ראש הממשלה בנט נסע בשבת למוסקבה  ונפגש לשיחה של 3 שעות עם נשיא רוסיה פוטין.  הנסיעה תואמה עם ארה"ב. ממוסקבה יצא בנט לברלין לפגישה עם הקנצלר שולץ


מאמצי התיווך של ראש הממשלה נפתלי בנט בין רוסיה לאוקראינה הגיעו, בשבת 5.3, לשיא כאשר ראש הממשלה נפתלי בנט יצא בבוקר בחשאי את ישראל וטס למוסקבה שם הוא נפגש עם נשיא רוסיה ולדימיר פוטין. בנט לקח אתו לנסיעה את שר השיכון זאב אלקין ששימש בפגישה כמתרגם.
מלשכת ראש הממשלה נמסר כי הפגישה עם פוטין תואמה עם ארצות הברית.
השיחה בין פוטין לבנט נמשכה כשלוש שעות, ולאחריה לא הקרמלין ולא לשכת ראש הממשלה מסרו פרטים על תוכנה.
מיד לאחר סיום הפגישה עם פוטין טס ראש הממשלה נפתלי בנט לברלין לפגישה עם הקנצלר שולץ,
קנצלר גרמניה שולץ  ביקר בירושלים ביום רביעי.
קודם לצאתו לגרמניה שוחח בנט ממוסקבה עם נשיא אוקראינה וולדומיר סלנזקי.
המקורות של תיקדבקה מציינים, כי המהלך הזה של ראש ממשלה נפתלי בנט יוצר לנעשה מצב בו בנט איננו מתווך בין הנשיאים פוטין וסלנזקי, אלא הוא מתווך בדרג מעצמתי בין מוסקבה, וושינגטון, ואירופה.
אפשר וצריך להניח כי גם הנושא של הסכם הגרעין עם איראן עלה בשיחותיו של בנט במוסקבה ובברלין.
בסוף השבוע הודיעה מוסקבה לפתע, כי היא לא תסכים להסרת הסנקציות מעל איראן בטרם יורדו הסנקציות שהוטלו על רוסיה בעקבות הפלישה של הצבא הרוסי לאוקראינה. עמדה רוסית חדשה זו, אותה טהרן תקפה בחריפות בשבת, יוצרת מצב בו אין אפשרות קרובה כי הסכם הגרעין עם איראן ייחתם בקרוב, התפתחות המשרתת את האינטרסים הישראלים.

קודם לכן דיווחנו:

להלן המצב בחזיתות השונות באוקראינה נכון לשבת 5.3.
1. כוחות רוסיים שהתחלקו לשני ראשים חצו את נהר הדנייפר בדרכם להטיל מצור על הבירה קייב ממזרח.
2. ביום שישי ושבת בבוקר 5.3, ניכרה הפחתה בעוצמת האש הרוסית בחזיתות השונות. הכוחות הרוסיים ליד העיר חרקוב לא המשיכו בהתקפותיהם על העיר והתחלקו לשני ראשים, לפי הטקטיקה הרוסית החדשה של הפעלת גדודים טקטיים. ראש אחד נע למערב לכיוון הבירה קייב. ראש חץ שני נע לעבר דרום-מזרח אוקראינה.
3. נמשך המצור הרוסי על העיר מאריפול Mariupol. הרוסים פתחו בשבת לתשע שעות מסדרון הומניטרי שיאפשר פינוי אוכלוסייה אזרחית מהעיר, והכנסת מצרכי מזון ותרופות.
4. נמשך המצור הרוסי על העיר מיקולאייב  Mykolayiv, אולם חלק מהכוחות מהרוסיים שצר על העיר החלו לנוע לכיוון עיר הנמל האסטרטגית אודסה.  הכוחות הרוסיים מצויים עתה בעיצומו של קרב שמטרתו להשתלט על גשר המוביל מחצי האי קרים לאודסה. הכוחות האלה לא יכולים להשלים את כיבוש הגשר אם הם לא יכבשו את מיקולאייב.
5. כוחות מרינס רוסיים הנמצאים על אוניות מלחמה נצפו כשהם עורכים הכנות לבצע נחיתה על חופי אודסה שעל הים השחור.
6. נשיא אוקראינה וולדומיר סלנזקי תקף בחריפות את ברית נאט"ו ואמר, כי מעתה היא תהייה אחראית למותם של אזרחים אוקראיניים במלחמה. זלנסקי הגדיר את הברית 'כחלשה', לאחר שזו סירבה להכריז על המרחב האווירי של אוקראינה כאסור לטיסה. חוגי נאט"ו בבריסל אמרו, כי הכרזה כזו הייתה מביאה להתנגשות ישירה בין מטוסים של נאט"ו ומטוסים רוסיים.
7. משרד ההגנה האמריקני -הפנטגון החל להפעיל ביום ו', קוו תיאום צבאי עם צבא רוסיה, בדומה לזה שקיים בין רוסיה וישראל בסוריה, במאמץ למנוע התנגשות בין כוחות אמריקנים ורוסיים.
8. הכוחות הרוסיים מתקדמים לעבר הכור הגרעיני השני בגודלו באוקראינה באזור רייבן Rivne ( לשעבר רובנו, ) במערב אוקראינה.


Print Friendly, PDF & Email