כוחות הברית הצפונית נכנסו לקבול. את הרט כבשו כוחות קומנדו אמריקנים ואירניים שפעלו ביחד.

ביום שני, 12.11 בערב ובלילה, נטשו כוחות הטאליבן את הבירה האפגנית קבול, וכוחות הברית הצפונית נכנסו לעיר ותפשו את השלטון שם. הטאליבן נסוגו דרומה לעבר קנדאהר וג`אללאבד. במושגים מערביים זהו ניצחון צבאי גדול מאוד. במושגים אפגניים זהו עוד ניצחון אחד בסיבוב קרבות אחד. עכשיו מתחיל גם להתברר כי הניצחון של צבא הברית הצפונית למעשה אינו שייך לו. את הקרב תכננו וביצעו למעשה יחידות מיוחדות אמריקניות, בריטיות, ואירניות. ההתפתחות הצבאית והמדינית החשובה ביותר באירועים אלה, מלבד נפילת קבול, היא העובדה כי בעיר הרט, בפעם הראשונה לאחר 22 שנה של איבה כמעט מוחלטת, קצינים וחיילים אירניים לחמו ביחד עם קצינים וחיילים אמריקנים והשתלטו על העיר.
החיילים האמריקנים אפשרו למעשה למליציה השיעית, שבתוך הברית הצפונית להשתלט על העיר שבה אחוז השיעיים הגדול ביותר באפגניסטן, ובכך להבטיח את האינטרסים האירנים בשלטון שיקום בעתיד בארץ זו. לשיתוף פעולה אמריקני-אירני, אם ימשך, זה תהיינה תוצאות מרחיקות לכת לגבי המצב הפנימי באירן, המפרץ הפרסי והמזרח התיכון. במשפט אחד, זוהי התרחקות אמריקנית נוספת מהישענות על מדינות ערב ובראשן מצרים וערב הסעודית.
רק חלק קטן מצבא הטאליבן המונה כ- 60 אלף חיילים נפגע. רוב הצבא נסוג כמעט ללא קרב כשהוא נוטל אתו את כלי הנשק שלו. גם החטיבה ה- 55 שהיא עיקר הכוח הצבאי העומד לרשותם של אוסמה בן לאדן ושל אימן אל-זוהרי נמנעה להיכנס לקרב והיא נשארה שלמה. ידיעות מודיעין מאפגניסטן, אומרות כי החטיבה "נעלמה" ואיש אינו יודע היכן היא נמצאת. נראה כי היא נסוגה למקומות מחבוא בהרים שהוכנו לה מראש. השיקול של מפקדי הטאליבן הוא ברור. במעברי ההרים באפגניסטן החל יורד כבר שלג וחלקם כבר נחסם. הטאליבן מעריכים כי השלג יחסום את המעברים כליל בעוד שלושה עד ארבעה ימים, ואז תתחיל מלחמת חורף הארוכה.
קודם לכן דיווח תיקדבקה, במהלך מפתיע הצליחו ביום שני כוחות הברית הצפונית לכבוש את העיר המבוצרת קנדוז. בכך הם השלימו את השתלטותם על כל צפון אפגניסטן. גם התקדמות הכוחות הברית הצפונית דרומה והעובדה שהם נכנסו לעיר הדרומית הרט, יוצרת את האופציה הצבאית כי כוחות הברית הצפונית יכולים עכשיו לנסות ולפרוץ לעבר קבול בתנועת מלקחים מצפון וממזרח. התקפה כזו יכולה להיפתח בשעות הקרובות.
ברגעים אלה של המלחמה על הנשיא ג`ורג בוש, שר ההגנה דונלד רמספלד וצמרת הצבא האמריקני לקבל החלטה אולי לא גורלית אולם מכרעת ביותר לגבי המשך המלחמה. האם חיל האוויר האמריקני והיחידות הקטנות של הכוחות המיוחדים האמריקנים והבריטים הנמצאים בקווים הקדמיים עם כוחות הברית הצפונית ימשיכו לתמוך בהמשך ההתקפה של הברית הצפונית לעבר קבול או שהם ישתדלו להביא להפסקתה. ההחלטה המבצעית של הצמרת האמריקנית צריכה למעשה להיות, האם חיל האוויר האמריקני ממשיך לתקוף את כוחות הטאליבן או שהוא מקטין את היקף הפצצות עליהם. אם הצמרת האמריקנית תחליט להמשיך את ההפצצות, הרי שהטאליבן ימשיכו בנסיגתם שהופכת עכשיו להיות מבוהלת משהו ובכך תיסלל הדרך לכניסתם של כוחות הברית הצפונית לקבול, דבר בו האמריקנים אינם מעונינים.
הסיבה לעמדה האמריקנית הזו נובעת מהעובדה שרוב כוחות הברית הצפונית הם ממוצא אוזבקי, וכניסתם של אלמנטים אלה לקבול יכולה להביא את יתר השבטים האפגנים להתלכד מחדש סביב טאליבן, לפתוח בהתקפת נגד על כוחות הברית הצפונית ולהפוך את גלגל המלחמה. מצד שני האמריקנים היו מעונינים להביא לניצחון מוגבל של הברית הצפונית מבלי שיכנסו לקבול, מצב שיאפשר להם להודיע כי השלב הראשון של המלחמה הסתיים בניצחון על הטאליבן, ואז הם יוכלו להפסיק את ההפצצות שלהם על הטאליבן במשך חודש הרמאדאן, המתחיל בסביבות ה-17 לנובמבר.

בעת כתיבת שורות אלה, נראה כי האמריקנים אחרו את המועד. בגלל הנסיגה המהירה הבלתי צפויה של הטאליבן, הם כבר כנראה שלא יכולים למנוע את התקפת ואולי אף את כניסת כוחות הברית הצפונית לקבול. האם הם ימשיכו בהפצצות או לא זה נראה בימים הקרובים. ההתפתחויות האלה אין פירושן התמוטטות הטאליבן. קודם כל קיימת אפשרות כי הטאליבן נסוגים בכוונה במהירות רבה כדי למתוח את טורי וקווי הברית הצפונית עד לנקודה בה כוחות הברית יהיו כל כך ארוכים ודלילים ואז הם יהפכו את פני כוחותיהם מנסיגה להתקפת נגד. במצב כזה חיל האוויר האמריקני לא יוכל לעזור יותר לכוחות הברית הצפונית, משום שכל התקפה על כוחות הטאליבן תפגע גם בכוחות הברית הצפונית.
אבל גם אם הטאליבן לא יפתחו בהתקפת נגד בשעות או הימים הקרובים, עדיין נשארו בידיהם הערים הגדולות קהנדר, ג`אללאבד וכל אזור הרי הינדו כוש לשם בוודאי ייסוגו רוב כוחותיהם. מהרים אלה יוכלו כוחות הטאליבן, שכמעט ולא נפגעו עדיין במלחמה, לנהל מלחמת גרילה ארוכה אל תוך החורף האפגני.

Print Friendly, PDF & Email