההנדסה האמריקני. יחידת ההנדסה הרחיבה את מסלול הנחיתה הקטן שהיה במקום למסלול רחב בו יכולים להשתמש מטוסי קרב אמריקנים. כמו כן הוקמו במקום מבנים למגורים לכוחות האמריקנים. זו הפעם הראשונה שכוחות אמריקנים פועלים מבסיס בתוך סוריה.  
כוחות רוסיים: 
ליד קמישלי נמצאות עתה שתי משלחות צבאיות רוסיות. משלחת אחת בראשות גנרל רוסי הגיע לאזור ב-16 בינואר. המשלחת כוללת קצינים של חיל האוויר והכוחות המיוחדים הרוסיים. המשלחת בדקה בסיס אווירי קטן נטוש הנמצא כיום בשליטת צבא סוריה.  כל הסימנים מעידים כי הרוסים עומדים להקים במקום בסיס אווירי.  המרחק בין הבסיס הסורי-רוסי ובין הבסיס האמריקני ליד חסקה הוא בסך הכול כ-80 ק''מ. (ראו מפה). 
משלחת רוסית שנייה היא משלחת של קציני מודיעין רוסיים ביניהם קצינים של ארגון ביטחון והמודיעין הפדראלי הרוסי ה-FSB. זו הופעתם הראשונה של קציני גוף מודיעיני רוסי זה בסוריה, ואחת ההשערות היא כי ה-FBS קיבל על עצמו את התפקידים של בטחון שדה  בקרב הכוחות הרוסיים בסוריה. תפקידים אלה כוללים מעקב אחר גורמים חשודים המעבירים מידע מסווג לגורמים שמחוץ לצבא הרוסי.
המרחק מהאזור בין הרוסים נמצאים בקמישלי ובין הגבול הטורקי הוא פחות מ-3,5 ק''מ. במילים אחרות, הרוסים הקימו או מקימים עתה חיץ בין הכוחות האמריקנים הנמצאים בצפון סוריה לבין טורקיה.
כוחות טורקיים:
הצבתם של כוחות רוסיים ממש על גבול סוריה-טורקיה הדליקה מנורות אדומות רבות באנקרה. צבא טורקיה העביר לאזור הגבול מול קמישלי ופרס כוחות שריון וארטילריה מתנייעת.
נשיא טורקיה טאייפ ארדואן אמר בסוף השבוע, לאחר שביקר אצלו סגן נשיא ארה''ב ג'ו ביידן, כי' אנחנו אמרנו זאת מהתחלה'. 'אנחנו (טורקיה) לא תסבול הצבת כוחות לאורך גבול המשתרע מעיראק ועד הים התיכון'. ציטוט המקור: We have said this from the beginning: we won't tolerate such formations (in northern Syria) along the area stretching from the Iraqi border up to the Mediterranean. אולם המקורות הצבאיים והמודיעיניים של תיקדבקה מציינים, כי אופציות הפעולה של טורקיה וצבאה הן מוגבלות מאוד, משום שהצמרות המדיניות והצבאיות הטורקיות יודעות, כי הכוחות הרוסיים בסוריה רק מחכים להזדמנות שתיפול לידם לנקום את הפלתו של מטוס קרב רוסי מדגם SU-24 בידי חיל האוויר הטורקי  לפני שלושה חודשים ב-24 לנובמבר 2015.
גורם עיקרי אחר המסבך את המצב בצפון סוריה הם הכוחות הכורדים הפועלים באזורים אלה.  המדובר במליציה הצבאית הכורדית ה- YPG. מליציה כורדית זו הנחשבת ככוח הצבאי היחיד בסוריה המסוגל להלחם ביעילות מול ISIS, מקבלת סיוע מכוחות הפשמרגה Peshmerga, שהם הצבא הכורדי של האוטונומיה הכורדית בצפון עיראק KRG, ומארגון המחתרת הכורדית ה-PKK אשר טורקיה רואה בו ארגון טרור.
בשלב זה של הערכות הכוחות האמריקנים והרוסיים באזור הכורדי של צפון סוריה, אי אפשר לדעת האם הצעדים הצבאיים האלה מתואמים בין וושינגטון ומוסקבה, או ששתיהן מתחרות על השפעה ובסיסים צבאיים אצל הכורדים.
קשה מאוד לדעת גם מה עומד להתפתח בימים הקרובים.
עימות, או שיתוף פעולה אמריקני-רוסי-טורקי שאליו יצטרפו גורמים אחרים.

 

Print Friendly, PDF & Email